Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dvě knižní novinky, které musíte mít
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Dvě knižní novinky, které musíte mít

datum: 2. 8. 2021 15:00 autor: -mav-
Úspěšná autorka detektivních románů Michaela Klevisová napsala první román. A německá spisovatelka Rodica Doehnertová popisuje barvitou rodinnou historii, která začíná lží a končí láskou.

Michaela Kleisová: Prokletý kraj I temná minulost jednou vyjde na světlo. Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru.

Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerdu s dcerou k návratu sem přiměl jenom rozvod a nedostatek peněz. Z jednotvárnosti ji vytrhne až seznámení s Lindou, která tu pátrá po minulosti své rodiny. Vzápětí ale ve vesnici za podivných okolností někdo zemře... a zločin oběma ženám pomůže odhalit staré tajemství, které nikdy nemělo vyjít na povrch.

K napsání Prokletého kraje autorku inspirovaly její cesty po jihočeském pohraničí. „Když jsem se dávala do řeči s místními, dozvídala jsem se zajímavé věci o historii těch míst. Třeba že po válce prázdné domy po sudetských Němcích dosídlovala komunita rumunských Slováků. To jsem vůbec netušila. Pomalu se mi v hlavě začal rodit tento příběh,“ prozradila Michaela Klevisová.

Téma zločinu ale úplně neopustila. „Je pravda, že v knize dojde k jednomu podezřelému úmrtí, ale není to detektivka, spíš společenský román,“ přiznala Klevisová s tím, že se kniha nedá číst jako detektivka, kde hledáte stopy a tipujete pachatele. Podle jejích slov však napětí v příběhu je. „Čtenáři, které jsem oslovila k testování knihy, mi dokonce přiznali, že příběh je ještě čtivější než moje detektivky, s úsměvem řekla autorka o příběhu, kde se hlavní hrdinka vydá do malé vesničky na Šumavě pátrat po minulosti svých prarodičů a odhalí události, o kterých se nikdo neměl dozvědět.

Michaela Klevisová (*1976) vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a od roku 1997 v tomto oboru pracuje. Jejím největším koníčkem je cestování. Nejraději navštěvuje severské země. Již v dětství propadla světu koňských dostihů, o něž se intenzivně zajímá dodnes. Za svou prvotinu, román s detektivní zápletkou Kroky vraha (2007), obdržela od české sekce Asociace autorů detektivní literatury (AIEP) Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku. Stejný úspěch zopakovala i s románem Dům na samotě (2011). Obě knihy jsou součástí sedmidílné krimi série, jejíž hlavní postavou je vyšetřovatel Josef Bergman. Podle knihy Dům na samotě vznikl ve spolupráci s Českou televizí stejnojmenný film, který bude uvedený na televizní obrazovky v průběhu roku 2022.

Novinku Michaely Klevisové Prokletý kraj vydává nakladatelství Motto. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na albatrosmedia.cz


Rodica Doehnertová: Hotel Adlon Téměř celý život strávila Sonja Schadtová v legendárním hotelu Adlon u Braniborské brány v Berlíně.

Zažila jeho založení, rozkvět i zánik. Ochraňovala ducha místa a čekala na rozluštění rodinného tajemství. Když konečně stojí tváří v tvář své vnučce, je jí devadesát let. Katharina Zimmermannová patří k týmu architektů, který pracuje na obnově budovy hotelu Adlon.

Sonja Schadtová vypráví vnučce Katharině o době slávy a zániku Adlonu, o ženách a mužích jejich rodiny a také o své velké lásce. Společně s vnučkou se staré dámě podaří nadzvednout závoj, který dlouhá léta zahaloval tajemství jejich rodu.

Rodica Doehnertová, autorka scénáře úspěšné třídílné televizní série Hotel Adlon, nechává ve své knize znovu ožít strhující historii legendárního grandhotelu a rodin Schadtových a Adlonových. Mistrovsky přitom klene oblouk od založení hotelu v době císařství až k jeho novému otevření ve sjednoceném Německu.  Nadchla tak miliony diváků po celém světě a obrodila žánr televizního románu.

Rodica Doehnertová (*1960), vystudovala režii na Filmové a televizní vysoké škole v Postupimi- Babelsbergu. Přes dvacet let pracuje jako scenáristka a vnáší své komplexní myšlenky do esence filmového vyprávění. Euromedia Group již vydala v roce 2018 její knihu Hotel Sacher, v níž autorka literárně zpracovala košatý scénář ke stejnojmennému televiznímu filmu. Společně se svými postavami sleduje zánik evropských monarchií v neskrývané rozporuplnosti 20. století. Román byl přeložen do devíti jazyků.

Knihu Rodicy Doehnertové Hotel Adlon vydává nakladatelství Ikar. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čtení na neděli

Čtení na neděli

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2021 11:00

Navštivte s námi tajemné místo uprostřed alpských lesů, které je opředené znepokojivými pověstmi,…

Pro šikovné kluky i holčičky

Pro šikovné kluky i holčičky

Autor: -red-, Datum: 5. 9. 2021 11:00

Potěšte děti nebo vnoučata skvělou skládačkou puzzle. Určitě se budete skvěle bavit s nimi.

S úsměvem jde všechno líp!

S úsměvem jde všechno líp!

Autor: -mav-, Datum: 30. 8. 2021 15:00

Venku pandemie, doma blázinec – a hlavně dobrá nálada! Dvě knihy povídek českých autorů dávají…

Konec srpna s českými knihami

Konec srpna s českými knihami

Autor: -mav-, Datum: 26. 8. 2021 10:00

Knižní novinky od českých autorů na vás už čekají!

Srpnové knihy pro děti

Srpnové knihy pro děti

Autor: -mav-, Datum: 20. 8. 2021 15:00

Tři zajímavé knížky, které vaše děti a vnoučata rozhodně potěší!

Knižní novinky konce prázdnin

Knižní novinky konce prázdnin

Autor: -mav-, Datum: 16. 8. 2021 10:00

Nabízíme život sportovní legendy napsaný podle filmového scénáře, fascinující osudy tajných agentek…

Trojlístek knižních novinek na vás už čeká

Trojlístek knižních novinek na vás už čeká

Autor: -mav-, Datum: 9. 8. 2021 15:00

Tentokrát je to nová kniha držitelky Pulitzerovy ceny, neobyčejný příběh vyprávěný jedním obyčejným…

Máte rádi napětí?

Máte rádi napětí?

Autor: -red-, Datum: 29. 7. 2021 15:00

Chcete vědět, kdo zabil manželku bohatého podnikatele v nové české detektivce? Nebo dáte přednost…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-