Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dvě knižní novinky, které musíte mít
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Dvě knižní novinky, které musíte mít

datum: 2. 8. 2021 15:00 autor: -mav-
Úspěšná autorka detektivních románů Michaela Klevisová napsala první román. A německá spisovatelka Rodica Doehnertová popisuje barvitou rodinnou historii, která začíná lží a končí láskou.

Michaela Kleisová: Prokletý kraj I temná minulost jednou vyjde na světlo. Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru.

Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerdu s dcerou k návratu sem přiměl jenom rozvod a nedostatek peněz. Z jednotvárnosti ji vytrhne až seznámení s Lindou, která tu pátrá po minulosti své rodiny. Vzápětí ale ve vesnici za podivných okolností někdo zemře... a zločin oběma ženám pomůže odhalit staré tajemství, které nikdy nemělo vyjít na povrch.

K napsání Prokletého kraje autorku inspirovaly její cesty po jihočeském pohraničí. „Když jsem se dávala do řeči s místními, dozvídala jsem se zajímavé věci o historii těch míst. Třeba že po válce prázdné domy po sudetských Němcích dosídlovala komunita rumunských Slováků. To jsem vůbec netušila. Pomalu se mi v hlavě začal rodit tento příběh,“ prozradila Michaela Klevisová.

Téma zločinu ale úplně neopustila. „Je pravda, že v knize dojde k jednomu podezřelému úmrtí, ale není to detektivka, spíš společenský román,“ přiznala Klevisová s tím, že se kniha nedá číst jako detektivka, kde hledáte stopy a tipujete pachatele. Podle jejích slov však napětí v příběhu je. „Čtenáři, které jsem oslovila k testování knihy, mi dokonce přiznali, že příběh je ještě čtivější než moje detektivky, s úsměvem řekla autorka o příběhu, kde se hlavní hrdinka vydá do malé vesničky na Šumavě pátrat po minulosti svých prarodičů a odhalí události, o kterých se nikdo neměl dozvědět.

Michaela Klevisová (*1976) vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a od roku 1997 v tomto oboru pracuje. Jejím největším koníčkem je cestování. Nejraději navštěvuje severské země. Již v dětství propadla světu koňských dostihů, o něž se intenzivně zajímá dodnes. Za svou prvotinu, román s detektivní zápletkou Kroky vraha (2007), obdržela od české sekce Asociace autorů detektivní literatury (AIEP) Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku. Stejný úspěch zopakovala i s románem Dům na samotě (2011). Obě knihy jsou součástí sedmidílné krimi série, jejíž hlavní postavou je vyšetřovatel Josef Bergman. Podle knihy Dům na samotě vznikl ve spolupráci s Českou televizí stejnojmenný film, který bude uvedený na televizní obrazovky v průběhu roku 2022.

Novinku Michaely Klevisové Prokletý kraj vydává nakladatelství Motto. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na albatrosmedia.cz


Rodica Doehnertová: Hotel Adlon Téměř celý život strávila Sonja Schadtová v legendárním hotelu Adlon u Braniborské brány v Berlíně.

Zažila jeho založení, rozkvět i zánik. Ochraňovala ducha místa a čekala na rozluštění rodinného tajemství. Když konečně stojí tváří v tvář své vnučce, je jí devadesát let. Katharina Zimmermannová patří k týmu architektů, který pracuje na obnově budovy hotelu Adlon.

Sonja Schadtová vypráví vnučce Katharině o době slávy a zániku Adlonu, o ženách a mužích jejich rodiny a také o své velké lásce. Společně s vnučkou se staré dámě podaří nadzvednout závoj, který dlouhá léta zahaloval tajemství jejich rodu.

Rodica Doehnertová, autorka scénáře úspěšné třídílné televizní série Hotel Adlon, nechává ve své knize znovu ožít strhující historii legendárního grandhotelu a rodin Schadtových a Adlonových. Mistrovsky přitom klene oblouk od založení hotelu v době císařství až k jeho novému otevření ve sjednoceném Německu.  Nadchla tak miliony diváků po celém světě a obrodila žánr televizního románu.

Rodica Doehnertová (*1960), vystudovala režii na Filmové a televizní vysoké škole v Postupimi- Babelsbergu. Přes dvacet let pracuje jako scenáristka a vnáší své komplexní myšlenky do esence filmového vyprávění. Euromedia Group již vydala v roce 2018 její knihu Hotel Sacher, v níž autorka literárně zpracovala košatý scénář ke stejnojmennému televiznímu filmu. Společně se svými postavami sleduje zánik evropských monarchií v neskrývané rozporuplnosti 20. století. Román byl přeložen do devíti jazyků.

Knihu Rodicy Doehnertové Hotel Adlon vydává nakladatelství Ikar. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nové knihy tohoto týdne

Nové knihy tohoto týdne

Autor: -mav-, Datum: 12. 8. 2022 15:00

Těšit se můžete na novinku od autora bestselleru Osm hor. Milovníci napínavých knihy si určitě…

5 srpnových knižních novinek po děti

5 srpnových knižních novinek po děti

Autor: -mav-, Datum: 5. 8. 2022 15:30

Prázdniny a kniha, to k sobě přece patří! Pokud nevíte, jakou knížkou děti potěšit, mátu tu několik…

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte přibalit knihy!

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte přibalit knihy!

Autor: -mav-, Datum: 30. 7. 2022 11:00

Co doporučujeme? Kriminální případ ze staré Vídně, thriller z období druhé světové války nebo román…

Z knižních novinek tohoto týdne si vybere každý

Z knižních novinek tohoto týdne si vybere každý

Autor: -mav-, Datum: 25. 7. 2022 10:00

Tento týden vychází pozoruhodná biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje…

Dovolená s romantickou knížkou

Dovolená s romantickou knížkou

Autor: -mav-, Datum: 14. 7. 2022 15:00

Tři generace žen. Jedno léto. Jedna šance na nový začátek. Může zlomek vteřiny změnit celý váš…

Letní čtení plné romantiky i napětí

Letní čtení plné romantiky i napětí

Autor: -mav-, Datum: 8. 7. 2022 10:00

Vychází další pokračování slavné rodinné ságy. Přichází psychopat, kterého si zamilujete, a můžete…

Čtení na začínající prázdniny

Čtení na začínající prázdniny

Autor: -mav-, Datum: 30. 6. 2022 10:00

Přibalte si na dovolenou knihy! Mezi novinkami je příběh ženy, která pro záchranu dětí z…

Pohádky pro děti

Pohádky pro děti

Autor: -mav-, Datum: 28. 6. 2022 15:00

Kupte dětem za vysvědčení audioknihy plné pohádek.

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová