Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Čtení na začínající prázdniny
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Čtení na začínající prázdniny

datum: 30. 6. 2022 10:00 autor: -mav-
Přibalte si na dovolenou knihy! Mezi novinkami je příběh ženy, která pro záchranu dětí z varšavského ghetta riskovala život. Vyprávění matky, jejíž dcera onemocněla autoimunitní encefalitidou, vás pohltí, a zpověď syna drogového bosse překvapí.

Lea Kampe: Irena Sendlerová – Anděl z Varšavy Životní příběh Ireny Sendlerové (1910–2008) přibližuje osudy členky polského protinacistického odboje, která pomáhala lidem ve varšavském ghettu a podařilo se jí zachránit život více než dvěma tisícům dětí.

Povinná páska s Davidovou hvězdou ohýbala lidi, kteří ji museli nosit, téměř fyzicky. Včera to byli prostí občané, jimž nikdo nevěnoval zvláštní pozornost, a dnes kvůli páskám vypadali jako malomocní. Postupně se v polských obchodech začaly objevovat nápisy „Židy neobsluhujeme“.

Židovská čtvrť byla na několika místech obehnaná ploty z ostnatého drátu a cedule označovaly tuto oblast za uzavřenou zónu, prý z důvodu hrozby nákazy. Židům byl odepřen vstup do parků, kaváren a restaurací a ani už nesměli sedět na veřejných lavičkách. A uprostřed Varšavy začala vyrůstat vysoká zeď chystaného ghetta.

Irena se nikdy nesmířila s nespravedlností a krutými restrikcemi uvalenými na židovské spoluobčany. S nezměrnou odvahou a obětavosti vybudovala tajnou síť spolupracovníků, s jejichž pomocí pašovala do varšavského ghetta potraviny a ven zase děti, jimž se snažila opatřit falešné rodné listy a zajistit náhradní rodinu. Více než dva tisíce pět set lidí přežilo jen díky tomu, že se našla hrstka statečných, kteří se odmítli smířit s terorem a místo toho bojovali o každý další život.

Vyprávění plné těžko uvěřitelných hrůz, odvážných činů i obětí se navzdory popisovaným tragickým událostem čte jedním dechem a je svědectvím o mladé ženě, která každý den riskovala život, aby pomohla těm nejpotřebnějším.

Knih o Ireně Sendlerové vydává nakladatelství Ikar. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Kateřina Strnadová-Leboutte: Pokoj č. 9 Román, který napsal sám život. Tak by se dal označit příběh Kateřiny a její rodiny.

V knize popisuje dětství a vyrůstání v komunistickém Československu, přestěhování do Belgie za manželem počátkem 90. let a narození čtyř dětí. Mají spokojený a krásný život až do té doby, než jejich 16letá dcera Karolína onemocní autoimunitní encefalitidou NMDAR, postupně přestává mluvit, ztrácí paměť i svou osobnost.

Začíná skoro osmileté peklo, které je všechny poznamená. Jak to nakonec dopadne? Uzdraví se Karolína? A co její matka Kateřina? Začne vnímat svět kolem sebe jinak? I o tom se můžete dočíst v knize, která ukazuje, že vždy existují cesty, jak se odpíchnout ze dna a znovu se nadechnout.

Zdrcující autobiografický příběh Pokoj č. 9 vydává Pointa. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na pointa.cz.


Juan Pablo Escobar: Můj otec Pablo Escobar Až dosud se zdálo, že o vzestupu a pádu nejslavnějšího drogového bosse všech dob Pabla Escobara bylo řečeno vše. Pokaždé to ale byla historie vyprávěná zvenčí, nikdy ne z intimity jeho vlastního domova.

Více než dvě desetiletí poté, co krále kokainu po letech zuřivého stíhání dostihla spravedlnost, se jeho syn Juan Pablo Escobar vydává do minulosti, aby odhalil celý příběh svého otce – muže schopného s extrémní krutostí páchat nelidské činy a současně věrně zachovávat nekonečnou lásku ke své rodině.

Není to vyprávění dítěte, které pro svého otce hledá omluvu a vykoupení, je to neopakovatelné svědectví o skryté tváři jednoho z nejmocnějších zločinců 20. století a také šokující pohled na důsledky násilí a na silnou touhu po míru a odpuštění.

Populární seriál Narcos zachycuje jen polovinu pravdy Escobarova života, v této knize najdete jeho příběh úplný.

Vzrušují zpověď syna Pabla Escobara, architekta, který u kvůli nové identitě přijal  jméno Sebastián Marroquín, vydává nakladatelství Universum. Koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knižní novinky první poloviny června

Knižní novinky první poloviny června

Autor: -mav-, Datum: 12. 6. 2024 14:14

Počasí slibuje otočku a teplý víkend. Co ho strávit s knihou u bazénu?

Úžasné knižní novinky

Úžasné knižní novinky

Autor: -mav-, Datum: 5. 6. 2024 19:24

Začátek prázdnin se blíží, to je nejlepší čas pořídit si knihy na dovolenou.

Co byste měli mít v knihovně

Co byste měli mít v knihovně

Autor: -mav-, Datum: 30. 5. 2024 20:44

Tři skvělé novinky z nakladatelství Universum.

Knižní novinky v době veletrhu Svět knihy Praha 2024

Knižní novinky v době veletrhu Svět knihy Praha 2024

Autor: -mav-, Datum: 22. 5. 2024 18:52

23.-26. května 2024 se na Výstavišti Praha Holešovice uskuteční 29. ročník Mezinárodnního knižního…

Skvělé knižní novinky

Skvělé knižní novinky

Autor: -mav-, Datum: 12. 5. 2024 20:14

Knižní novinky tohoto týdne jsou z různých žánrů...

Knižní novinky, které určitě zaujmou

Knižní novinky, které určitě zaujmou

Autor: -mav-, Datum: 4. 5. 2024 16:38

Zajímavá vás, co nového je na knižních pultech? Představujeme vám tři knihy, od kterých neodrhnete…

Poslední dubnový týden a nové knihy

Poslední dubnový týden a nové knihy

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 15:29

Také tento týden se na knižních pultech objevují zajímavé knihy, které stojí za přečtení. Nabízíme…

Co nového je na knižních pultech?

Co nového je na knižních pultech?

Autor: -mav-, Datum: 16. 4. 2024 13:41

Pojďme se podívat tři na zajímavé knižní novinky tohoto týdne.

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová