Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co nového si přečíst?
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Co nového si přečíst?

datum: 21. 4. 2022 10:00 autor: -mav-
Máme tu příběh odvahy, rodičovské volby a jejích důsledků. Pro milovníky napětí zase vražedné rodinné tajemství. A pokud raději dáváte přednost romantickým příběhům, čtyři generace žen vědí své...

David Grossman: Život si se mnou zahrává

Nový román světoznámého izraelského spisovatele a nositele Mezinárodní Man Bookerovy ceny Davida Grossmana přináší komorní rodinné drama na pozadí velkých dějin dvacátého století – příběh tří generací silných žen, jejichž osudy se pohybují mezi současným Izraelem a Titovou Jugoslávií.

Temné události z minulosti hluboce poznamenaly vzájemné vztahy všech tří žen a svazují je pouty, ze kterých se nedovedou vymanit. Devadesátiletá Vera se společně se svou dcerou a vnučkou vydává na chorvatský ostrov Goli otok, kde strávila tři roky nucených prací v Titově gulagu, když se odmítla veřejně zříct své životní lásky – manžela Miloše, neprávem obviněného z vlastizrady. Za jejím rozhodnutím, připomínajícím „Sofiinu volbu“, však dřímá hrozivé tajemství, v jehož stínu celá rodina žije.

Příběh o ráně, která se dědí z generace na generaci, o boji za zachování paměti, ale také o odvaze a lásce, která nevyhasíná ani půl století potom, co milovaný člověk už nežije, se zakládá na skutečných osudech jugoslávské národní hrdinky Evy Panićové‑Nahirové.

David Grossman (*1954) je izraelský spisovatel a novinář, který se narodil a žije v Jeruzalémě. Spolu s Amosem Ozem (1939–2018) a Avrahamem B. Jehošuou (1936) tvoří trojici nejvýznamnějších současných izraelských spisovatelů. ● Jeho knihy byly přeloženy do více než třiceti jazyků a získaly nespočet literárních cen. ● Je známý svou kritikou izraelské politiky vůči Palestincům. ● Za své úsilí v oblasti smíření a porozumění získal cenu Mount Sion. Grossmanův nejmladší syn Uri byl roku 2006 zabit při konfliktu s Hizballáhem v Libanonu. ● Román Viz LÁSKA (č. 1996) se vedle Plechového bubínku Güntera Grasse a Dětí půlnoci Salmana Rushdieho umístil na prvním místě v britské anketě o nejlepší dílo dvacátého století. ● Česky dále vyšly prózy Mít s kým běžet (2010), Pohádky pro Itamara a Rut (2011), Žena prchá před zprávou (2013) a Přijde kůň do baru (2018).

Novinku Davida Grossmana vydává nakladatelství Odeon.


Anne Frasierová: Najdi mě

Benjamin Fisher, usvědčený sériový vrah, se po letech mlčení rozhodne prozradit, kam pohřbil těla svých obětí. Pod jednou podmínkou: cesty se musí zúčastnit i jeho dcera, kterou od svého zatčení neviděl.

Reni Fisherová cítí, že obětem něco dluží. Celý život se snažila vypořádat s tím, že je dcerou sériového vraha. Tahle skutečnost ji přesto pronásleduje na každém kroku a Reni doufá, že se jí teď podaří za děsivou minulostí konečně udělat tečku. Detektivové ale brzy zjišťují, že sériový vrah je mistr manipulátor a noční můra ještě zdaleka není u konce.

Mrazivý thriller od bestsellerové autorky New York Timesse stal jednou z nejprodávanějších knih na Amazonu. 

Anne Frasierová (vlastním jménem Theresa Weirová) je úspěšnou autorkou pětadvaceti knih, přeložených do více než dvaceti jazyků, a spisovatelkou, které nečiní nejmenší problém střídat žánry. ● Získala například prestižní RITA Award v kategorii romance s napětím a cenu Daphne du Maurier Award za paranormální romanci. Vydala několik sbírek povídek a básní a úspěšně si vedly i její paměti The Orchard (2011). ● Thriller Nejsem mrtvá (The Body Reader, česky Ikar 2018), v němž se poprvé objevila Jude Fontaineová, obdržel ocenění International Thriller Writers Award za rok 2017 v kategorii nejlepší původní paperback. ● O rok později vyšlo v Ikaru volné pokračování s názvem Nejsem živá (The Body Counter) a sérii zakončoval v roce 2020 titul Nejsem z ledu (The Body Keeper). ● Knihou Najdi mě otevírá zbrusu novou sérii s Reni Fisherovou a Danielem Ellise.

První díl nové série s detektivem Danielem Ellisem a Reni Fisherovou Najdi mě vydává nakladatelství Kalibr.


Anne Prettinová: Příliv a odliv

Kiesslingovi patří k německému ostrovu Juist stejně jako zdejší pravidelné přílivy a odlivy. Když patriarcha Eduard dostává spolkový záslužný kříž, sejde se celá rodina: Eduardova žena Adda, tři dcery, i babička Johanna.

Ale do generální zkoušky nečekaně vtrhne Helen z Nového Zélandu, která tvrdí, že je s rodem spřízněná.

A skutečně, ta mladá žena je velice podobná Addě. Záhadu svého původu řeší společně s ní. Adda totiž tuší, že klíč k pravdě je zřejmě ukrytý v hotelu de Tiden, který patří rodině, tedy tam, kde před 75 lety všechno začalo.

Anne Prettinová je německá autorka pocházející z Hamburku. ● Studovala politické vědy a sociologii ve Freiburgu, Hamburku a Bordeaux a pracovala jako novinářka na volné noze pro různé deníky. ● Je vdaná, a v době, kdy psala tento román, žila se svou rodinou na Novém Zélandu.

Romantický příběh Příliv a odliv vydává nakladatelství Ikar.

Uvedené knihy si můžete koupit u svého knihkupce nabo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Trochu knižní romantiky na den sv. Valentýna

Trochu knižní romantiky na den sv. Valentýna

Autor: -mav-, Datum: 13. 2. 2024 14:46

Nejen na svátek všech zamilovaných se rádi začteme do příběhů plných romatiky a lásky.

Knihy, které vás dostanou

Knihy, které vás dostanou

Autor: -mav-, Datum: 7. 2. 2024 19:55

Knižní novinky vás pohladí na duši a přenesou vás do světa příběhů plných fantazie i napětí.

Příručka whisky: Kniha přímo ideální na konec roku

Příručka whisky: Kniha přímo ideální na konec roku

Autor: -mav-, Datum: 31. 12. 2023 10:25

Pokud chcete ocenit a pochopit whisky a jedinečnou kulturu, která se kolem ní vytvořila (a to nejen…

Vánoční svátky s knihou

Vánoční svátky s knihou

Autor: -mav-, Datum: 20. 12. 2023 14:43

Plánujete prožít vánoční svátky v klidu a s knihou? Máme pro vás tipy na knižní novinky.

Romantické vánoční čtení

Romantické vánoční čtení

Autor: -mav-, Datum: 14. 12. 2023 13:33

Příběhy plné lásky a romantiky, tak to je přesně to, co ženy rády najdou pod stromečkem.

Mrazivé dny jsou jako stvořené k četbě mrazivých thrillerů

Mrazivé dny jsou jako stvořené k četbě mrazivých thrillerů

Autor: -mav-, Datum: 7. 12. 2023 9:40

Tři napínavé knižní novinky pro předvánoční zimní čas.

Knížky jsou skvělý vánoční dárek

Knížky jsou skvělý vánoční dárek

Autor: -mav-, Datum: 30. 11. 2023 10:00

Přemýšlíte, co koupit jako dárek? Knihou nezklamete.

Novinky posledního listopadového týdne

Novinky posledního listopadového týdne

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 21:30

Nejlepším dárkem pod stromečkem jsou knížky. Potěší každého a my pro vás máme tipy na novinky.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-