Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co nového si přečíst?
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Co nového si přečíst?

datum: 21. 4. 2022 10:00 autor: -mav-
Máme tu příběh odvahy, rodičovské volby a jejích důsledků. Pro milovníky napětí zase vražedné rodinné tajemství. A pokud raději dáváte přednost romantickým příběhům, čtyři generace žen vědí své...

David Grossman: Život si se mnou zahrává

Nový román světoznámého izraelského spisovatele a nositele Mezinárodní Man Bookerovy ceny Davida Grossmana přináší komorní rodinné drama na pozadí velkých dějin dvacátého století – příběh tří generací silných žen, jejichž osudy se pohybují mezi současným Izraelem a Titovou Jugoslávií.

Temné události z minulosti hluboce poznamenaly vzájemné vztahy všech tří žen a svazují je pouty, ze kterých se nedovedou vymanit. Devadesátiletá Vera se společně se svou dcerou a vnučkou vydává na chorvatský ostrov Goli otok, kde strávila tři roky nucených prací v Titově gulagu, když se odmítla veřejně zříct své životní lásky – manžela Miloše, neprávem obviněného z vlastizrady. Za jejím rozhodnutím, připomínajícím „Sofiinu volbu“, však dřímá hrozivé tajemství, v jehož stínu celá rodina žije.

Příběh o ráně, která se dědí z generace na generaci, o boji za zachování paměti, ale také o odvaze a lásce, která nevyhasíná ani půl století potom, co milovaný člověk už nežije, se zakládá na skutečných osudech jugoslávské národní hrdinky Evy Panićové‑Nahirové.

David Grossman (*1954) je izraelský spisovatel a novinář, který se narodil a žije v Jeruzalémě. Spolu s Amosem Ozem (1939–2018) a Avrahamem B. Jehošuou (1936) tvoří trojici nejvýznamnějších současných izraelských spisovatelů. ● Jeho knihy byly přeloženy do více než třiceti jazyků a získaly nespočet literárních cen. ● Je známý svou kritikou izraelské politiky vůči Palestincům. ● Za své úsilí v oblasti smíření a porozumění získal cenu Mount Sion. Grossmanův nejmladší syn Uri byl roku 2006 zabit při konfliktu s Hizballáhem v Libanonu. ● Román Viz LÁSKA (č. 1996) se vedle Plechového bubínku Güntera Grasse a Dětí půlnoci Salmana Rushdieho umístil na prvním místě v britské anketě o nejlepší dílo dvacátého století. ● Česky dále vyšly prózy Mít s kým běžet (2010), Pohádky pro Itamara a Rut (2011), Žena prchá před zprávou (2013) a Přijde kůň do baru (2018).

Novinku Davida Grossmana vydává nakladatelství Odeon.


Anne Frasierová: Najdi mě

Benjamin Fisher, usvědčený sériový vrah, se po letech mlčení rozhodne prozradit, kam pohřbil těla svých obětí. Pod jednou podmínkou: cesty se musí zúčastnit i jeho dcera, kterou od svého zatčení neviděl.

Reni Fisherová cítí, že obětem něco dluží. Celý život se snažila vypořádat s tím, že je dcerou sériového vraha. Tahle skutečnost ji přesto pronásleduje na každém kroku a Reni doufá, že se jí teď podaří za děsivou minulostí konečně udělat tečku. Detektivové ale brzy zjišťují, že sériový vrah je mistr manipulátor a noční můra ještě zdaleka není u konce.

Mrazivý thriller od bestsellerové autorky New York Timesse stal jednou z nejprodávanějších knih na Amazonu. 

Anne Frasierová (vlastním jménem Theresa Weirová) je úspěšnou autorkou pětadvaceti knih, přeložených do více než dvaceti jazyků, a spisovatelkou, které nečiní nejmenší problém střídat žánry. ● Získala například prestižní RITA Award v kategorii romance s napětím a cenu Daphne du Maurier Award za paranormální romanci. Vydala několik sbírek povídek a básní a úspěšně si vedly i její paměti The Orchard (2011). ● Thriller Nejsem mrtvá (The Body Reader, česky Ikar 2018), v němž se poprvé objevila Jude Fontaineová, obdržel ocenění International Thriller Writers Award za rok 2017 v kategorii nejlepší původní paperback. ● O rok později vyšlo v Ikaru volné pokračování s názvem Nejsem živá (The Body Counter) a sérii zakončoval v roce 2020 titul Nejsem z ledu (The Body Keeper). ● Knihou Najdi mě otevírá zbrusu novou sérii s Reni Fisherovou a Danielem Ellise.

První díl nové série s detektivem Danielem Ellisem a Reni Fisherovou Najdi mě vydává nakladatelství Kalibr.


Anne Prettinová: Příliv a odliv

Kiesslingovi patří k německému ostrovu Juist stejně jako zdejší pravidelné přílivy a odlivy. Když patriarcha Eduard dostává spolkový záslužný kříž, sejde se celá rodina: Eduardova žena Adda, tři dcery, i babička Johanna.

Ale do generální zkoušky nečekaně vtrhne Helen z Nového Zélandu, která tvrdí, že je s rodem spřízněná.

A skutečně, ta mladá žena je velice podobná Addě. Záhadu svého původu řeší společně s ní. Adda totiž tuší, že klíč k pravdě je zřejmě ukrytý v hotelu de Tiden, který patří rodině, tedy tam, kde před 75 lety všechno začalo.

Anne Prettinová je německá autorka pocházející z Hamburku. ● Studovala politické vědy a sociologii ve Freiburgu, Hamburku a Bordeaux a pracovala jako novinářka na volné noze pro různé deníky. ● Je vdaná, a v době, kdy psala tento román, žila se svou rodinou na Novém Zélandu.

Romantický příběh Příliv a odliv vydává nakladatelství Ikar.

Uvedené knihy si můžete koupit u svého knihkupce nabo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knížky pod vánočním stromečkem

Knížky pod vánočním stromečkem

Autor: -mav-, Datum: 30. 11. 2022 14:30

Nový román od autora slavného Předčítače, další napínavý thriller z právnického prostředí a…

Vyberte si z knižních novinek

Vyberte si z knižních novinek

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2022 14:00

Vybrali jsme pro vás román jihoafrického prozaika oceněný Bookerovou cenou, pro ženy psychologický…

O víkendu bude pršet, to je ideální doba na čtení!

O víkendu bude pršet, to je ideální doba na čtení!

Autor: -mav-, Datum: 4. 11. 2022 14:00

Navštivte s námi kouzelný svět vůní a krásy, ponořte se do strhujícího příběhu lásky, která se…

Knihy pro poučení i pobavení

Knihy pro poučení i pobavení

Autor: -mav-, Datum: 28. 10. 2022 11:20

Začtěte se do příběhu manželů v běhu, motivátorů a autorů úspěšného běžeckého blogu Running2. …

5 knižních novinek pro děti

5 knižních novinek pro děti

Autor: -mav-, Datum: 21. 10. 2022 11:00

Špaček Kamil, hrdinové Disneyho pohádek, příběh psí slečny Shelby, ale i biblické příběhy nebo…

Princ Mamánek se vrací

Princ Mamánek se vrací

Autor: -mav-, Datum: 19. 10. 2022 10:00

Původní kniha herce Jana Budaře Princ Mamánek nyní vychází s exkluzivními fotkami z natáčení…

Podzim s trochou tajemna

Podzim s trochou tajemna

Autor: -mav-, Datum: 13. 10. 2022 10:50

Večer tma, pošmourno a Halloween za dveřmi – podzim už je v plné síle a s ním i večery v křesle s…

Napínavé knihy, které napsaly ženy

Napínavé knihy, které napsaly ženy

Autor: -mav-, Datum: 4. 10. 2022 15:00

Hlásí se královna skandinávské krimi, nový román vydala i bestsellerová autorka napínavých knih a…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-