Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Čeští autoři dubnových knižních novinek
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Čeští autoři dubnových knižních novinek

datum: 13. 4. 2022 10:00 autor: -mav-
Dva nové případy vyšetřovatelky Kláry Radové, povídky z lékařského prostředí od autora románu Srdcaři a nová detektivka mladé české autorky.

Josef Klíma: Hřebec a kráska Populární žurnalista a spisovatel Josef Klíma přichází s dvěma novými kriminálními příběhy atraktivní vyšetřovatelky Kláry Radové.

V centru dění je opět oddělení vražd v čele s jeho šéfem Sloupem a další dva případy, pojmenované Hřebec a Kráska. Je možné, že kontroverzního bohatého muže s minulostí v StB zabil ve stáji hřebec, nebo to byla rafinovaná vražda? A smrt krásné modelky v bazénu také vypadá na první pohled na přirozené příčiny, ale zkušení kriminalisté brzy vidí, že něco nesedí.

Ve dvou detektivních novelách se nevyšetřují jen dvě složité vraždy, ale souběžně i další případy, někdy i tragikomické, tak, jak se práce kriminalistů odehrává i ve skutečnosti. Originální zápletky přivádějí hlavní hrdinku často do velmi napínavých situací, tím spíš, že se při jejich řešení občas sama pohybuje na hraně zákona a netradiční postupy, které používá, ohrožují její profesní kariéru.

Josef Klíma (*1951) je spoluzakladatel investigativní žurnalistiky v Čechách. ● Stál u zrodu časopisu Reflex, kde pracoval jako šéfreportér, spoluzakládal publicistický televizní pořad Na vlastní oči v televizi Nova, kde strávil 17 let. Jako moderátor a reportér působil v pořadech Soukromá dramata a Očima Josefa Klímy v televizi Prima, v současné době má svůj pořad Záhady Josefa Klímy v televizi Seznam. ● Vydal čtyřicet knih, literaturu faktu i beletrii (např. Zločin, jak ho pamatuju, Advokát a jeho pán, Smrt podle druidů, Třicet let pod přísahou spolu s Robertem Šlachtou, Loď s otroky...). Podle jeho scénářů vznikly seriály Expozitura a Atentát v TV Nova (spolu s Jankem Kroupou), trilogie Vlna, Vetřelci a lovci, Reportérka v ČT a další televizní filmy. ● Obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky a pětkrát vyhrál diváckou televizní soutěž TýTý. ●První dva příběhy vyšetřovatelky Kláry Radové vyšly v roce 2021 v knize Jak zabít dvakrát.


Josef Veselka: Špitál Zkušený lékař, jemuž náročná operace nedá spát. Starý pacient, který najde spřízněnou duši v laskavé medičce. Rodiny, které stmelí až vážná nemoc. To jsou jen některé ze širokého spektra příběhů, s nímž kardiolog a spisovatel Josef Veselka přichází v nové povídkové sbírce Špitál. V mnohých se objevují nelehká témata – mimo jiné i covidová pandemie -, ale také humor, a především profesionální vhled, který však neubírá textům na lidskosti.

A co na to sám autor? „Po desetiletích práce v ne-mocnici mi její zaměstnanci připomínají domy stojící na mokrém podloží. Voda jimi pomalu, ale nepřetržitě vzlíná a prostupuje každým volným pórem cihel, až zachvátí celé zdi. V lepších případech se trocha vlhkosti projeví tím, že se lidem lépe dýchá a někteří dokonce naberou životní moudrost a stanou se skvělými zdravotníky. U jiných může dát vzniknout plísním a vytvoří odpudivé a nezdravé prostředí, kde dominuje lenost, závist a cynismus. Tak nějak se reálný špitální život odráží nejen na svých aktérech, ale i v této povídkové knize,“ říká profesor Josef Veselka.

Prof. MUDr. Josef Veselka, CSc. (*1965) je kardiolog a přednosta Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. ● Je autorem 150 odborných článků v časopisech s impakt faktorem, dvou učebnic a pěti kardiologických monografií. Ve volném čase sportuje. ● Posledních sedm let píše novinové komentáře (pro Lidové noviny a Hospodářské noviny) a od roku 2017 se také věnuje psaní beletrie. Doposud vydal knížku povídek (Překroč ten stín!), sloupků (Kardiologova příslužba) a povídek i sloupků (Velká vizita). ● V loňském roce mu v nakladatelství Brána vyšel románový debut Srdcaři.


Kristýna Trpková: Vesnice V polích nedaleko obce Lipová jsou objeveny lidské ostatky. S největší pravděpodobností patří jednomu z pohřešovaných dětí, které zde během uplynulých let beze stopy zmizely. Nejenže vše nasvědčuje tomu, že chlapec byl dlouhé roky vězněn někde bez přístupu na denní světlo, dokonce se zdá, že se i navzdory rozsáhlému pátrání a nejrůznějším hypotézám policistů vesnici nikdy neopustil.

Kriminální komisařka Laura Linhartová a její kolega Adam Beneš znovu otevírají dávno odložený případ a pouštějí se do dalšího napínavého vyšetřování. Je možné, že se pachatel ukrývá mezi zdejšími obyvateli? A existuje naděje, že jsou zbylé dvě děti ještě naživu...?

Kristýna Trpková (*1996) žije s rodinou v Holicích. ● Pracovala jako disponentka zákaznického servisu, nyní se věnuje péči o tři malé děti. Od sedmi let hraje na klavír, kromě toho ve volném čase ráda zpívá, jezdí na kolečkových bruslích nebo peče. ● Psaní detektivních románů se začala věnovat před narozením třetího dítěte. ● Její literární prvotina – detektivka Stvůra vyšla v nakladatelství Kalibr v srpnu 2021.

Povídky Hřebec a kráska a detektivní román Vesnice vydává nakladatelství Kalibr, povídkový soubor Špitál vydává nakladatelství Brána. Všechny knihy můžete koupit u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Skvělé knižní novinky

Skvělé knižní novinky

Autor: -mav-, Datum: 12. 5. 2024 20:14

Knižní novinky tohoto týdne jsou z různých žánrů...

Knižní novinky, které určitě zaujmou

Knižní novinky, které určitě zaujmou

Autor: -mav-, Datum: 4. 5. 2024 16:38

Zajímavá vás, co nového je na knižních pultech? Představujeme vám tři knihy, od kterých neodrhnete…

Poslední dubnový týden a nové knihy

Poslední dubnový týden a nové knihy

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 15:29

Také tento týden se na knižních pultech objevují zajímavé knihy, které stojí za přečtení. Nabízíme…

Co nového je na knižních pultech?

Co nového je na knižních pultech?

Autor: -mav-, Datum: 16. 4. 2024 13:41

Pojďme se podívat tři na zajímavé knižní novinky tohoto týdne.

Napínavé knižní novinky, které vás dostanou

Napínavé knižní novinky, které vás dostanou

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:00

Krásné počasí volá po posezení v přírodě s novou knížkou. Vybrali jsme pro vás tři napínavé novinky.

Žhavé knižní novinky

Žhavé knižní novinky

Autor: -mav-, Datum: 18. 3. 2024 10:56

Na tento týden tu máme tři zajímavé knihy, které vás rozhodně dostanou.

Knižní novinky, které jsou plné napětí

Knižní novinky, které jsou plné napětí

Autor: -mav-, Datum: 8. 3. 2024 18:44

Prožijte víkend s napínavým čtením.

Nové knihy, které si musíte přečíst

Nové knihy, které si musíte přečíst

Autor: -mav-, Datum: 29. 2. 2024 19:40

Jaro u že sice hlásí ke slovu, ale paní zima ještě pár týdnů povládne. Nejlepší čas na čtení.