Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Navštivte Památník Karla Čapka v Dobříši
Památník Karla Čapka, Ondřej Kroutil
Volný čas / Tipy pro volný čas

Navštivte Památník Karla Čapka v Dobříši

datum: 26. 4. 2021 15:00 autor: -red-
Hledáte tip na výlet? Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše se připravuje na znovuotevření. Novinkou je stálá expozice věnovaná Ferdinandu Peroutkovi.

„Prvního května uplyne sedmdesát let od zahájení československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. V letech 1951-1961 stál v jeho čele Čapkův blízký přítel Ferdinand Peroutka, jehož rozhlasové komentáře patří do zlatého fondu nezávislé žurnalistiky,” přibližuje ředitel Památníku Zdeněk Vacek.

Nahlédnutí do minulosti

Památník nabídne v letošní sezóně řadu novinek, včetně rozšíření stálé expozice věnované právě životu a dílu Ferdinanda Peroutky, který byl na Strži pravidelným hostem.

„Návštěvníci si nově budou moci prolistovat sadu kopií dobového časopisu Přítomnost z kritického období od podzimu 1938 do podzimu 1939, tedy od Mnichova do začátku druhé světové války. Po jejím vypuknutí byl Peroutka coby šéfredaktor zatčen a následujících šest let strávil v koncentračním táboře,“ říká Zdeněk Vacek. V pohodlném křesle si bude možné přečíst nezkrácené Peroutkovy články, přesné kopie původních vydání.

Přiložený QR kód umožní zájemcům snadný přístup ke kompletnímu digitálnímu archivu časopisu Přítomnost z období 1924–1939. „Každý si tak může udělat vlastní úsudek,“ dodává Vacek. 

Setkání na téma Peroutka

Peroutkovu éru, ale také nikdy nekončící boj demokracie s totalitními režimy, plánuje Památník připomenout i živým setkáním s předními historiky, spisovateli a novináři. „Jakmile to situace dovolí, přivítáme na Strži zajímavé hosty: účast už přislíbil například politolog a historik Martin Nekola, který pohovoří o počátcích Rádia Svobodná Evropa, dále vystoupí předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček, předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman a laureáti Ceny Ferdinanda Peroutky,“ vypočítává Vacek.

Akci přístupnou veřejnosti doprovodí i komentovaná projekce dosud neznámých barevných diapozitivů z pozůstalosti slavného novináře. Přímo v den konání akce bude k vidění i Peroutkův průkaz z Rádia Svobodná Evropa, jeho imigrační karta z USA, peněženka, očkovací průkaz a další unikátní materiály. „Čekáme už jen na jedno – abychom mohli vyhlásit přesné květnové či červnové datum,“ říká Zdeněk Vacek.

Karel Čapek veřejný i osobní

Návštěvníky čeká i řada dalších překvapení. „Do nové sezóny 2021 Památník vstoupí se zcela novou a výrazně atraktivnější stálou expozicí věnovanou láskám Karla Čapka, připomeneme také 100. výročí jeho angažmá na postu dramaturga ´Městského divadla Královských Vinohradů´. Mnohem bohatší a lákavější bude také ta část expozice, která Čapka přestavuje jako novináře: návštěvníci si budou moci osahat například původní typ ´amerického´ psacího stolu z redakce Lidových novin, kam Karel Čapek se svým bratrem Josefem nastoupil právě před 100 lety, konkrétně 1. dubna 1921. Přímo v zásuvkách stolu jsou jakoby zapomenuty originální drobnosti dokumentující všední život tehdejšího redaktora,” prozrazuje ředitel Zdeněk Vacek, sám dlouholetý novinář. 

Citáty Olgy Scheinpflugové, Františka Langera a dalších pamětníků i literárních vědců připomenou Čapkovu vášeň pro žurnalistiku, stejně jako skutečnost, že práci novináře – obhájce demokracie – považoval za svoji občanskou povinnost.

Pro celou rodinu

Přinejmenším do konce srpna bude v Památníku Karla Čapka k vidění výstava Cesta do hlubin robotovy duše připomínající 100. narozeniny čapkovského slova robot a příchozí si v původní prvorepublikové garáži mohou prohlédnout 84 let starého veterána Škodu Rapid. Tedy vůz stejného typu, provedení a dokonce vyrobený ve stejný den, jako původní auto Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové, s nímž v létě 1937 podnikli cestu do Alp.

Návštěvníky potěší také zahrada se vzrostlými stromy, umocňující jedinečný genius loci domu, kde Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou tak rádi trávili léto.

„Od Památníku vede Naučná stezka Karla Čapka, máme tu občerstvení a v dohledné době zprovozníme nabíjecí stanici pro elektrokola. S pracovními listy se zabaví i děti, na které pamatujeme také v části expozice s herními prvky. Příjemný čas u nás můžete strávit uvnitř stejně jako venku a není potřeba nikam chvátat, parkování u rybníka Strž je totiž zdarma,“ zve k návštěvě ředitel Zdeněk Vacek.

Víte, že...

… Památník Karla Čapka je známý jako Čapkova Strž – nachází se totiž pod hrází stejnojmenného rybníka ve Staré Huti u Dobříše? Spisovateli se dramatické označení Strž líbilo víc než historické označení Josefodol.

… právo k doživotnímu užívání letního sídla získal světoznámý spisovatel, dramatik a novinář Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, význačnou herečkou a spisovatelkou, v roce 1935 jako svatební dar od majitele místního velkostatku a svého příbuzného Václava Palivce?

… Karel Čapek na Strži v posledních třech letech svého života (1935–1938) trávil většinu času? Vznikala tu díla jako Válka s Mloky, Cesta na sever, Bílá nemoc, První parta, Život a dílo skladatele Foltýna.

… v podkroví nechal Čapek zařídit hostinské pokoje pro své nejbližší přátele, z nichž tu nejčastěji a nejdéle pobýval novinář Ferdinand Peroutka? Jeho místnost přezdívaná Peroutkárna je dnes vybavena řadou původních předmětů, které Památníku Karla Čapka věnovala poslední žurnalistova manželka Slávka Peroutková. Památník obdarovala i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

… článek „Hitler je gentleman“ údajně podepsaný F. Peroutkou se nikomu nepodařilo dohledat, přestože na jeho nalezení vypsal Hrad odměnu 100 000 korun? Část veřejnosti přesto dodnes mate útržek objevený v roce 2015 v pražské vile bratří Čapků, který článek s tímto titulkem a jménem Ferdinanda Peroutky obsahoval: podvrh s řadou překlepů a chyb vytištěný na inkoustové tiskárně nastražil do vily kritik Jaromír Slomek s cílem „pobavit kolegy novináře“. Duplikát tohoto fragmentu, zapůjčený J. Slomkem, bude v Památníku vystaven.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…

5 tipů, kde v Praze bruslit

5 tipů, kde v Praze bruslit

Autor: -red-, Datum: 21. 12. 2023 9:59

Ačkoli se zpočátku prosince zima přihlásila mrazivě, nyní to venku vypadá spíše na jarní teploty.…

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

5 nejkrásnějších zahraničních vánočních trhů, kam pohodlně dojedete autem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2023 0:05

Kouzelný adventní čas se po roce opět blíží a spolu s ním brzy otevřou i oblíbené vánoční trhy.…

Kreativní podzim pro celou rodinu

Kreativní podzim pro celou rodinu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 11. 2023 0:05

Možná se vám to kvůli sychravému počasí nezdá, ale podzim je krásný čas. Jeho čarování s barvami…

4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji

4 tipy na krásné podzimní výlety v Ústeckém kraji

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 11. 2023 0:05

Česká krajina je na podzim, kdy se listy stromů zbarví do všech možných barev, nejkrásnější.…

Finalisté MasterChef Česko uvaří v Brně gastro speciality

Finalisté MasterChef Česko uvaří v Brně gastro speciality

Autor: -red-, Datum: 18. 10. 2023 13:00

Pokud budete v sobotu 21. října v Brně, máte možnost podívat se na jedinečnou kulinářskou show.

Vinobraní u Máchova jezera

Vinobraní u Máchova jezera

Autor: -red-, Datum: 13. 8. 2023 19:43

Poslední srpnovou neděli se uskuteční 11. ročník Vinobraní u Máchova jezera a zábavné odpoledne pro…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová