Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kočka (ne)jde vychovat
freepik.com
Volný čas / Mazlíčci

Kočka (ne)jde vychovat

datum: 9. 9. 2021 10:00 autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes
Říká se, že se svět dělí na dva neslučitelné tábory: milovníky psů a milovníky koček. Ten první většinou argumentuje tím, že kočka má svou hlavu, je nevychovatelná a neoplatí vám lásku a péči, kterou jí věnujete. Zástupci druhého tábora naopak kočky milují právě proto, že mají svou hlavu. Rozhodně ale neplatí, že nejdou vychovat. Chce to ale jiný přístup!

Všichni majitelé koček mají pravděpodobně realistická očekávání ohledně chování jejich malé šelmy, a pokud občas provedou, co nemají, nijak je to nepřekvapí.

Někdy ale kočky dělají věci, které se nikomu nelíbí. Většinou se jedná o škrábání nábytku, skákání na jídelní stůl, linku v kuchyni nebo zákeřné útoky na nohy,” říká Zuzana Sequensová, odbornice na chov domácích zvířat z e-shopu Spokojenypes.cz. „Ještě předtím, než se toto chování budete snažit odnaučit, je potřeba si uvědomit, že je motivováno přirozenými kočičími instinkty,” dodává.

Vhodný prostor

Kočky přirozeně vyhledávají vyvýšená místa k odpočinku, odkud mají dobrý výhled na své okolí. Proto je dobré jim vytvořit místa, kam budou moct šplhat. Pokud bydlíte v bytě, umístěte nějaké blízko okna, aby měla vaše kočka výhled i na okolní svět.

Škrábáním po svislých plochách zase kočky vyznačují své teritorium, nezapomeňte proto ani na škrabadlo, které budou moct používat a neničit tak váš nábytek. Může se stát, že vaši kočičku škrabadlo nezaujme. V takovém případě je dobré sáhnout po pomocníkovi, jakým je například šanta kočičí (catnip). Ta je k dostání jak sušená, tak ve formě spreje. Ne nadarmo se jí říká také kočičí lákadlo. Jakmile kočka bylinku ucítí, začne být zvědavá.

V neposlední řadě si kočky rády hrají, a to i v pozdějším věku. Jejich hra často připomíná lov a může se stát, že jedinou dostupnou kořistí je právě pár pohybujících se nohou. Proto se vybavte spoustou kočičích hraček a věnujte kočce každý den nějaký čas, kdy si s ní budete hrát.

Cukr a bič? Ne. Jen cukr!

Kočky jsou velmi chytré a mají dobrou paměť. Proto, když se chtějí něčemu naučit, rozhodně to zvládnou. Jen to chce jiný přístup než u psů. Na rozdíl od nich se totiž nesnaží udělat člověku radost a je potřeba, aby pro kočku bylo její dobré chování výhodné.

Základ výcviku je proto odměna, která by měla přijít vždy, když se kočička chová, podle vašich představ. Vyberte si motivátor, kterým můžete svou kočku motivovat a pokud to je možné, využívejte tuto speciální odměnu jen při výcviku.

Co na kočky rozhodně nefunguje, jsou fyzické tresty za špatné chování. Tím naopak dosáhnete toho, že se vám bude chtít pomstít a naděláte více škody než užitku. Nejlepší je se s kočkou zkusit domluvit a vychovávat ji s klidem. Kočky jsou citlivé na tón hlasu, proto často stačí důrazné „NE” a zabránit jí v nežádoucí činnosti. Až to pochopí, tak je dobré nezapomenout na pamlsek.

Odrazujte nepříjemným zážitkem

Obecně platí, že je lepší kočky netrestat. Jsou mazané a zapamatují si, že trest přijde jen tehdy, když je někdo vidí, a ve špatném chování pak budou pokračovat za vašimi zády.

Pokud ale nefunguje pozitivní motivace, můžete zkusit kočku odlákat pomocí toho, co jim vadí. Klíčem k úspěšné převýchově je spojit špatné chování s nepříjemným důsledkem, aniž by si ho spojila s vámi. Zajistěte, aby ji „potrestalo samo prostředí”.

Využít k tomu můžete různé pachy, textury nebo zvuky, které jsou kočkám nepříjemné a které spojíte například se skákáním na kuchyňskou linku. Pokud kočka nedokáže určit, odkud přichází trest, bude se kuchyňské lince vyhýbat, ať už jste doma nebo ne. Kočky si totiž uvědomí, že se jim špatné chování nevyplatí, a nakonec toho nechají a vy nebudete za padoucha.

Hledejte příčinu špatného chování

Nežádoucí chování bývá často vyprovokováno vnějším vlivem, jako jsou změny v domácnosti, něco, co uděláte, nebo například i zdravotní problémy. Kočky často moc dobře vědí, co smí a co ne. Proto se zlobením často mstí svým lidem – typickým příkladem je čůrání mimo kočičí písek nebo trhání čalounění místo škrabadla.

Proto pokud pozorujete změny v chování vaší kočičky, zamyslete se, jestli jí něco nechybí. Mezi nejčastější příčiny změn chování patří zdravotní problémy, stres, pocit osamění, málo pohybu a zábavy nebo nevyhovující podmínky k životu, jako je i dlouho nevyměněný kočičí písek či jeho umístění. Pokud se písek nachází na frekventovaném místě, kočka nemá klid a necítí se tam v bezpečí, a proto se může stát, že si najde jiné místo.


Víte, co na kočky zpravidla platí?
  • Nepříjemné pachy Citron, pepř, nebo i různé výcvikové spreje.
  • Nepříjemné textury Hliníková fólie, lepivé povrchy.
  • Nepříjemné zvuky Syčení nebo rachot.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

I pejsci mohou nastydnout

I pejsci mohou nastydnout

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00

Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky

Zimní radovánky s pejsky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě

6 rad, jak správně krmit kotě

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00

Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 11. 1. 2023 10:00

Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…

Jak se starat o psa v zimě?

Jak se starat o psa v zimě?

Autor: -vls-, Datum: 22. 12. 2022 10:00

Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…

Dárky pro mazlíčky

Dárky pro mazlíčky

Autor: -vls-, Datum: 2. 12. 2022 10:30

I čtyřnozí kamarádi si zaslouží dárek po stromeček.

Živý plyšák pod stromečkem?

Živý plyšák pod stromečkem?

Autor: -vls-, Datum: 28. 11. 2022 15:00

Blíží se Vánoce a tak přemýšlíme nad tím, čím bychom nejvíce potěšili svoje nejdražší. A někdy se…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová