Jaké jsou vhodné bylinky pro psy?
Bazalka a šípek Trápí-li často vašeho pejska špatná imunita nebo žaludeční problémy, je nutné začít pečlivě dbát o jeho stravu. Důležité je vybírat kvalitní krmivo pro citlivé psy a to zpestřit vhodnými bylinkami, kterými pejskovi krmení posypete. Ideální je bazalka, například při psincovém kašli. Šípek obecný zase obsahuje spoustu vitaminu A a C.
Oregano, chilli a fenykl Má-li pejsek střevní potíže, pak mu dejte do krmení trochu oregana (dobromysl). To je dobré na průjem, ale celkové zlepšuje zažívání. Trápí pejska nechutenství? Zkuste mu do krmiva přidat trochu chilli. To zlepší celkovou stravitelnost krmiva. Velmi nebezpečná je pro pejska tzv. torze žaludku. Možnou prevencí je kromě klidu před a po jídle také fenykl. Pozor, ten ale nedávejte fenkám v březosti.
Heřmánek, echinacea a jitrocel Během nemoci je dobré pejskům podávat více vitaminu C a podpořit tak jejich imunitu. Vyrábějí se i speciální sirupy určené pro psy s nachlazením. Vhodný je například jitrocelový nebo echinaceový sirup. Při nachlazení je vynikající také heřmánek. Pokud má například pejsek rýmu, dejte mu do pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury.
Naše rady
Bylinky je nejlepší si doma sami sušit. Jsou pak tak nejkvalitnější. Pokud nemáte vlastní zahrádku, tak je můžete nakoupit ve specializovaných obchodech. Kupovanému koření je lepší se vyhnout.
V rámci dobrého zažívání pejsků a celkové zdravotní prevence je dobré používat holistické krmivo, které má již ve svém obsahu prospěšné bylinky. „V holistickém pojetí by se mělo při výběru vhodné potravy vždy volit krmivo spíše s převahou živočišných bílkovin a vyváženým poměrem tuků a sacharidových zdrojů. Trávicí trakt psů i koček je přizpůsoben příjmu vysoce energeticky koncentrované potravy, tzn. především bílkovin a tuků, tedy masa, a jen v malé míře zdrojů sacharidových. Jednoduché cukry pak v přirozeném jídelníčku nejsou zastoupeny vůbec. A tyto potřeby respektuje holistické krmivo,“ říká odborník na výživů psů Martin Pučálka.
Další články z rubriky
NOVÁ SOUTĚŽ: Čím krmit na cestách kočku?
Autor: -mav-, Datum: 27. 8. 2024 11:12Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…
Jak o čtyřnohé parťáky pomáhají pečovat moderní technologie
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 8. 2024 12:49Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…
5 rad, jak připravit domácího mazlíčka na to, že odjedete?
Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou, odborníkem na výživu psů, Datum: 7. 6. 2024 15:15Chystáte se na dovolenou či delší pracovní cestu do zahraničí a víte, že si vašeho domácího…
5 pravidel pro cestování s kočkou a se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou, odborníkem na výživu psů, Datum: 10. 5. 2024 0:05Cestování se psem nebo kočkou, ať už doma nebo do zahraničí, vyžaduje pečlivou přípravu a znalost…
Kočky v rauši aneb Na čem ujíždějí naše šelmy
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2024 15:30Léčivé účinky bylin jsou lidstvu známy od nepaměti, méně známou skutečností však je, že bylinky…
Neškodný klacek? Aportování i kousání klacíků může pejska snadno poslat k veterináři
Autor: -vls-, Datum: 19. 3. 2024 10:25Je váš psí parťák vášnivým aportérem a žádná vaše hra či vycházka se bez této aktivity neobejde?…
Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 10. 2023 13:30Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější…
Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?
Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…