Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Chameleon, plachá ještěrka
VisualHunt.com
Volný čas / Mazlíčci

Chameleon, plachá ještěrka

datum: 29. 12. 2018 10:59 autor: Jitka Vlasáková
Neobvyklým a elegantním zevnějškem dokáže okouzlit kdekoho. Jeho domácí chov je však poměrně náročný.

Většina chameleonů patří mezi chráněná zvířata, relativně bez problémů se dá pořídit chameleon jemenský. Opatřit se dá v PET centrech, přímo od chovatelů nebo na tzv. teraburzách.

Elegán

Toto exotické zvířátko má velmi elegantní tvar těla, je oploštělé s dlouhým chápavým ocasem. Jeho oči se mohou pohybovat nezávisle na sobě a jezdit sem a tam, aniž by se jejich vlastník hnul. Jazyk chameleona je dlouhý jako ocas a tělo dohromady a jeho majitel jej umí střelhbitě vystřelit a ulovit jím hmyz. Barvu nemění tento tvoreček tak často, jak se traduje. Barvou okolí se maskuje v případě ohrožení, někdy ji mění v závislosti na teplotě, barvením dává březí samice najevo neochotu k páření.

Většinou je chameleon spíše plachý a snadno podléhá stresu. Přinesete-li si ho tedy domů do předem připraveného terária, je lepší ho zpočátku nechat být a jen se kochat pohledem. Po pár týdnech až měsících zkuste navázat kontakt. Ruku pomalu přibližujte směrem ke zvířeti, začne-li se nafukovat, otevírat tlamu a syčet, cítí se v nebezpečí. Pak buď kontakt přerušte, nebo se opatrně přibližujte dál, většinou se totiž uklidní. Někdy je vrcholem ochočení pouze to, že chameleon sám vyšplhá na ruku.

Jedna plus KK

Tento plaz je zvyklý vyhrazovat si teritorium, a tak se jen těžko snáší více samců. Velikost terária závisí na velikosti a věku chameleona. Zatímco menšímu mláděti stačí terárium 50 x 50 x 100 cm, dospělý jedinec potřebuje „byt“ o rozměrech 100 x 100 x 100 cm. Vpředu by měla být posuvná dvířka, jimž mu budete vhazovat potravu a udržovat čistotu. Jako substrát na dno použijte rašelinu nebo písek a do prostoru umístěte větší počet větví, aby se mohl zachytit a šplhat po nich. Můžete přidat i rostliny se zelenými listy (třeba scindapsus). V teráriu nesmí chybět žárovka a UV lampa. Je-li „byteček“ dostatečně vysoký, volí si chameleon vyhovující teplotu. Dny tráví spíše blíž k žárovce (30–35 °C), noci pak na dně terária (20–25 °C). Větrání zajišťuje kovové síto ve spodní části skleněné stěny terária, ovšem pozor, aby vám chameleonova potrava neběhala po bytě!

Místo vody rosa

Chameleon je hmyzožravý. Pochutná si na živých cvrčcích, larvách potemníka, zelených kobylkách, sarančatech, švábech či mouchách. Většina hmyzu obsahuje jen malé množství vápníku, proto je nutné poprášit jej například drcenou sépiovou kostí a pak vhodit do terária. Chameleon přivítá i vitaminové přilepšení. Nejlepší je pořádně nakrmit cvrčky den před krmením chameleona pampeliškami a vařeným vejcem a mrkví. Vitaminy se tak přirozenou cestou dostanou do těla plaza. Chameleon neumí pít z misky, a tak pije, resp. líže rosu. Někdy se živí i květy (pampeliška) a ovocem.

Čím může trpět

Při nedostatku minerálů a absenci UV lampy chameleonovi měknou a deformují se kostí. Tyto změny jsou nevratné. Nedostatek vápníku u mladého zvířete způsobí křivici. Častým problémem u v teráriu chovaných plazů je zácpa nebo ucpání střev spolykanými kamínky a pískem. Nejčastější příčinou je nedostatek vody, nedostatek pohybu nebo napadaní parazity.

Odmítáním potravy chameleon demonstruje nevhodnou stravu, stres, chlad či naopak přehřátí nebo jiné zdravotní potíže. Raději pak s barevným kamarádem zajděte k veterináři.

Chameleona pořídíte v chovatelských obchodech za cenu kolem 700 Kč, pochopitelně musíte přikoupit i terárium, krmivo a další nutné vybavení.

Jako u každého zvířátka má majitel za svého chameleona zodpovědnost a měl by mu zajistit co nejpříjemnější život. On se mu za to odvděčí „přátelstvím“ a nádherným zbarvením.


Další články z rubriky

I pejsci mohou nastydnout

I pejsci mohou nastydnout

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00

Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky

Zimní radovánky s pejsky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě

6 rad, jak správně krmit kotě

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00

Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 11. 1. 2023 10:00

Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…

Jak se starat o psa v zimě?

Jak se starat o psa v zimě?

Autor: -vls-, Datum: 22. 12. 2022 10:00

Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…

Dárky pro mazlíčky

Dárky pro mazlíčky

Autor: -vls-, Datum: 2. 12. 2022 10:30

I čtyřnozí kamarádi si zaslouží dárek po stromeček.

Živý plyšák pod stromečkem?

Živý plyšák pod stromečkem?

Autor: -vls-, Datum: 28. 11. 2022 15:00

Blíží se Vánoce a tak přemýšlíme nad tím, čím bychom nejvíce potěšili svoje nejdražší. A někdy se…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová