
Chameleon, plachá ještěrka
Většina chameleonů patří mezi chráněná zvířata, relativně bez problémů se dá pořídit chameleon jemenský. Opatřit se dá v PET centrech, přímo od chovatelů nebo na tzv. teraburzách.
Elegán
Toto exotické zvířátko má velmi elegantní tvar těla, je oploštělé s dlouhým chápavým ocasem. Jeho oči se mohou pohybovat nezávisle na sobě a jezdit sem a tam, aniž by se jejich vlastník hnul. Jazyk chameleona je dlouhý jako ocas a tělo dohromady a jeho majitel jej umí střelhbitě vystřelit a ulovit jím hmyz. Barvu nemění tento tvoreček tak často, jak se traduje. Barvou okolí se maskuje v případě ohrožení, někdy ji mění v závislosti na teplotě, barvením dává březí samice najevo neochotu k páření.
Většinou je chameleon spíše plachý a snadno podléhá stresu. Přinesete-li si ho tedy domů do předem připraveného terária, je lepší ho zpočátku nechat být a jen se kochat pohledem. Po pár týdnech až měsících zkuste navázat kontakt. Ruku pomalu přibližujte směrem ke zvířeti, začne-li se nafukovat, otevírat tlamu a syčet, cítí se v nebezpečí. Pak buď kontakt přerušte, nebo se opatrně přibližujte dál, většinou se totiž uklidní. Někdy je vrcholem ochočení pouze to, že chameleon sám vyšplhá na ruku.
Jedna plus KK
Tento plaz je zvyklý vyhrazovat si teritorium, a tak se jen těžko snáší více samců. Velikost terária závisí na velikosti a věku chameleona. Zatímco menšímu mláděti stačí terárium 50 x 50 x 100 cm, dospělý jedinec potřebuje „byt“ o rozměrech 100 x 100 x 100 cm. Vpředu by měla být posuvná dvířka, jimž mu budete vhazovat potravu a udržovat čistotu. Jako substrát na dno použijte rašelinu nebo písek a do prostoru umístěte větší počet větví, aby se mohl zachytit a šplhat po nich. Můžete přidat i rostliny se zelenými listy (třeba scindapsus). V teráriu nesmí chybět žárovka a UV lampa. Je-li „byteček“ dostatečně vysoký, volí si chameleon vyhovující teplotu. Dny tráví spíše blíž k žárovce (30–35 °C), noci pak na dně terária (20–25 °C). Větrání zajišťuje kovové síto ve spodní části skleněné stěny terária, ovšem pozor, aby vám chameleonova potrava neběhala po bytě!
Místo vody rosa
Chameleon je hmyzožravý. Pochutná si na živých cvrčcích, larvách potemníka, zelených kobylkách, sarančatech, švábech či mouchách. Většina hmyzu obsahuje jen malé množství vápníku, proto je nutné poprášit jej například drcenou sépiovou kostí a pak vhodit do terária. Chameleon přivítá i vitaminové přilepšení. Nejlepší je pořádně nakrmit cvrčky den před krmením chameleona pampeliškami a vařeným vejcem a mrkví. Vitaminy se tak přirozenou cestou dostanou do těla plaza. Chameleon neumí pít z misky, a tak pije, resp. líže rosu. Někdy se živí i květy (pampeliška) a ovocem.
Čím může trpět
Při nedostatku minerálů a absenci UV lampy chameleonovi měknou a deformují se kostí. Tyto změny jsou nevratné. Nedostatek vápníku u mladého zvířete způsobí křivici. Častým problémem u v teráriu chovaných plazů je zácpa nebo ucpání střev spolykanými kamínky a pískem. Nejčastější příčinou je nedostatek vody, nedostatek pohybu nebo napadaní parazity.
Odmítáním potravy chameleon demonstruje nevhodnou stravu, stres, chlad či naopak přehřátí nebo jiné zdravotní potíže. Raději pak s barevným kamarádem zajděte k veterináři.
Chameleona pořídíte v chovatelských obchodech za cenu kolem 700 Kč, pochopitelně musíte přikoupit i terárium, krmivo a další nutné vybavení.
Jako u každého zvířátka má majitel za svého chameleona zodpovědnost a měl by mu zajistit co nejpříjemnější život. On se mu za to odvděčí „přátelstvím“ a nádherným zbarvením.
Další články z rubriky

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?
Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…

7 rad, jak zvládnout vedra se psem
Autor: -ava-, Datum: 18. 7. 2023 10:00Horké letní teploty mohou být nebezpečné nejen pro člověka, ale stejně tak pro vašeho zvířecího…

Cestujeme s pejskem
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 19. 6. 2023 19:30Letní prázdniny se blíží a s nimi čas dovolených a výletů. A co když chceme vzít s sebou i naše…

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…
Komentáře