Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 rad, jak cestovat se psem na dovolenou
spokojenypes.cz
Volný čas / Mazlíčci

7 rad, jak cestovat se psem na dovolenou

datum: 3. 7. 2021 11:00 autor: -vls-
Ne nadarmo se říká, že jsou Češi národem pejskařů. Stále více lidí si totiž nedovede představit bez svého mazlíčka ani těch pár dnů na dovolené. Platí to i o vás? Pokud se chystáte svého pejska vzít s sebou, je potřeba se na cestu pořádně připravit, aby se obešla bez zbytečných nepříjemností!
  1. Výběr a typ dovolené Než se rozhodnete s pejskem vycestovat, ujistěte se, že to zvládne. Někdy je opravdu lepší zajistit věrohodné hlídání a psa cestou zbytečně netrápit. Důležitou roli hraje také destinace vaší dovolené. Ideální je chata, kemp nebo hotel v dojezdové vzdálenosti. Cestě letadlem se raději vyhněte. Nejen pro člověka, ale i pro psa může být velmi stresující.
  2. Opalovat se asi nebude Typ dovolené by měl odpovídat nejen vašim představám, ale i potřebám a povaze vašeho psa. „Zatímco vy si užijete slunce a polehávání u bazénu, váš pes bude spokojený spíše v lese a na čerstvém vzduchu. U moře si přijdou na své vodní plemena. Pokud jste fanoušky dlouhých horských túr, dejte si pozor, abyste ho nevyčerpali,” říká Zuzana Novotná, odbornice na výchovu psů ze Spokojeného psa.
  3. Na ubytování buďte ohleduplní V dnešní době už většina ubytovacích zařízení nemá s psími hosty problém. Přesto si raději tuto informaci dvakrát ověřte, abyste nebyli po příjezdu do vašeho hotelu nemile překvapeni. Buďte k dočasnému domovu ohleduplní. Nejvhodnější pro vás bude chata, kemp nebo prostorný hotel. Zkrátka místo, kde jsou na pobyt psů zvyklí a připravení. V případě, že váš pes kouše nebo škrábe na jakékoliv vybavení domácnosti, tak jej nenechávejte samotného. Také byste si měli uvědomit, že na ubytovacím zařízení nejste vždy sami.
  4. Autem pohodlně a bezpečně Cesta autem bude pro vás i vašeho mazlíka asi nejpohodlnější variantou. Je však potřeba dbát na to, aby pes nepředstavoval nebezpečí jak pro sebe, tak pro posádku auta. Pejska rozhodně nikdy nepřevážejte na volno. Tím byste mohli ohrozit nejen vás, ale také ostatní řidiče. Psa byste měli nejen správně zajistit, také jeho přítomnosti v autě přizpůsobit celkový způsob vaší jízdy.
  5. V kufru nebo... Majitelé větších aut často volí přepravu psa v kufru, která se zdá být pohodlnější a bezpečná – pes má hodně prostoru a je navíc oddělen od zbytku posádky. „Hodně prostoru, který kufr poskytuje, ale není ideální. V členitějším terénu se může stát, že bude auto se psem házet ze strany na stranu. Navíc pokud je pes na volno v kufru, nic ho nechrání před nárazem nebo třeba rozbitým sklem. Když je pes v zavazadlovém prostoru na volno, může se stát, že při otevření dveří uteče a nedejbože vletí pod auto,” varuje Zuzana Novotná.
  6. ...v přepravce? Nejbezpečnější formou cestování jsou proto přepravky. Pro menší a velmi malá plemena volte plastové přepravky. Ty je možné na sedačce přichytit bezpečnostním pásem nebo zapasovat mezi přední a zadní sedadlo. Přepravky jsou ale vhodné i pro velká plemena, které pak v přepravce umístíte do kufru auta. Zde je větší výběr a bezpečnější jsou hliníkové přepravky.
  7. Pásy i pro pejsky Pokud není možné pejska umístit do zavazadlového prostoru, umístěte psa na zadní sedadla. V tomto případě je vhodné auto vybavit ochranným potahem a autopásem. Potah chrání auto před znečištěním a hlavně zabrání psovi, aby zapadl mezi sedačky nebo se dostal k řidiči. Postroje do auta pro psy pak plní stejnou funkci jako bezpečnostní pásy pro lidskou posádku. Kupujte pásy pouze s platnou atestací. Velmi důležitým faktorem je i správná velikost. Pečlivě si psa změřte a až poté kupte produkt. Výběrem špatné velikosti riskujete, že bezpečnostní pás nebude fungovat správně a ohrozíte tím nejen psa, ale i zbytek posádky.

Tipy navíc

● Ať už se rozhodnete se psem cestovat jakkoliv, myslete na jeho pohodlí. Pokud víte, že vaše cesta bude trvat několik hodin, ujistěte se, že budete mít možnost krátkých zastávek. Pejsek se potřebuje vyvenčit a osvěžit. Také by měl mít vždy přístup k čerstvé vodě. Na trhu existuje celá řada speciálních cestovních misek, které jsou lehce skladovatelné a nebudou vám zabírat tolik místa, jako ty klasické.

● Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na oblíbenou hračku. „Ideálně přibalte i pelíšek nebo deku. Známá podložka mu bude připomínat domov a nervoznější jedinci se budou při cestování cítit klidněji,” radí Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. Neměli byste zapomenout na vodítko, obojek a náhubek. „Nezapomeňte ani na psí známku nebo gps pro psy. Když se váš chlupáč zatoulá, touto maličkostí můžete zajistit, že se k vám brzy vrátí. Pro každý případ si přibalte také očkovací průkaz, kdyby se cokoliv stalo,” dodává.

● Při cestách do zahraničí si připravte také všechny potřebné dokumenty, jako je pet pass s potvrzeným očkováním. Pes musí být také očipovaný a číslo čipu doporučujeme zapsat do mezinárodního registru.

● Před odjezdem je vhodné také nechat zkontrolovat funkčnost čipu u veterináře.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem

Zimní dovolená se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00

Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout

I pejsci mohou nastydnout

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00

Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky

Zimní radovánky s pejsky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě

6 rad, jak správně krmit kotě

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00

Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 11. 1. 2023 10:00

Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…

Jak se starat o psa v zimě?

Jak se starat o psa v zimě?

Autor: -vls-, Datum: 22. 12. 2022 10:00

Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-