
6 rad, jak se starat o pejska s chřipkou
Chřipka napadá nejvíce starší pejsky s horší imunitou nebo naopak mladé pejsky, kteří si imunitu ještě nevybudovali. Zvíře může onemocnět nejen po kontaktu s jinými psy, ale také například nastydnout z průvanu, ze studené vody, zmoknutí apod.
- Podobné příznaky jako u lidí „Psí chřipka, nebo-li parainfluenza, lidově také kotcový, nebo psincový kašel, je vlastně infekční zánět hrtanu, průdušnice a průdušek. Má obdobné příznaky, jako chřipka u nás u lidí, také nás obvykle trápí ve stejném období a lehce se přenáší kapénkovou infekcí. Psi vykazují kašel, dávení, mohou mít zvýšenou teplotu, trpět nechutenstvím a jsou malátní. Může se přidat i výtok z očí, nosu a zvracení,“ říká MVDr. Daniela Králová z Veteriny 3v1.
- Pozor na západ plic Obzvláště u velmi mladých psů, štěňat, nebo naopak starých a chronicky nemocných psů, může onemocnění přejít až v nebezpečný zápal plic. Jako prevence je doporučeno očkování a v případě propuknutí nemoci ihned navštívit veterinárního lékaře a pacienta co nejvíce izolovat, aby se nemoc nešířila.
- Jiní psi se mohou nakazit Parainftluenza se nepřenáší ze psa na člověka a naopak. Podobně jako lidé kteří, když jsou nemocní, tak nechodí tolik mezi ostatní, tak stejné pravidlo by mělo platit i pejsků. Pokud je pejsek nastydlý, mějte ho raději na vodítku a zabraňte styku s ostatními zvířaty, protože psí chřipka je velmi nakažlivá a můžete tak při běžném venčení nakazit mnoho psů.
- Suchý kašel i dávení Nemoc se nejčastěji u psa projevuje nepříjemným suchým kašlem. Ten někdy přechází až k dávení. Mnoho majitelů se tak mylně domnívá, že pejskovi jen něco uvízlo v krku a snaží se to kašlem vyndat. Dalšími faktory může být stejně jako u lidí – malátnost, ospalost či nechuť k jídlu. V těžších případech chřipku doprovází i hnisavý výtok z očí a nosu či zápach z tlamy.
- Klid a vitamin C Je-li pejsek nemocný, tak ho nechte v klidu, zkraťte venčení a při vážnějších projevech s ním navštivte veterináře. Vhodný je i heřmánek, který má zklidňující účinky. Můžete ho nemocnému pejskovi dát například do pelíšku. Pomáhá i vitamin C, lze ho dávat ve speciálních sirupech. V akutních případech může pejsek dostat léky na zklidnění kašle, popř. na teplotu či sekundární infekci.
- Očkování a imunita V boji proti chřipce pomáhá očkování. Existuje protichřipková vakcinace, která se nejčastěji provádí u štěňat v období osmého týdne. Kromě očkování je důležitá především prevence v podobě budování dobré imunity. „A tu pejsek získá také ze správné a kvalitní výživy, která v sobě neobsahuje žádnou chemii, lepek a různá dochucovadla, ale naopak je plna kvalitních surovin. Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech a tím i celkovou imunitu psa. Imunitní systém je možné podpořit také doplňky potravy jako je třeba lněný olej pro psy. V rámci nejen prevence proti nachlazení, ale i celkovému zdraví, pejska také nepřekrmujte, protože jedinci, kteří mají kila navíc mají i horší obranyschopnost,“ říká odborník na psí výživu a imunitu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků
Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Jak poznat potravinovou alergii u psa?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 11. 1. 2023 10:00Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…

Jak se starat o psa v zimě?
Autor: -vls-, Datum: 22. 12. 2022 10:00Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…
Komentáře