Kromě jídla a pití je Oktoberfest plný různých atrakcí, jako jsou kolotoče, střelnice, živá hudba a krojovaných průvodů. Největší zábavní stany mají kapacitu až několik tisíc návštěvníků a nabízejí živé vystoupení tradiční i moderní bavorské hudby.
Festival má mnoho tradičních bodů, které se nemění po staletí. Například akt narážení prvního sudu provádí mnichovský starosta a až poté je pivo oficiálně k dispozici pro veřejnost.
Výrok „O'zapft is!“ symbolicky zahajuje celý festival. Je to jeden z nejdůležitějších okamžiků na Oktoberfestu, který se často slaví s velkým jásotem a fanfárami. Až se tedy na Teresienwiesse ozve slavnostní výrok „O’zapft is!“ (což znamená doslova: „Je naraženo!“), našinec bude vědět, co s tupláky plnými dobrého piva dělat!
Pokud nemíříte rovnou na TerezienWiese, prohlídku města doporučujeme začít procházkou historickým centrem města. Přijedete-li dálkovým autobusem, vystoupíte na centrálním autobusovém nádraží, které se nachází téměř ve středu města a pro procházku je ideálním výchozím bodem.
Kolem hlavního vlakového nádraží se dostáváte na Karlsplatz (Karlovo náměstí), jemuž Mnichované neřeknou jinak než Stachus (podle bývalého významného hostince). Úsek lze absolvovat i pomocí S-Bahn, jsou to však jen 2 zastávky.
Odsud už ale rozhodně doporučujeme pokračovat po svých, jinak byste se totiž připravili o procházku po Neuhauser Straße a Kaufinger Straße, hlavních mnichovských nákupních ulicích. Dovedou vás na Marienplatz, nejvýznamnější náměstí, kde se také nachází nová i stará radnice.
Hned za rohem se vypíná věž kostela svatého Petra, z níž se otvírá dechberoucí výhled na celé město a za pěkného počasí uvidíte i Alpy. Pokud sem v turistické sezóně dorazíte zrána, vyhnete se frontě, která se u vstupu jinak může vytvořit.
Pokračujte na Viktulienmarkt, živoucí tržiště, na kterém seženete spoustu regionálních produktů, například proslulé mnichovské bílé klobásy. Nezapomeňte však, že v neděli je většina obchodů zavřena. Pokud byste klobásy chtěli ochutnat okamžitě, doporučujeme navštívit tradiční pivnici Hofbräuhaus, kde si k nim můžete objednat také pravé bavorské pivo. Mějte přitom na paměti, že standardní míra činí 1 litr, ať potom nejste překvapeni.
Z Viktualienmarktu se vydejte na sever na Odeonsplatz, odkud můžete zamířit přes Hofgarten kolem Rezidence až k sídlu bavorské vlády a poté podél Domu umění ke slavné Eisbachwelle, jedinému místu v širokém okolí, kde můžete za každého počasí pod širým nebem pozorovat surfaře, jak neúnavně zdolávají umělou vlnu na potoku Eisbach. Toto místo je zároveň vstupní bránou do Anglické zahrady, jednoho z největších parků světa. Zde můžete podle počasí a nálady strávit nejednu krásnou chvíli, udělat si piknik nebo se prostě jen tak procházet.
Kdo dojde až k Čínské věži, má možnost se posilnit v místním hostinci nebo pivní zahrádce. Odsud zamiřte zpátky do centra, konkrétně do čtvrti Maxvorstadt a dále do umělecké čtvrti. Zde je nabídka kulturního vyžití opravdu vysoká, kromě tří pinakoték a glyptotéky se zde nachází nespočet různých muzeí jako například Muzeum egyptského umění, Muzeum národního socialismu nebo Paleontologické muzeum. Obzvláště za nepříznivého počasí zde najdete zábavu na dlouhé hodiny. Celou procházku můžete zakončit na překrásném Köngsplatz, odkud je to už jen kousek zpět na hlavní vlakové a autobusové nádraží.
Na OktoberFest cestujte pohodlně FlixBusem. ● Z Prahy nejrychlejší cesta zabere jen 5 hodin a 5 minut, autobus jede 7x denně. ● Z Plzně je k dispozici dvojí přímé spojení, jehož cesta zabere jen 3 a půl hodiny. ● I z Brna jsou zavedené tři přímé linky do Mnichova. ● Jedna z linek propojuje s Mnichovem také Třebíč, Telč, Jindřichův Hradec, Třeboň, České Budějovice a Český Krumlov. ● Dvě přímá spojení do Mnichova jsou dostupná také z Olomouce a Ostravy. ● Přímé spojení s Mnichovem je k dispozici také ze Zlína a Kroměříže. ● Z Bratislavy do Mnichova jede rovnou 6 přímých spojení, cesta trvá 6 a půl až 8 hodin dle typu spojení. ● Přímé spojení s Mnichovem nabízí také Nitra, Zvolen, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava a Košice, Trenčín i Žilina.
Samozřejmě OktoberFest není jedinou slavností piva v Německu, natož v Bavorsku. V každém větším i menším městě místní pořádají pivní festiválky a posezení na zahrádkách. Kdo má pivo rád, nechť si již teď dává do kalendáře následující termíny a místa:
Zdroje informací:oktoberfest.de a FlixBus
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Poznávají zájezdy jsou nejen mezi Čechy stále oblíbenější, a to i prodloužené víkendy do evropských…
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Pokud už vás omrzely šedivé dny v Česku, jih Španělska může být skvělou únikovou destinací.…
Chorvatsko postupně přestává být doménou letních dovolených pro období od června do září. Stále…
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Z původně jednoduchých míst pro trempy se stala moderní rekreační střediska, která odpovídají…
V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě.…
Výroba vína už dávno není jen obrázkem krojovaných pamětníků bodře se objímajících kolem cimbálu.…