Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Lyžováním proti stárnutí
archiv redakce
Volný čas / Cestování

Lyžováním proti stárnutí

datum: 2. 12. 2018 0:18 autor: -an-
Pravidelné radovánky na sjezdovkách snižují nebezpečí srdečních onemocnění a Alzheimerovy choroby. To dokazuje celá řada studií. Týdenní lyžařský pobyt redukuje riziko zvýšené hladiny cholesterolu až o 30 procent. Doplní-li se pobyt na horách o kvalitní wellness, je skvělá omlazující dovolená zaručena. 

Lyžování rovněž pozitivně ovlivňuje motorické schopnosti, kardiovaskulární systém, látkovou přeměnu a kognitivní výkony. Snižuje hladinu cholesterolu, a tím i nebezpečí srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Podle průzkumu lyžování snižuje i riziko onemocnění demencí. „Rychlost, stále se měnící terén, tělesná zátěž, neustálé a pozorné vnímání okolního prostředí namáhají a stimulují mozek,“ komentuje výsledky průzkumu profesor Martin Burtscher z Institutu tělesné výchovy a sportu v Innsbrucku. „Nadmořská výška, zima, nutnost koncentrace, námaha, to vše vyvolává v optimálním dávkování krátkodobé stresové situace. Lidský organismus se jim musí stále přizpůsobovat a to se pozitivně projevuje na jeho zdraví.“

V lyžařské stopě za vysněnou postavou!

Běh na lyžích formuje postavu příjemným způsobem a pokud se na túru nevydáte se zarputilým polykačem kilometrů, pak i v pohodě. Málokdo ví, že se jedná o jeden z nejzdravějších sportů. Běh totiž aktivuje 90 procent svalstva celého těla. Maximální spalování tuků, vytrvalostní trénink a skvělá relaxace. Hit pro mladé i staré – v bílé stopě neexistuje věková hranice!

Za sněhovou jistotou  

Alpské středisko Obergurgl-Hochgurgl, které se nachází v nejzazší části údolí Ötztal, pod průsmykem na rakousko-italské hranici, platí za neledovcovou lyžařskou oblast s nejjistější sněhovou pokrývkou v Alpách. Není divu, v nadmořské výšce mezi 2000 až 3000 metry vládne jiný režim.

Středisku dominuje masiv třítisícovek Schermerspitze (3117 m) a Hochfirstu (3405 m), na jejichž svazích se nacházejí nejen sjezdovky všech obtížností (112 kilometrů) ale i freeridové terény. Toto přehledné, mezinárodní zimní středisko platí mezi znalci jako tajný tip. Jedinečná poloha na úpatí ledovce, kvalita a individualita zajišťují nezaměnitelné ambiente. Ne nadarmo se mu říká diamant Alp.  

Kdo rád prozkoumává i okolní střediska, má se zdejším skipasem možnost: letos se konečně spojilo všech šest lyžařských středisek v Ötztálském údolí a nabízejí poprvé společný Ötztal Super Skipass: 356 kilometrů sjezdovek a 90 lanovek a vleků. 

Skvělé hotely

Nejvýše položený Relais & Châteaux-Hotel v Alpách se letos vyšplhal o další stupínek hotelové klasifikace výš: k jeho pěti hvězdičkám přibyl dodatek Superior. TOP Hotel Hochgurgl5* Superior je první v celém údolí, který má patří do této extraligy.

Luxusní dovolená v srdečné a pohostinné atmosféře - to byla také vize rodiny Scheiberů. „Jedinečné uznání hodnotící komise, které nás nesmírně motivuje,“ zdůrazňují nadšení hoteliéři a turističtí experti bratři Alban a Attila Schreiberovi, kteří se svými manželkami řídí hotel již ve třetí generaci. Welnness areál Top Mountain Spa: nic nedělat a vše zažít – to je wellness v nadmořské výšce 2.150 metrů. Jen se zhluboka nadechnout a ponořit se do příjemně vyhřívaného venkovního bazénu s výhledem na okolní sjezdovky a třítisícovky Ötztálských Alp. Nebo si zaplavat uvnitř v 18 metrů dlouhém bazénu a potom se prohřát v jedné ze saun. Lze si vybrat bylinkovou, finskou saunu nebo parní lázeň. Je tu i salinarium – skvělé pro dýchací cesty. Jako procházka u moře.

Gastronomie v hotelu Hochgurgl je ve znamení špičkových kulinářských zážitků: klasická tyrolská i mezinárodní kuchyně pro fajnšmekry a 500 druhů špičkových vín z nejlepších vinařských oblastí. Cíl týmu kuchařů: z hostů učinit štamgasty, závislé na hotelových specialitách. www.tophotelhochgurgl.com

 

 


Další články z rubriky

Gran Canaria: Nejoblíbenější z „Kanárů“

Gran Canaria: Nejoblíbenější z „Kanárů“

Autor: Jitka Vlasáková, Datum: 22. 7. 2019 10:19
5 zastávek na Rhodosu: Ostrov, kde slunce svítí 300 dnů v roce

5 zastávek na Rhodosu: Ostrov, kde slunce svítí 300 dnů v roce

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 7. 2019 15:00
Zdraví na cestách

Zdraví na cestách

Autor: -an-, Datum: 17. 7. 2019 10:00
Kanárské ostrovy: Vítejte na šťastných ostrovech!

Kanárské ostrovy: Vítejte na šťastných ostrovech!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 7. 2019 0:05