Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Lyžováním proti stárnutí
archiv redakce
Volný čas / Cestování

Lyžováním proti stárnutí

datum: 2. 12. 2018 0:18 autor: -an-
Pravidelné radovánky na sjezdovkách snižují nebezpečí srdečních onemocnění a Alzheimerovy choroby. To dokazuje celá řada studií. Týdenní lyžařský pobyt redukuje riziko zvýšené hladiny cholesterolu až o 30 procent. Doplní-li se pobyt na horách o kvalitní wellness, je skvělá omlazující dovolená zaručena. 

Lyžování rovněž pozitivně ovlivňuje motorické schopnosti, kardiovaskulární systém, látkovou přeměnu a kognitivní výkony. Snižuje hladinu cholesterolu, a tím i nebezpečí srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Podle průzkumu lyžování snižuje i riziko onemocnění demencí. „Rychlost, stále se měnící terén, tělesná zátěž, neustálé a pozorné vnímání okolního prostředí namáhají a stimulují mozek,“ komentuje výsledky průzkumu profesor Martin Burtscher z Institutu tělesné výchovy a sportu v Innsbrucku. „Nadmořská výška, zima, nutnost koncentrace, námaha, to vše vyvolává v optimálním dávkování krátkodobé stresové situace. Lidský organismus se jim musí stále přizpůsobovat a to se pozitivně projevuje na jeho zdraví.“

V lyžařské stopě za vysněnou postavou!

Běh na lyžích formuje postavu příjemným způsobem a pokud se na túru nevydáte se zarputilým polykačem kilometrů, pak i v pohodě. Málokdo ví, že se jedná o jeden z nejzdravějších sportů. Běh totiž aktivuje 90 procent svalstva celého těla. Maximální spalování tuků, vytrvalostní trénink a skvělá relaxace. Hit pro mladé i staré – v bílé stopě neexistuje věková hranice!

Za sněhovou jistotou  

Alpské středisko Obergurgl-Hochgurgl, které se nachází v nejzazší části údolí Ötztal, pod průsmykem na rakousko-italské hranici, platí za neledovcovou lyžařskou oblast s nejjistější sněhovou pokrývkou v Alpách. Není divu, v nadmořské výšce mezi 2000 až 3000 metry vládne jiný režim.

Středisku dominuje masiv třítisícovek Schermerspitze (3117 m) a Hochfirstu (3405 m), na jejichž svazích se nacházejí nejen sjezdovky všech obtížností (112 kilometrů) ale i freeridové terény. Toto přehledné, mezinárodní zimní středisko platí mezi znalci jako tajný tip. Jedinečná poloha na úpatí ledovce, kvalita a individualita zajišťují nezaměnitelné ambiente. Ne nadarmo se mu říká diamant Alp.  

Kdo rád prozkoumává i okolní střediska, má se zdejším skipasem možnost: letos se konečně spojilo všech šest lyžařských středisek v Ötztálském údolí a nabízejí poprvé společný Ötztal Super Skipass: 356 kilometrů sjezdovek a 90 lanovek a vleků. 

Skvělé hotely

Nejvýše položený Relais & Châteaux-Hotel v Alpách se letos vyšplhal o další stupínek hotelové klasifikace výš: k jeho pěti hvězdičkám přibyl dodatek Superior. TOP Hotel Hochgurgl5* Superior je první v celém údolí, který má patří do této extraligy.

Luxusní dovolená v srdečné a pohostinné atmosféře - to byla také vize rodiny Scheiberů. „Jedinečné uznání hodnotící komise, které nás nesmírně motivuje,“ zdůrazňují nadšení hoteliéři a turističtí experti bratři Alban a Attila Schreiberovi, kteří se svými manželkami řídí hotel již ve třetí generaci. Welnness areál Top Mountain Spa: nic nedělat a vše zažít – to je wellness v nadmořské výšce 2.150 metrů. Jen se zhluboka nadechnout a ponořit se do příjemně vyhřívaného venkovního bazénu s výhledem na okolní sjezdovky a třítisícovky Ötztálských Alp. Nebo si zaplavat uvnitř v 18 metrů dlouhém bazénu a potom se prohřát v jedné ze saun. Lze si vybrat bylinkovou, finskou saunu nebo parní lázeň. Je tu i salinarium – skvělé pro dýchací cesty. Jako procházka u moře.

Gastronomie v hotelu Hochgurgl je ve znamení špičkových kulinářských zážitků: klasická tyrolská i mezinárodní kuchyně pro fajnšmekry a 500 druhů špičkových vín z nejlepších vinařských oblastí. Cíl týmu kuchařů: z hostů učinit štamgasty, závislé na hotelových specialitách. www.tophotelhochgurgl.com

 

 


Další články z rubriky

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Plánujete cestovat do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit!

Autor: -vls-, Datum: 23. 9. 2021 15:00

Ať už vyrážíte „jen“ k sousedům na Slovensko, nebo na druhý konec světa, rozhodně se nevyplatí…

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

8 rad pro cestování se psem

8 rad pro cestování se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 1. 8. 2021 11:00

Chystáte dovolenou se psem? Cestování se zvířecími mazlíčky může být náročné nejen pro samotné psy…

Zase to Chorvatsko!?

Zase to Chorvatsko!?

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 18. 7. 2021 11:00

Nedokážete si představit letní dovolenou bez Chorvatska? Pokud se chystáte k Jadranu vyrazit i…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Všechny cesty vedou do Itálie! Na co dát pozor, když vyrazíme autem

Autor: redakce ve spolupráci s HoppyGo, Datum: 15. 7. 2021 10:00

Řady lidí, kteří v létě vyrazí na dovolenou autem, se letos ještě rozšířily. Mohou za to především…

Pohodové léto na „Mácháči“

Pohodové léto na „Mácháči“

Autor: -vls-, Datum: 30. 6. 2021 10:00

Sezóna dovolených začíná. I v Česku můžete zažít nefalšované letní dobrodružství u vody. Máchovo…

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

Autor: -ava-, Datum: 29. 6. 2021 15:00

Na cestách se často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková