Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Lyžováním proti stárnutí
archiv redakce
Volný čas / Cestování

Lyžováním proti stárnutí

datum: 2. 12. 2018 0:18 autor: -an-
Pravidelné radovánky na sjezdovkách snižují nebezpečí srdečních onemocnění a Alzheimerovy choroby. To dokazuje celá řada studií. Týdenní lyžařský pobyt redukuje riziko zvýšené hladiny cholesterolu až o 30 procent. Doplní-li se pobyt na horách o kvalitní wellness, je skvělá omlazující dovolená zaručena. 

Lyžování rovněž pozitivně ovlivňuje motorické schopnosti, kardiovaskulární systém, látkovou přeměnu a kognitivní výkony. Snižuje hladinu cholesterolu, a tím i nebezpečí srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Podle průzkumu lyžování snižuje i riziko onemocnění demencí. „Rychlost, stále se měnící terén, tělesná zátěž, neustálé a pozorné vnímání okolního prostředí namáhají a stimulují mozek,“ komentuje výsledky průzkumu profesor Martin Burtscher z Institutu tělesné výchovy a sportu v Innsbrucku. „Nadmořská výška, zima, nutnost koncentrace, námaha, to vše vyvolává v optimálním dávkování krátkodobé stresové situace. Lidský organismus se jim musí stále přizpůsobovat a to se pozitivně projevuje na jeho zdraví.“

V lyžařské stopě za vysněnou postavou!

Běh na lyžích formuje postavu příjemným způsobem a pokud se na túru nevydáte se zarputilým polykačem kilometrů, pak i v pohodě. Málokdo ví, že se jedná o jeden z nejzdravějších sportů. Běh totiž aktivuje 90 procent svalstva celého těla. Maximální spalování tuků, vytrvalostní trénink a skvělá relaxace. Hit pro mladé i staré – v bílé stopě neexistuje věková hranice!

Za sněhovou jistotou  

Alpské středisko Obergurgl-Hochgurgl, které se nachází v nejzazší části údolí Ötztal, pod průsmykem na rakousko-italské hranici, platí za neledovcovou lyžařskou oblast s nejjistější sněhovou pokrývkou v Alpách. Není divu, v nadmořské výšce mezi 2000 až 3000 metry vládne jiný režim.

Středisku dominuje masiv třítisícovek Schermerspitze (3117 m) a Hochfirstu (3405 m), na jejichž svazích se nacházejí nejen sjezdovky všech obtížností (112 kilometrů) ale i freeridové terény. Toto přehledné, mezinárodní zimní středisko platí mezi znalci jako tajný tip. Jedinečná poloha na úpatí ledovce, kvalita a individualita zajišťují nezaměnitelné ambiente. Ne nadarmo se mu říká diamant Alp.  

Kdo rád prozkoumává i okolní střediska, má se zdejším skipasem možnost: letos se konečně spojilo všech šest lyžařských středisek v Ötztálském údolí a nabízejí poprvé společný Ötztal Super Skipass: 356 kilometrů sjezdovek a 90 lanovek a vleků. 

Skvělé hotely

Nejvýše položený Relais & Châteaux-Hotel v Alpách se letos vyšplhal o další stupínek hotelové klasifikace výš: k jeho pěti hvězdičkám přibyl dodatek Superior. TOP Hotel Hochgurgl5* Superior je první v celém údolí, který má patří do této extraligy.

Luxusní dovolená v srdečné a pohostinné atmosféře - to byla také vize rodiny Scheiberů. „Jedinečné uznání hodnotící komise, které nás nesmírně motivuje,“ zdůrazňují nadšení hoteliéři a turističtí experti bratři Alban a Attila Schreiberovi, kteří se svými manželkami řídí hotel již ve třetí generaci. Welnness areál Top Mountain Spa: nic nedělat a vše zažít – to je wellness v nadmořské výšce 2.150 metrů. Jen se zhluboka nadechnout a ponořit se do příjemně vyhřívaného venkovního bazénu s výhledem na okolní sjezdovky a třítisícovky Ötztálských Alp. Nebo si zaplavat uvnitř v 18 metrů dlouhém bazénu a potom se prohřát v jedné ze saun. Lze si vybrat bylinkovou, finskou saunu nebo parní lázeň. Je tu i salinarium – skvělé pro dýchací cesty. Jako procházka u moře.

Gastronomie v hotelu Hochgurgl je ve znamení špičkových kulinářských zážitků: klasická tyrolská i mezinárodní kuchyně pro fajnšmekry a 500 druhů špičkových vín z nejlepších vinařských oblastí. Cíl týmu kuchařů: z hostů učinit štamgasty, závislé na hotelových specialitách. www.tophotelhochgurgl.com

 

 


Další články z rubriky

Jak platit v zahraničí?

Jak platit v zahraničí?

Autor: redakce v spolupráci s Českou bankovní asociací, Datum: 27. 6. 2022 15:00

Chystáte se na dovolenou? Zjistěte si, jestli v místě, kde budete pobývat, si vystačíte s platební…

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Autor: redakce ve spolupráci s Kristýnou Hladíkovou, Knihobot, Datum: 24. 6. 2022 10:00

Balíte kufry, plánujete výlety a těšíte se na nové zážitky. Ale víte, s jakými pocity odjíždí na…

5 tipů na dovolenou se psem

5 tipů na dovolenou se psem

Autor: -vls-, Datum: 17. 6. 2022 15:00

Rozhodli jste se na letošní letní dovolenou vyrazit i se čtyřnohým parťákem. Máte ale obavy, abyste…

Co zabalit na dovolenou?

Co zabalit na dovolenou?

Autor: redakce ve spolupráci s Danielou Jičínskou, Blancheporte, Datum: 10. 6. 2022 15:00

Je tu sezona dovolených, výletů do dalekých zemí i míst známých, blízkých a milovaných. A cestování…

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Bezdíčkovou, praktickou lékařkou z Prahy 6, Datum: 31. 5. 2022 15:00

Dovolená se blíží, proto se aktuálním tématem může stát obsah cestovní lékárničky. Co je tedy…

Co zažít a ochutnat v Chorvatsku

Co zažít a ochutnat v Chorvatsku

Autor: -vls-, Datum: 30. 5. 2022 10:00

Chystáte se letos na dovolenou do Chorvatska? Inspirujte se naším průvodcem, jak Chorvatsko poznat…

Jak překonat strach z létání

Jak překonat strach z létání

Autor: -vls-, Datum: 22. 5. 2022 11:00

Začíná období dovolených a ačkoliv je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších,…

Na dovolenou do kempu? Vyberte si ho podle zálib!

Na dovolenou do kempu? Vyberte si ho podle zálib!

Autor: -vls-, Datum: 17. 5. 2022 10:00

Voda, oheň a táborák. Kempování se opět vrací do módy a dovolená pod stanem, v chatce nebo v…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-