Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Lyžováním proti stárnutí
archiv redakce
Volný čas / Cestování

Lyžováním proti stárnutí

datum: 2. 12. 2018 0:18 autor: -an-
Pravidelné radovánky na sjezdovkách snižují nebezpečí srdečních onemocnění a Alzheimerovy choroby. To dokazuje celá řada studií. Týdenní lyžařský pobyt redukuje riziko zvýšené hladiny cholesterolu až o 30 procent. Doplní-li se pobyt na horách o kvalitní wellness, je skvělá omlazující dovolená zaručena. 

Lyžování rovněž pozitivně ovlivňuje motorické schopnosti, kardiovaskulární systém, látkovou přeměnu a kognitivní výkony. Snižuje hladinu cholesterolu, a tím i nebezpečí srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Podle průzkumu lyžování snižuje i riziko onemocnění demencí. „Rychlost, stále se měnící terén, tělesná zátěž, neustálé a pozorné vnímání okolního prostředí namáhají a stimulují mozek,“ komentuje výsledky průzkumu profesor Martin Burtscher z Institutu tělesné výchovy a sportu v Innsbrucku. „Nadmořská výška, zima, nutnost koncentrace, námaha, to vše vyvolává v optimálním dávkování krátkodobé stresové situace. Lidský organismus se jim musí stále přizpůsobovat a to se pozitivně projevuje na jeho zdraví.“

V lyžařské stopě za vysněnou postavou!

Běh na lyžích formuje postavu příjemným způsobem a pokud se na túru nevydáte se zarputilým polykačem kilometrů, pak i v pohodě. Málokdo ví, že se jedná o jeden z nejzdravějších sportů. Běh totiž aktivuje 90 procent svalstva celého těla. Maximální spalování tuků, vytrvalostní trénink a skvělá relaxace. Hit pro mladé i staré – v bílé stopě neexistuje věková hranice!

Za sněhovou jistotou  

Alpské středisko Obergurgl-Hochgurgl, které se nachází v nejzazší části údolí Ötztal, pod průsmykem na rakousko-italské hranici, platí za neledovcovou lyžařskou oblast s nejjistější sněhovou pokrývkou v Alpách. Není divu, v nadmořské výšce mezi 2000 až 3000 metry vládne jiný režim.

Středisku dominuje masiv třítisícovek Schermerspitze (3117 m) a Hochfirstu (3405 m), na jejichž svazích se nacházejí nejen sjezdovky všech obtížností (112 kilometrů) ale i freeridové terény. Toto přehledné, mezinárodní zimní středisko platí mezi znalci jako tajný tip. Jedinečná poloha na úpatí ledovce, kvalita a individualita zajišťují nezaměnitelné ambiente. Ne nadarmo se mu říká diamant Alp.  

Kdo rád prozkoumává i okolní střediska, má se zdejším skipasem možnost: letos se konečně spojilo všech šest lyžařských středisek v Ötztálském údolí a nabízejí poprvé společný Ötztal Super Skipass: 356 kilometrů sjezdovek a 90 lanovek a vleků. 

Skvělé hotely

Nejvýše položený Relais & Châteaux-Hotel v Alpách se letos vyšplhal o další stupínek hotelové klasifikace výš: k jeho pěti hvězdičkám přibyl dodatek Superior. TOP Hotel Hochgurgl5* Superior je první v celém údolí, který má patří do této extraligy.

Luxusní dovolená v srdečné a pohostinné atmosféře - to byla také vize rodiny Scheiberů. „Jedinečné uznání hodnotící komise, které nás nesmírně motivuje,“ zdůrazňují nadšení hoteliéři a turističtí experti bratři Alban a Attila Schreiberovi, kteří se svými manželkami řídí hotel již ve třetí generaci. Welnness areál Top Mountain Spa: nic nedělat a vše zažít – to je wellness v nadmořské výšce 2.150 metrů. Jen se zhluboka nadechnout a ponořit se do příjemně vyhřívaného venkovního bazénu s výhledem na okolní sjezdovky a třítisícovky Ötztálských Alp. Nebo si zaplavat uvnitř v 18 metrů dlouhém bazénu a potom se prohřát v jedné ze saun. Lze si vybrat bylinkovou, finskou saunu nebo parní lázeň. Je tu i salinarium – skvělé pro dýchací cesty. Jako procházka u moře.

Gastronomie v hotelu Hochgurgl je ve znamení špičkových kulinářských zážitků: klasická tyrolská i mezinárodní kuchyně pro fajnšmekry a 500 druhů špičkových vín z nejlepších vinařských oblastí. Cíl týmu kuchařů: z hostů učinit štamgasty, závislé na hotelových specialitách. www.tophotelhochgurgl.com

 

 


Další články z rubriky

Navštivte Památník Karla Čapka v Dobříši

Navštivte Památník Karla Čapka v Dobříši

Autor: -red-, Datum: 26. 4. 2021 15:00

Hledáte tip na výlet? Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše se připravuje na znovuotevření.…

Ženy chtějí jezdit, ne se o auto starat

Ženy chtějí jezdit, ne se o auto starat

Autor: -lym-, Datum: 15. 4. 2021 15:00

My ženy jezdíme rády, jezdíme dobře – ať si muži říkají, co chtějí. Jen nemáme potřebu řešit takové…

4 tipy na výlety po Česku

4 tipy na výlety po Česku

Autor: redakce ve spolupráci s Amazing Places, Datum: 6. 4. 2021 15:00

Každý kout České republiky, ať už jde o Čechy, Moravu nebo Slezsko, v sobě skrývá nevšední místa,…

Toulky Pojizeřím

Toulky Pojizeřím

Autor: -mav-, Datum: 27. 3. 2021 11:00

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Většina lidí si s ní spojuje…

8 tipů na zimní výlety na Plzeňsko

8 tipů na zimní výlety na Plzeňsko

Autor: redakce ve spolupráci s Yoda Production a Jakub Tichý Films, Datum: 17. 2. 2021 15:00

Také přemýšlíte, kam vyrazit na další výlet v českém kraji, ale chcete se vyhnout notoricky známým…

5 rad, jak naplánovat cestu snů

5 rad, jak naplánovat cestu snů

Autor: -vls-, Datum: 11. 2. 2021 15:00

Právě teď je ta nejlepší chvíle se v klidu připravit na cesty, které zatím pandemie znemožňuje. Až…

Za zimními radovánkami do Velkých Karlovic

Za zimními radovánkami do Velkých Karlovic

Autor: -vls-, Datum: 27. 1. 2021 15:00

Velké Karlovice se díky bohaté sněhové nadílce proměnily v ráj milovníků zimní zábavy. Ačkoli stále…

5 tipů, jak řídit auto v zimě

5 tipů, jak řídit auto v zimě

Autor: -red-, Datum: 25. 1. 2021 15:00

Pro nikoho asi není překvapení, že v zimních měsících se ze silnic stává spíše kluziště. Přesto s…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-