Kolem dokola našeho hlavního města, na jeho okrajích i jen malý kousek za nimi, najdeme překvapivé množství historických i přírodních zajímavostí. Průhonický park, keltské oppidum Závist či Klánovický les zná téměř každý, ale co třeba vrch Řivnáč, zámek Ctěnice, rozhlednu Doubravku anebo údolí Radotínského potoka? Tato kniha vám pomůže spoustu kouzelných míst objevit a prozkoumat. Publikaci vydalo nakladatelství Universum.
„Výhodou střešního nosiče je rychlá a jednoduchá montáž a také nižší pořizovací cena. Instalovat ho můžete na jakékoli auto, jedinou podmínkou je možnost zatížit střechu a vlastnit příčníky,“ vysvětluje Jiří Pavel, specialista na příslušenství z Toyota Česká Republika. Tyto příčníky se instalují buď přímo na střechu auta, nebo na podélníky, pokud je na autě máte.
Nevýhodou tohoto řešení je, že zvyšuje spotřebu paliva a během jízdy jste také limitovaní omezenou rychlostí. Důležité je také myslet na to, že s koly naloženými na střeše je vaše auto rázem vyšší, a tak nemusíte všude projet.
„Na každé kolo pak potřebujete vlastní nosič, který nasunete na příčníky a ukotvíte, přičemž na střechu můžete takto upevnit až čtyři jízdní kola,“ připomíná Jiří Pavel a dodává: „Silně nedoporučuji vozit na střeše elektrokola, a to především kvůli jejich větší hmotnosti.“
Druhou možností, jak převážet kolo na autě, je nosič, který se připevní na tažné zařízení. Je výhodný z mnoha různých důvodů – neomezuje vás při jízdě, nemusíte si hlídat výšku auta, ani samotná kola do výšky zvedat.
Logicky však potřebujete mít auto, které má tažné zařízení nainstalované.
Zvolit pak můžete různé typy podle toho, kolik kol chcete převážet. Je však dobré myslet na to, že každé tažné zařízení má nosnost zhruba 75 kilogramů. Elektrokola jím tedy převezete snadněji, ovšem stejně si raději nejprve propočítejte, kolik váží.
Nezapomeňte také, že v tomto případě je nutné přemístit SPZ právě na nosič tak, aby byla viditelná. I to jde ale snadno, protože nosiče mají vlastní držák vaší značky.
„Pokud byste držák na kola používali často, doporučuji zařídit si třetí SPZ, abyste ji nemuseli často sundávat a zase připevňovat. Stojí zhruba 600 korun,“ doplňuje odborník na automobilové příslušenství.
Ještě než vyrazíte, také zkontrolujte, zda vám správně fungují zadní světla na nosiči.
„Někteří řidiči se mylně domnívají, že s nosičem kol upevněným na tažném zařízení se nedostanou do zavazadlového prostoru. Otevřít jej je ale velmi jednoduché. Jediným sešlápnutím nosič od vozu odkloníte, a tím se do kufru jednoduše dostanete,“ popisuje Jiří Pavel.
Nespornou výhodou tohoto typu nosiče je podle něj také snadná manipulace. Když ho totiž z auta sundáte, lze jej jednoduše složit a uzavřít do ochranného obalu, což uvítáte nejen na cestách, když chcete během dovolené občas vyrazit na výlet i autem, ale nosič chcete nechat v hotelu, a samozřejmě také po příjezdu domů, kde složený nosič nebude zabírat zbytečně mnoho místa
Zdroje informací: mojekolo.cz a www.toyota.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Pokud už vás omrzely šedivé dny v Česku, jih Španělska může být skvělou únikovou destinací.…
Chorvatsko postupně přestává být doménou letních dovolených pro období od června do září. Stále…
Mnichovský Oktoberfest, známý také jako „Wiesn“, každoročně přiláká milióny návštěvníků z celého…
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Z původně jednoduchých míst pro trempy se stala moderní rekreační střediska, která odpovídají…
V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě.…
Výroba vína už dávno není jen obrázkem krojovaných pamětníků bodře se objímajících kolem cimbálu.…