Jezdit v zimním období v horách na letních pneumatikách může být velký hazard. Zimní pneumatiky mají hrubší vzorek, jejich desén nesmí být méně než 4 milimetry.
Pneumatiky, které jsou sjeté a mají menší hloubku desénu, mají delší brzdnou dráhu. Pneumatiky by měly být správně nahuštěné. Pokud by byly podhuštěné, opět se prodlužuje brzdná dráha a automobil se hůře ovládá. Pneumatiky by měly být pro zimní období nahuštěny o 0,2 baru více než doporučuje výrobce.
Sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy vozu, ale pokud se chystáte do hor, je jistě prozíravé si je vzít s sebou. A ideálně dopředu vyzkoušet jejich nasazování. To mnohé z nás totiž od jejich použití odrazuje.
Řetězy také můžou zabránit nepříjemné situaci, kdy zapadnete a můžete blokovat silnici nebo dlouho čekat na záchranu. V některých oblastech je jejich používání dokonce povinné, tyto silnice jsou označeny modrou značkou s pneumatikou.
Parkování na horách není snadné a krytá garáž je spíše výjimkou. Proto si nezapomeňte košťátko na časté odmetávání sněhu po sněhové nadílce.
Zkontrolujte také škrabku, nemrznoucí směs do ostřikovačů a rozmrazovací spreje na okna a na zámky, protože velký mráz může ochromit i centrální zamykací systém. Je vhodné taky namazat gumy kolem dveří, aby v zimě nepřimrzly. Do auta přibalte také deku, vždy se ujistěte, že máte nabitý telefon.
Za lyže, které jsou v autě nesprávně uložené, můžete být pokutováni. Například v Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad. Takže například lyže na volno v autě se mohou prodražit. Pozor, rakouská policie dbá i na to, zda nemáte takto volně ložené lyžařské boty.
Pokud chcete lyže vozit uvnitř, je třeba je pomocí gumicuků upevnit, aby se nemohly volně pohybovat a nikoho nemohly poranit. Můžete buď sklopit jedno zadní sedadlo, nebo lyže umístit do prostoru uprostřed vozu, který je určený pro převoz dlouhých předmětů, pokud jím vůz disponuje.
Lyže byste měli vozit v obalu, jen tak nehrozí, že se pořeže vnitřek vozidla od hran lyží, navíc tak zachytíte zbytky roztávajícího sněhu cestou ze sjezdovky. Lyže můžete dále upevnit na střechu, a to na střešní nosič nebo do střešního boxu.
Při cestě do horských středisek vás čeká mnoho stoupání a klesání. Jezděte na nižší převodový stupeň. Při sjezdech budete brzdit motorem a šetřit brzdy, aby se zbytečně nezahřívaly. Při cestě do kopce získáte větší výkon motoru a udržíte si tak rychlost.
Při jízdě v serpentinách zůstávejte na své straně silnice. Pokud vás překvapí vánice, dbejte na dostatečnou vzdálenost od vozidla, které jede před vámi.
Zdroje informací: kalkulator.cz a uamk.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Z původně jednoduchých míst pro trempy se stala moderní rekreační střediska, která odpovídají…
V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě.…
Výroba vína už dávno není jen obrázkem krojovaných pamětníků bodře se objímajících kolem cimbálu.…
Mikulov je jedním z našich nejznámějších míst spojených s vínem. Ale jak se to stalo, že se kdysi…
Léto je v plném proudu, a právě to je nejlepší čas strávit drahocenné chvíle se svou rodinou.…
Prázdniny začaly, takže pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, je nejvyšší čas! Ať už dáváte…
Chorvatsko láká české turisty každý rok. Ti, co se nespokojí se severní Istrií, míří na ostrov Krk.