Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Michael Jackson (†50): Hořce vykoupený úspěch
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Michael Jackson (†50): Hořce vykoupený úspěch

datum: 5. 8. 2019 0:05 autor: Jana Vavřinová
Život chlapce, který se stal králem popu, byl od samého začátku vším jiným, jen ne obyčejným. Michael Jackson se totiž svým vrstevníkům vymykal snad z každých myslitelných hledisek. Byl zkrátka svůj. Jedinečný.

Michael Joseph Jackson se narodil 29. srpna 1958 jako sedmé z devíti dětí. Rodiče Joseph a Katherine žili v chudém dřevěném domě se dvěma ložnicemi v dělnické čtvrti na malém městě ve státě Indiana. Kdo by tenkrát řekl, že ulice, ve které rodina bydlela, jednou ponese název Jackson Boulevard!

Zázračné batole

Michaelova matka láskyplně vzpomínala, jak její syn ještě ani ne osmnácti měsíční tančil do rytmu běžící pračky. „Víte, jak se děti pohybují nekoordinovaně? On se nikdy takhle nehýbal. Nevěřím v reinkarnaci, ale tančil, jako kdyby byl někdo starší,“ myslela si Katherine, jež svým dětem ráda zpívala lidové písně. O pár let později, když zaslechla Michaela, jak si prozpěvuje při stlaní postele, se ho zeptala, jestli se nechce zúčastnit koncertu, který se bude konat na jeho základní škole. Michael souhlasil a nelitoval. Po dozpívání písničky mu vestoje tleskal celý sál.

Příšný otec

Kdo doma vládl pevnou rukou, byl nepochybně otec. Do dětí si projektoval vlastní sen o slávě a hudebním úspěchu a měl neochvějnou jistotou, že jeho potomci v této branži dobudou svět. V roce 1965, ve věku sedmi let, se Michael připojil ke skupině The Jackson Brothers (později známá jako The Jackson 5 a the Jacksons). Spolu se staršími bratry vystupoval po nočních barech a striptýzových klubech. Jejich žánrem byl pop, R&B, soul či funk.

Pod otcovým vedením, které bylo podle slavného syna velmi tvrdé, jelikož se často uchyloval k fyzickým trestům, trávili hodiny a hodiny ve zkušebně. Michael tvrdil, že byl příliš nedočkavý a že při zkouškách v chlapcích vyvolával nervozitu. Seděl na židli a sledoval je s opaskem v rukách. „Pokud jste to neudělal správně, tatínek by vás seřezal, vážně ano. Byly okamžiky, kdy ke mně přistoupil a mně se udělalo zle,“ vzpomínal Michael na dril, který se mu stal každodenním chlebem.

Osudové setkání

Otec syny pravidelně posílal na nejrůznější talentové soutěže, které s přehledem vyhrávali. Na jedné z akcí si jich náhodou všimla zpěvačka Gladys Knight, která jim dopomohla získat první nahrávací smlouvu. Rodiče proti tomu samozřejmě nic neměli, ba naopak. Moc dobře věděli, že je to klíč k tomu, aby se konečně odrazili ode dna. Přišlo stěhování do Kalifornie a vyčerpávající zkoušky, které se ovšem vyplatily. Kladná odezva publika na sebe nenechala dlouho čekat. Mezi jejich největší hity se zařadila píseň I Want You Back, ABC nebo I'll Be There.

Své první album vydal jako teenager

V dospívání tak měl mladý Jackson dvě souběžné kariéry. Postupem času svou účast v rodinné kapele zredukoval a vydal se na sólovou dráhu. První album – Got to Be There – mu vyšlo v roce 1972, tedy v době, kdy mu bylo teprve čtrnáct let!

O sedm měsíců později spatřilo světlo světa Michaelovo nové LP s názvem Ben. Co Michaela ale vystřelilo k nebesům popularity, bylo album Off The Wall. Kromě toho, že předznamenalo hudební éru let osmdesátých, vytvořilo z mladého zpěváka všeobecně známou osobnost. Osm platinových desek a dvacet milionů kopií ostatně mluví za vše. A to se teprve psal rok 1979. Singly, na které dodnes nedají Jacksonovi fanoušci po celém světě dopustit, jsou například Billie Jean, Black or White, Thriller nebo Beat It.

Závislý na plastických operacích

První operace, kterou podstoupil, měla ryze zdravotní účel. Šel na ni poté, co si při horlivém nácviku tanečního čísla zlomil nos. Zákrok však nebyl úplně úspěšný, protože Michael cítil, že se mu hůře dýchá a to neblaze ovlivňuje kvalitu jeho hlasu. Jackson podstoupil rhinoplastiku (plastiku nosu). Ta bohužel odstartovala jeho celoživotní závislost na estetických procedurách. „Měl několikrát upravený nos, implantáty v tvářích a uměle vytvořený rozštěp brady. Také si nechal operovat oční víčka...“ uvedl chirurg Wallace Goldstein, který u zákroků asistoval.

Barva kůže

Ačkoliv se Jackson coby Afroameričan narodil s pletí tmavou, postupem let výrazně zbledla. Za proměnou barvy kůže nestála tolik zpěvákova posedlost dokonalým vzhledem, ale vrozená porucha tvorby pigmentu, tzv. vitiligo. Na druhou stranu ale Michael užíval i bělící přípravky, které zesvětlovaly ty části kůže, jež byly ještě tmavé.

„Jeho stav byl velmi špatný, protože začal být úplně skvrnitý po celém těle. Měl to na pokožce celého těla, ale nejvíc na obličeji a rukách, což se léčilo špatně,“ nechal se slyšet dermatolog, který se jeho případem hlouběji zabýval.

Telefonická žádost o ruku

Pokud jde o milostný život krále popu, začátek jednoho příběhu lásky se datuje do roku 1993, kdy svou vyvolenou Lisu-Marii Presley požádal telefonicky o ruku. Rok na to se s ní k překvapení celého světa oženil. Soukromý obřad proběhl v Dominikánské republice. Dcera Elvise Presleyho byla Michaelovou ženou pouhý rok a půl. Bezdětné manželství bylo ukončeno kvůli „neslučitelným rozdílům“.  

„Kdybych neměl děti, hodil bych do ringu ručník a spáchal sebevraždu. Nemohl bych žít bez dětí a bez inspirace, kterou mi dávají. Inspirují mě úplně ve všem, pokaždé, když píšu písničku, pokaždé, když tančím.“

Svou budoucí druhou manželku Debbie Rowe poznal Jackson v ordinaci svého dermatologa, kde se od poloviny 80. let léčil z výše zmíněným vitiligem. Neuplynuly ani dva měsíce od rozvodu s Lisou-Marií a zpěvák truchlil znovu. Debbie potratila jejich dítě. Potomků se pár dočkal až po svatbě, která se odehrála v australském Sydney. Narodil se jim syn Michael Joseph zvaný Prince (22) a dcera Paris (21).

„Michael byl šťastný jako blázen. Během porodu mě celou dobu držel za ruku a společně jsme přestřihli pupeční šňůru. Poté, co Prince zvážili, ho Michael popadl a někam s ním utekl. Dlouho ho nikdo nemohl najít. Stejně se choval i po narození dcerky Paris v roce 1998. Nechal dokonce zmrazit její placentu,“ řekla o podivném chování Jacksona Debbie, jež se s ním taktéž rozvedla. To se psal rok 1999. 

Skandály

Michael Jackson, jehož hvězda v poslední dekádě jeho života ztrácela na lesku, byl neustále pod obrovským tlakem. Kromě finančních potíží řešil i obvinění ze sexuálního obtěžování. Údajně zpěvák zneužíval malé chlapce, se kterými (nejen) spával ve stejné ložnici ve svém sídle Neverland.

Přestože se obvinění ze sexuálních zneužívání dětí nikdy neprokázaly, Jacksonova reputace, osobní život i kariéra byly touto kauzou natrvalo pošramoceny. Mediální spekulace nedávno rozvířil dokument Finding Neverland, ve kterém dva třicetiletí muži vyprávějí, co se za zavřenými dveřmi Jacksonova panství skutečně dělo. Po shlednutí filmu se Michaelovi skalní fanoušci rozdělili na dva nesmiřitelné tábory.

Smrt

Když obdržela záchranná služba 25. června 2009 zprávu, že v sídle Michaela Jacksona je muž v bezvědomí, začali se zdravotníci obávat toho nejhoršího. Zlá předtucha se na místě bohužel potvrdila. Srdeční zástava, která byla u popové hvězdy zjištěna, byla způsobena otravou silnými sedativy (propofolem). Ta Michael užíval kvůli vleklým potížím se spánkem. A nejen je! Antidepresiva bral ve velkém už pěknou řádku let. Podle právního zástupce rodiny Jacksonů Briana Oxmana není vzhledem k množství prášků, které zpěvák užíval, jeho úmrtí zase tak nečekané. Svět byl přesto v šoku.

„Nemohu přestat plakat nad tou smutnou zprávou. Svět ztratil jednoho z velikánů, ale jeho hudba bude žít navěky,“ svěřila se Madonna, která stejně jako Cher, Beyoncé nebo Britney Spears ronila pro legendu popmusic potoky slz.

Perličky ze života krále popu

⇒ Jacksonovi vychovávali své potomky jako svědky Jehovovy.

⇒ V dětství chodil na karate. Byl držitelem černého pásku.

⇒ Rád četl komiksy z nakladatelství Marvel.

⇒ Měl fotografickou paměť.

⇒ Je držitelem 10 rekordů v Guinessově knize rekordů.

⇒ Michaelovými nejbližšími přáteli byli Freddie Mercury, Stevie Wonder, Elizabeth Taylor nebo Diana Ross.

⇒ Jeho třetího potomka, syna Blanket, mu odnosila náhradní matka. Její totožnost je neznámá.

Další zajímavosti najdete v jedinečná publikace, doprovázené unikátními barevnými fotografiemi. Kniha Michael Jackson– Člověk, Hudba. Tanec. Kouzlo mapuje život krále popu, velký důraz je kladen na jeho dětství a vzestup ke slávě. Dočtete se i o jeho soukromí, albech a největších hitech. Vydává Euromedia, zakoupit ji můžete u svého knihkupce nebo objednat na www.booktook.cz.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co dělat při dopravní nehodě?

Co dělat při dopravní nehodě?

Autor: -an-, Datum: 30. 11. 2022 10:00

Praktické rady určitě přijdou vhod. I nacouvání do zaparkovaného auta nebo drobný ťukanec je…

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

Autor: -red-, Datum: 29. 11. 2022 16:00

Jednu soutěž jsme vylosovali a je tu další. Přemýšlíte, co pořídit manželovi, partnerovi, nebo…

Živý plyšák pod stromečkem?

Živý plyšák pod stromečkem?

Autor: -vls-, Datum: 28. 11. 2022 15:00

Blíží se Vánoce a tak přemýšlíme nad tím, čím bychom nejvíce potěšili svoje nejdražší. A někdy se…

7 adventních zastavení na různých místech světa

7 adventních zastavení na různých místech světa

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 11. 2022 0:05

Adventní období začíná čtyři neděle před Štědrým dnem. Slovo advent pochází z latinského adventus,…

Advent klepe na dveře

Advent klepe na dveře

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 11. 2022 0:05

První adventní víkend klepe na dveře, přichystejte si vánoční výzdobu.

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2022 13:40

Strie se většinou týkají těhotných žen, ale doprovázejí i nadváhu, objevují se v menopauze a…

9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání

9 pravd a mýtů o Dnu díkůvzdání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 11. 2022 0:05

Nejdůležitější svátek v USA se slaví na počest stovky tzv. otců poutníků, kteří v listopadu 1620…

Svatomartinských vín bude nejvíce v historii

Svatomartinských vín bude nejvíce v historii

Autor: -mav-, Datum: 8. 11. 2022 10:00

Už je jasno, ročník 2022 bude na Svatomartinská vína rekordní, když jich od 11.11. zamíří na trh…