Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mia Farrow (75): Zachránkyně sirotků a supermáma, nebo zlá a manipulativní macecha?
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Mia Farrow (75): Zachránkyně sirotků a supermáma, nebo zlá a manipulativní macecha?

datum: 14. 4. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Slavná herečka Mia Farrow vychovala celkem čtrnáct dětí – čtyři vlastní a deset adoptivních. Idylický obrázek o dokonalé matce se v průběhu posledních let postupně narušil.

Už od dětství prý byla „výstřední a excentrická“. Není divu. Maria de Lourdes Villiers „Mia“ Farrow přišla na svět 9. února 1945 do početné rodiny režiséra Johna Farrowa a herečky Maureen O´Sullivan. Doma bylo sedm dětí a rozhodně bylo jednoduché se prosadit.

Z katolické školy k Sinatrovi

Bylo jí sedmnáct, když otec zemřel na infarkt. Už před jeho smrtí na tom rodina nebyla finančně zrovna nejlépe. A tak si studentka katolické školy v Los Angeles začala přivydělávat jako modelka.

Drobné dívky se zářivě modrýma očima a blonďatými vlasy si všimli i filmoví producenti. Poprvé získala menší roli ve filmovém dramatu Pušky v Batasi (Guns at Batasi) z roku 1964.


Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Kromě režisérů a producentů padla Mia do oka i tehdy padesátiletému Franku Sinatrovi. Bylo to oboustranné.

„Bezpochyby je to ten nejatraktivnější muž, jakého jsem kdy poznala,“ vyznala mu veřejně lásku. „Žádná žena nemůže odolat lásce, která vyzařuje z jeho modrých očí.“

Vzali se v roce 1966. Manželství se však rozpadlo už za dva roky. Sinatrovi se nelíbilo, že jeho mladá žena věnuje příliš času kariéře. Rozvod jim však nebránil v tom, aby spolu udržovali dlouhé roky nejen přátelství, ale i milenecký poměr.

O několik destítek let později ho dokonce označila za skutečného otce syna Ronana, který má v rodném listě uvedeného Wooda Allena. To se nikdy neprokázalo, ani nevyvrátilo.

Nový manžel a šest dětí

V době rozvodu se Sinatrou Mia získala svou první hlavní roli, a to hned ve slavném psychologickém hororu Rosemary má děťátko. Brilantní výkon ji okamžitě katapultoval mezi žádané herečky.

Krátce poté se zamilovala do jednačtyřicetiletého hudebního skladatele André Previna. Když se o jejich poměru dozvěděla dirigentova manželka, zpěvačka Dory, nervově se zhroutila. André se s ní přesto rozvedl a roku 1970 se oženil s Miou, která ještě před svatbou stačila porodit jejich dvojčata, chlapce jménem Matthew a Sascha. O čtyři roky později se narodil ještě třetí syn Fletcher.

Ve Vietnamu zuřila válka a mnoho dětí osiřelo. Mia a André si k třem synům adoptovali tři asijské dívky – Vietnamky Lark a Daisy Summer a korejskou holčičku Soon-Yi.

Ani toto manželství nevyšlo a Mia a Previn se v roce 1979 rozvedli. Všech šest dětí zůstalo s Miou.

Velká láska a velká nenávist

Mia dlouho sama nezůstala. Oslnila režiséra Woody Allena, který ji postupně obsadil do třinácti svých filmů. Ačkoli svůj vztah nikdy nelegalizovali a každý si ponechal vlastní bydlení, vydrželi spolu dvanáct let. Během té doby přijali do rodiny další děti – korejského sirotka s mozkovou obrnou Mosese a dívenku Dylan. V roce 1987 přišel na svět společný syn Ronan.


Woody Allen: Co na něm ty ženy vidí?

O pár let později celou rodinu rozdělila nenávist. V lednu 1992 Mia objevila ve Woodyho domě fotografie adoptivní a tehdy už jednadvacetileté Soon-Yi. Ukazálo se, že jsou milenci. Mia dceru okamžitě vyhodila z domu, nevěrnému režisérovi ale uvěřila, že šlo jen o přechodnou známost. O půl roku později se dozvěděla, že jejich vztah pokračuje…

Trestní oznámení na Woody Allena

Rozzuřená Mia pak obvinila Allena ze sexuálního obtěžování sedmileté Dylan, ke kterému údajně došlo 3. srpna 1992, kdy vyrazila po nákupech a děti zůstaly doma s Allenem.

Není jasné, zda k něčemu došlo, nebo si Mia vše vymyslela. Malá Dylan musela podstoupit různá vyšetření u sexuologů, psychologů a psychiatrů. Odborníci se jednoznačně shodli, že v žádném případě nejde o zneužívané dítě! Podle nich šlo „pravděpodobně o podnět a vliv její matky“. Zřejmě to byl pokus zhrzené ženy o pomstu.

Dylan ale dodnes tvrdí, že ji Woody obtěžoval. Ten to popírá. Jeho právník uvedl, že Dylan byla jedním z pěšáků v dlouhé válce mezi Allenem a Miou a že nápad se znásilněním se zrodil v hlavě Mii. K tomu se ostatně přikláněli i specialisté vyšetřující Dylan.

Týrání dětí?!

Adoptivní syn Moses věří v nevinu svého otce. V onen kritický den byl v domě s ostatními dětmi a tvrdí, že Allen nebyl s Dylan ani minutu sám.

Kromě toho Moses odhalil, že Mia nikdy nebyla dokonalá matka. Děti prý týrala. Opakovaně je za drobné přestupky zavírala do skříně nebo do sklepa, a to i ty se zdravotním postižením. Dokonce jednou za trest donutila Mosese stát nahého před ostatními sourozenci.

Podle Soon-Yi, která se nakonec stala manželkou Woody Allena, Mia dělala mezi dětmi rozdíly a upřednostňovala bloďaté a modrooké.

„Vždycky jsem se cítila jako outsider,“ popsala své pocity. „Pokusila se mě učit abecedu pomocí dřevěných kostek. Pokud jsem něčemu nerozuměla, hodila je po mně nebo na podlahu… Někdy mě držela za nohy hlavou vzhůru, protože si myslela, že tak začne do mého mozku víc proudit krev, a že já tak budu chytřejší!“

Údajně po ní ve vzteku hodila porcelánovou soškou, která ji naštěstí minula, ale střepy ji zasáhly do nohy. Také ji bila telefonním sluchátkem.

Chlapec se jim zdál otravný

Soon-Yi vzpomínala, jak spolu s Miou letěly do Mexika, odkud přivezly chlapečka, kterého však Mia po několika dnech vrátila zpět.

„Jednou adoptovala malého chlapce s rozštěpem páteře. Byl s námi jen několik týdnů, protože Fletcherovi (biologický syn – pozn. redakce) se zdál otravný.“

Po rozchodu s Allenem Miu vášeň pro adopce nepřešla. Stala se matkou dalších pěti dětí. Tentokrát to byly dvě slepé holčičky – Vietnamka Tam a Frankie Minh – a dcera narkomanky Quincy. Pětici doplnili ještě Isaiah a Thaddeus s indickými kořeny. Ten byl po mozkové obrně.

Co je pravda a co je lež?

Je Mia milující matka všech svých dětí nebo je opravdu zlá a necitelná žena, která si svou image postavila na záchraně sirotků? Tři z jejích adoptivních dětí už nežijí...

Tam oficiálně zemřela na srdeční selhání, ale Moses na svém blogu uvedl, že po hádce s matkou se předávkovala léky na deprese. Bylo jí teprve jednadvacet.

Lark zemřela v pětatřiceti letech jako HIV pozitivní a podle Mosese mnoho let bojovala s drogovou závislostí, kterou její matka podceňovala.

Thaddeus byla nalezen mrtvý po autonehodě. Vyšetřování přineslo překvapivý závěr – příčinou smrti byla sebevražda zastřelením.

Některé Miiny děti, zejména Ronan a Dylan tvrdí, že vyrostly v atmosféře lásky a porozumění. Dylaniny sourozenci Matthew, Sascha, Fletcher a Daisy Previnovi spolu s Ronanem, Isaiahem Quincy Farrowými uveřejnili u příležitosti vydání autobiografické knihy Woody Allena Apropos of Nothing, ve které popisuje svůj pohled na Miu jako matku, následující prohlášení:

„Milujeme naši matku a stojíme za ní. Vždycky byla tím starostlivým a chápajícím rodičem. Nikdo z nás nikdy nebyl svědkem něčeho jiného, než soucitného zacházení v našem domě, a proto soudy udělily výhradní péči o děti právě jí. Odmítáme jakoukoli snahu popírat Dylanino tvrzení a urážet tak naši matku.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Zase je tu Valentýn

Zase je tu Valentýn

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 2. 2024 0:05

Ať už Valentýna milujete, nebo ho nenávidíte, jedna věc je jasná: historie Valentýna sahá daleko do…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

Na Valentýna vsaďte na červenou

Na Valentýna vsaďte na červenou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 2. 2024 0:05

Sezóna valentýnské lásky má červenou barvu.

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Autor: -ava-, Datum: 4. 2. 2024 16:15

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-