Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mel Gibson (64): Půjde do nebe, nebo do pekla?
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Mel Gibson (64): Půjde do nebe, nebo do pekla?

datum: 4. 5. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Ačkoliv byl před lety považován za nejvlivnějšího křesťana v Hollywoodu, do ctnostého muže má hodně daleko. Řízení v opilosti, domácí násilí, xenofobie nebo rasismus, které se pojí s jeho jménem, z něj dělají člověka hodného opovržení. Dokáže se ještě Mel Gibson sám sobě podívat do očí?

Mel Colmcille Gerard Gibson se narodil 3. ledna 1956 v Peekskill v New Yorku jako šesté z jedenácti dětí. Jeho matka Anne Reilly pocházela z Irska. Melův otec Hutton, který letos oslaví už 102. narozeniny, je spisovatel a ortodoxní katolík s velmi kontroverzními názory. Zpochybnil například existenci holocaustu a prohlásil, že teroristické útoky ze dne 11. 9. 2001 byly spáchány dálkovým ovladačem.

Když bylo Melovi 12 let, rodina se z ekonomických důvodů přestěhovala do Austrálie. Tam navštěvoval střední školu na St. Leo's Catholic College v Sydney, maturitu složil v National Institute of Dramatic Art, kde studoval herectví.

Už jeho první film slavil úspěch

Hereckou kariéru začal na divadelním jevišti, poté se přesunul před kameru. V roce 1976 se objevil v australském televizním seriálu The Sullivans. Tři roky poté se blýsknul jako drsný policista v akčním filmu Šílený Max, na který pěli ódy jak návštěvníci kin, tak i filmoví kritici.

Rok 1981 a film Gallipoli byl pro mladého herce neméně důležitý. Obdržel za něj Cenu za nejlepší herecký výkon od australského filmového institutu a díky ní i pomyslnou vstupenku do Hollywoodu. Jeho sláva se s každým hereckým výkonem zvyšovala.

Úspěšný producent a režisér

Mel Gibson je také vynikajícím režisérem a producentem. Na konci 80. let založil produkční společnost Icon Entertainment, která vytvořila více jak 50 filmů. Jeho režijní debut přišel roku 1993 s Mužem bez tváře, v němž si i zahrál hlavní roli. O dva roky později stvořil Statečné srdce, kde se objevil v roli Williama Wallace, který vedl boj proti Anglii za nezávislost Skotska. Toto historické drama se stalo jedním z Gibsonových nejznámějších děl. Navíc mu přineslo pět Oscarů a Zlatý glóbus. Mezi další jeho snímky, které otřásly světem filmu, patří Smrtonosná zbraň, Odplata, Znamení nebo Apocalypto. V posledním zmíněném filmu figuruje opět jako režisér.

Ačkoliv se může zdát, že jeho parketou jsou filmy akční, thrillery nebo dramata, opakovaně během své kariéry Gibson dokázal, že mu nejsou cizí ani romantické komedie. Film Po čem ženy touží, kde hrál po boku Helen Hunt, je už naprostou klasikou.

Umučení Krista

Velkou vlnu kritiky a kontroverze vyvolalo jeho historické drama Umučení Krista (2004). Film o posledních dvanácti hodinách Kristova života byl natočen výhradně v aramejštině, hebrejštině a latině s anglickými titulky.

Negativní zobrazení Židů a nadměrné násilí (jedna americká divačka utrpěla při scéně ukřižování infarkt a na jeho následky zemřela), udělalo z Umučení Krista jeden z nejvíce nepřístupných filmů v historii USA. Promítat se nesměl například i v Kuvajtu a Bahrajnu.

Dětí není nikdy dost

S budoucí ženou, zubní sestřičkou Robyn Moore, se Mel Gibson seznámil prostřednictvím seznamky. To se psal rok 1970 a Mel byl na začátku své herecké kariéry. V roce 1980 se vzali a zplodili sedm dětí – dceru Hannah (40) a 6 synů – Edwarda (38), Christiana (37), Williama (37), Louise (32), Mila (29) a Thomase (21). Díky Hannah se Gibsonovi stali trojnásobnými prarodiči.

V manželství to však delší dobu skřípalo. Robyn už mj. přestaly bavit manželovy opilecké výjevy a rasistické urážky židů i černochů.

Manželka od něj utekla

V roce 2006 byl Gibson zatčen za řízení pod vlivem alkoholu. Když ho strážník zastavil, měl vedle sebe otevřenou lahev tequily. Podle článku z časopisu Vanity Fair, řekl Gibson: „Můj život skončil. Jsem v prdeli. Robyn mě opustí.“ Nato v záchvatu zlosti začal strážníka slovně napadat, protože mu bránil v odjezdu: „Židé jsou zodpovědní za všechny války na světě. Jsi Žid?“

Trest v podobě zákazu řízení na 90 dnů a roční protialkoholní léčby (musel chodit na schůzky anonymních alkoholiků), byly nic proti rozchodu s manželkou. Samotný přestupek už byl pro ni poslední kapkou.

Rozvod páru byl velmi ostře sledovaný nejen proto, že v něm figurovalo jméno slavného herce, ale také kvůli finančnímu odškodnění. Kvůli tomu, že neměl předmanželskou smlouvu, přišel Gibson o polovinu jmění, asi 16 miliard korun.

Obviněn z domácího násilí

Poté, co herec opustil Robyn, randil s ruskou klavíristkou a skladatelkou Oksanou Grigorievou. V roce 2009 mu hudebnice porodila jeho osmé dítě, dceru jménem Lucia. Rok po jejím narození se milenci za bouřlivých okolností rozešli. Rozpad vztahu je přičítán obvinění z domácího násilí, kterého se měl Gibson na partnerce dopustit.

Jakkoliv se tomuto nařčení bránil, zvukové nahrávky ukazovaly, že Mel Grigorievu bil a vyhrožoval jí. Na jeho obranu promluvila jak Gibsonova exmanželka, tak i Whoopi Goldberg nebo Jodie Foster. Platnost nahrávek zpochybnili i forenzní experti. Pravda nakonec vyplula na povrch u soudu, kde herec přiznal, že své přítelkyni dal jednu facku, protože byla hysterická a třásla s jejich dcerou, až měl strach o její zdraví. Ze soudní síně si Gibson odnesl tříletý podmíněný trest a 16 hodin veřejně prospěšných prací. Musel se také zúčastnit kurzu pro pachatele domácího násilí.

Od roku 2014 žije herec se spisovatelkou a jezdkyní na koních Rosalindou Ross. V roce 2017 mu porodila deváté dítě – syna Larse Gerarda.

Trpí duševní nemocí?

Právě inklinace k agresivnímu chování je podle hercových slov zapříčiněna nemocí. „Nedávno jsem zjistil, že jsem maniodepresivní,“ prohlásil před lety Gibson, který svým výrokem vzbudil další vlnu kontroverze. Řekl to jen proto, aby ospravedlnil své hrubé chování, nebo je skutečně psychicky nemocný? O tom, že by byl vyšetřen psychiatrem či snad užívá nějaké léky, dosud nepromluvil.

Další zajímavosti ze života Mela Gibsona

⇒ Narodil s tzv. ledvinou podkovovitou – tedy se srostlými ledvinami.

⇒ V roce 1985 se umístil na prvním místě v anketě Nejvíc sexy muž na světě.

⇒ Uvažovalo se o něm jako o Jamesi Bondovi. Roli mu nakonec vyfoukl Pierce Brosman.

⇒ Na svém pozemku má soukromou kapli, kam se chodí každý den modlit.

⇒ Stal se prvním australským hercem, který obdržel honorář jeden milion dolarů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 26. 7. 2021 0:05

Spisovatele Jaroslava Haška, který se proslavil svým nesmrtelným Švejkem, známe jako divokého…

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 20. 7. 2021 0:05

Svatbou s monackým knížetem Rainierem III. v roce 1956 ukončila půvabná Grace Kelly svou filmovou…

Má cesta za štěstím (rozhovor s Ivanou Gottovou u příležitosti vydání autobiografie Karla Gotta)

Má cesta za štěstím (rozhovor s Ivanou Gottovou u příležitosti vydání autobiografie Karla Gotta)

Autor: Miloš Skalka, Datum: 15. 7. 2021 0:05

Byla Karlu Gottovi ze všech lidí nejblíž. Porodila mu dvě dcery a byla po jeho boku v časech…

Norodom Sihamoni (68): Kambodžský král jako jediný monarcha na světě hovoří plynně česky!

Norodom Sihamoni (68): Kambodžský král jako jediný monarcha na světě hovoří plynně česky!

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 13. 7. 2021 0:05

Jeho Veličenstvo kambodžský král Norodom Sihamoni, oficiálními jmény a tituly Preah Karuna Preah…

Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 12. 7. 2021 0:05

Jako malý byl Clark neduživým chlapcem s odstátýma ušima, o kterého by si hollywoodské krásky…

Syndrom prázdného hnízda aneb Když děti odejdou z domova

Syndrom prázdného hnízda aneb Když děti odejdou z domova

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 7. 2021 10:00

Nemůžete se dočkat, až přestanete mazat chleba ke svačině, rozčilovat se nad neuklizeným pokojem a…

Jan Masaryk (†61): Nezdárný syn

Jan Masaryk (†61): Nezdárný syn

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 7. 7. 2021 0:05

Patřil k pražské „zlaté mládeži“, užíval života všemi možnými způsoby, miloval ženy, pil hodně…

Test nanuků. Které jsou pro děti nejlepší?

Test nanuků. Které jsou pro děti nejlepší?

Autor: -red-, Datum: 1. 7. 2021 10:00

Doba nanuků je tady! Zmrzlina se těší oblibě u dospělých i u dětí. Zvláště v jejich případě se…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová