Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mel Gibson (64): Půjde do nebe, nebo do pekla?
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Mel Gibson (64): Půjde do nebe, nebo do pekla?

datum: 4. 5. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Ačkoliv byl před lety považován za nejvlivnějšího křesťana v Hollywoodu, do ctnostého muže má hodně daleko. Řízení v opilosti, domácí násilí, xenofobie nebo rasismus, které se pojí s jeho jménem, z něj dělají člověka hodného opovržení. Dokáže se ještě Mel Gibson sám sobě podívat do očí?

Mel Colmcille Gerard Gibson se narodil 3. ledna 1956 v Peekskill v New Yorku jako šesté z jedenácti dětí. Jeho matka Anne Reilly pocházela z Irska. Melův otec Hutton, který letos oslaví už 102. narozeniny, je spisovatel a ortodoxní katolík s velmi kontroverzními názory. Zpochybnil například existenci holocaustu a prohlásil, že teroristické útoky ze dne 11. 9. 2001 byly spáchány dálkovým ovladačem.

Když bylo Melovi 12 let, rodina se z ekonomických důvodů přestěhovala do Austrálie. Tam navštěvoval střední školu na St. Leo's Catholic College v Sydney, maturitu složil v National Institute of Dramatic Art, kde studoval herectví.

Už jeho první film slavil úspěch

Hereckou kariéru začal na divadelním jevišti, poté se přesunul před kameru. V roce 1976 se objevil v australském televizním seriálu The Sullivans. Tři roky poté se blýsknul jako drsný policista v akčním filmu Šílený Max, na který pěli ódy jak návštěvníci kin, tak i filmoví kritici.

Rok 1981 a film Gallipoli byl pro mladého herce neméně důležitý. Obdržel za něj Cenu za nejlepší herecký výkon od australského filmového institutu a díky ní i pomyslnou vstupenku do Hollywoodu. Jeho sláva se s každým hereckým výkonem zvyšovala.

Úspěšný producent a režisér

Mel Gibson je také vynikajícím režisérem a producentem. Na konci 80. let založil produkční společnost Icon Entertainment, která vytvořila více jak 50 filmů. Jeho režijní debut přišel roku 1993 s Mužem bez tváře, v němž si i zahrál hlavní roli. O dva roky později stvořil Statečné srdce, kde se objevil v roli Williama Wallace, který vedl boj proti Anglii za nezávislost Skotska. Toto historické drama se stalo jedním z Gibsonových nejznámějších děl. Navíc mu přineslo pět Oscarů a Zlatý glóbus. Mezi další jeho snímky, které otřásly světem filmu, patří Smrtonosná zbraň, Odplata, Znamení nebo Apocalypto. V posledním zmíněném filmu figuruje opět jako režisér.

Ačkoliv se může zdát, že jeho parketou jsou filmy akční, thrillery nebo dramata, opakovaně během své kariéry Gibson dokázal, že mu nejsou cizí ani romantické komedie. Film Po čem ženy touží, kde hrál po boku Helen Hunt, je už naprostou klasikou.

Umučení Krista

Velkou vlnu kritiky a kontroverze vyvolalo jeho historické drama Umučení Krista (2004). Film o posledních dvanácti hodinách Kristova života byl natočen výhradně v aramejštině, hebrejštině a latině s anglickými titulky.

Negativní zobrazení Židů a nadměrné násilí (jedna americká divačka utrpěla při scéně ukřižování infarkt a na jeho následky zemřela), udělalo z Umučení Krista jeden z nejvíce nepřístupných filmů v historii USA. Promítat se nesměl například i v Kuvajtu a Bahrajnu.

Dětí není nikdy dost

S budoucí ženou, zubní sestřičkou Robyn Moore, se Mel Gibson seznámil prostřednictvím seznamky. To se psal rok 1970 a Mel byl na začátku své herecké kariéry. V roce 1980 se vzali a zplodili sedm dětí – dceru Hannah (40) a 6 synů – Edwarda (38), Christiana (37), Williama (37), Louise (32), Mila (29) a Thomase (21). Díky Hannah se Gibsonovi stali trojnásobnými prarodiči.

V manželství to však delší dobu skřípalo. Robyn už mj. přestaly bavit manželovy opilecké výjevy a rasistické urážky židů i černochů.

Manželka od něj utekla

V roce 2006 byl Gibson zatčen za řízení pod vlivem alkoholu. Když ho strážník zastavil, měl vedle sebe otevřenou lahev tequily. Podle článku z časopisu Vanity Fair, řekl Gibson: „Můj život skončil. Jsem v prdeli. Robyn mě opustí.“ Nato v záchvatu zlosti začal strážníka slovně napadat, protože mu bránil v odjezdu: „Židé jsou zodpovědní za všechny války na světě. Jsi Žid?“

Trest v podobě zákazu řízení na 90 dnů a roční protialkoholní léčby (musel chodit na schůzky anonymních alkoholiků), byly nic proti rozchodu s manželkou. Samotný přestupek už byl pro ni poslední kapkou.

Rozvod páru byl velmi ostře sledovaný nejen proto, že v něm figurovalo jméno slavného herce, ale také kvůli finančnímu odškodnění. Kvůli tomu, že neměl předmanželskou smlouvu, přišel Gibson o polovinu jmění, asi 16 miliard korun.

Obviněn z domácího násilí

Poté, co herec opustil Robyn, randil s ruskou klavíristkou a skladatelkou Oksanou Grigorievou. V roce 2009 mu hudebnice porodila jeho osmé dítě, dceru jménem Lucia. Rok po jejím narození se milenci za bouřlivých okolností rozešli. Rozpad vztahu je přičítán obvinění z domácího násilí, kterého se měl Gibson na partnerce dopustit.

Jakkoliv se tomuto nařčení bránil, zvukové nahrávky ukazovaly, že Mel Grigorievu bil a vyhrožoval jí. Na jeho obranu promluvila jak Gibsonova exmanželka, tak i Whoopi Goldberg nebo Jodie Foster. Platnost nahrávek zpochybnili i forenzní experti. Pravda nakonec vyplula na povrch u soudu, kde herec přiznal, že své přítelkyni dal jednu facku, protože byla hysterická a třásla s jejich dcerou, až měl strach o její zdraví. Ze soudní síně si Gibson odnesl tříletý podmíněný trest a 16 hodin veřejně prospěšných prací. Musel se také zúčastnit kurzu pro pachatele domácího násilí.

Od roku 2014 žije herec se spisovatelkou a jezdkyní na koních Rosalindou Ross. V roce 2017 mu porodila deváté dítě – syna Larse Gerarda.

Trpí duševní nemocí?

Právě inklinace k agresivnímu chování je podle hercových slov zapříčiněna nemocí. „Nedávno jsem zjistil, že jsem maniodepresivní,“ prohlásil před lety Gibson, který svým výrokem vzbudil další vlnu kontroverze. Řekl to jen proto, aby ospravedlnil své hrubé chování, nebo je skutečně psychicky nemocný? O tom, že by byl vyšetřen psychiatrem či snad užívá nějaké léky, dosud nepromluvil.

Další zajímavosti ze života Mela Gibsona

⇒ Narodil s tzv. ledvinou podkovovitou – tedy se srostlými ledvinami.

⇒ V roce 1985 se umístil na prvním místě v anketě Nejvíc sexy muž na světě.

⇒ Uvažovalo se o něm jako o Jamesi Bondovi. Roli mu nakonec vyfoukl Pierce Brosman.

⇒ Na svém pozemku má soukromou kapli, kam se chodí každý den modlit.

⇒ Stal se prvním australským hercem, který obdržel honorář jeden milion dolarů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Velikonoce u nás a ve světě

Velikonoce u nás a ve světě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2024 0:05

Do Velikonoc zbývá víc než měsíc. Nejvyšší čas naplánovat si na tyto dny prodloužený víkend nebo…

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Oko: Jeden z nejsložitějších a nejmenších orgánů na svůj vývoj potřebuje roky

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 19. 2. 2024 0:05

Vývoj zraku trvá přibližně sedm let – až v sedmi letech vidí dítě stejně jako dospělý. Většina dětí…

Zase je tu Valentýn

Zase je tu Valentýn

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 2. 2024 0:05

Ať už Valentýna milujete, nebo ho nenávidíte, jedna věc je jasná: historie Valentýna sahá daleko do…

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

7 žen Karla III. aneb „Charlieho andílci“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 2. 2024 0:05

Tisk jim přezdíval „Charlie's Angels“ (Charlieho andílci) a modrooké krásky vyplňovaly prázdnotu v…

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

Na Valentýna vsaďte na červenou

Na Valentýna vsaďte na červenou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 2. 2024 0:05

Sezóna valentýnské lásky má červenou barvu.

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Suchý únor – co s tělem udělá měsíc bez alkoholu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 2. 2024 0:05

Někdo se zapojil už v lednu, někoho to čeká v únoru. Světová kampaň zaměřená na jeden měsíc…

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Nealkoholické víno existuje již více než sto let aneb Co jste možná netušili o tomto nápoji

Autor: -ava-, Datum: 4. 2. 2024 16:15

Chcete si odpočinout od alkoholu, ale nechcete se vzdát jedinečné chuti vína? Nabízí se popíjet…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-