Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Christiaan Barnard (†78): Doktor, který rozdával srdce
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Christiaan Barnard (†78): Doktor, který rozdával srdce

datum: 11. 1. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
„V nemocnici Groote Schuur dnes provedl tým lékařů první transplantaci srdce.“ To byla stručná zpráva v rozhlase. V kalendáři bylo datum 4. prosince 1967. Pacient se jmenoval Louis Washkansky, tým lékařů vedl Christiaan Barnard a nemocnice se nacházela jihoafrickém Kapském Městě.

Než k transplantaci došlo, proběhlo těžké vyjednávání s otcem budoucí dárkyně srdce – Denisa Ann Darvall utrpěla smrtelná zranění při autonehodě a ležela s nevratně poškozeným mozkem, kdy ji při životě udržovaly jen přístroje. Její srdce pak bylo při devítihodinové operaci vloženo do těla Louise Washkanského. Pacient bohužel žil jen osmnáct dní. Jeho smrt však nezpůsobilo nové srdce, to tlouklo do poslední chvíle, ale tehdejší neznalost a nezkušenost s dávkováním imunosupresiv – tedy léků, které mají zabránit odmítnutí transplantovaného orgánu příjemcem.

Nadějný lékař

Christiaan Barnard se narodil 8. listopadu 1922 v chudé rodině kazatele Armády spásy Adama a jeho ženy Elizabeth. Ze čtyř sourozenců se dospělosti dožili tři, z nich dva – Christiaan a Marius – byli lékaři.

Po promoci mladý Chris nastoupil jako praktický lékař, brzy se však dostal do nemocnice Groote Schuur, kde se začal zajímat o kardiochirurgii. V té se zdokonalil na dvouleté stáži na Minnesotské univerzitě v USA. Domů se vrátil v roce 1958 a společně s bratrem Mariusem se začali věnovat kardiochirurgii.

Doktor Barnard měl jasný cíl a šel za ním. Postupně si vypracoval metodiku transplantace srdce. Pokusy prováděl na psech a prvním člověkem, který žil s cizím srdcem, byl právě obchodník se zeleninou Louis Washkansky, který ve svých třiapadesáti letech měl nevyléčitelnou nemoc srdce a před sebou poslední hodiny života. Život mu Barnard nakonec prodloužil o osmnáct dní.

Černé srdce v bílém těle

Osmapadesátiletý zubař Philip Blaiberg věděl, že už moc šancí nemá. Proto zcela dobrovolně Christiaanu Barnardovi nabídl, že rád bude dalším člověkem, kterému může transplantovat srdce. V zemi, kde byla silná rasová segregace, bylo Blaibergovi voperováno srdce míšence! To byla naprosto skandální událost. Částečně „černošské“ srdce Philipu Blaibergovi sloužilo celých 563 dní, tedy rok a pět měsíců. Případ byl tehdy hodně medializován a fotoreportéři Blaiberga doslova pronásledovali, aby ho zachytili při běžných činnostech. Příčinou jeho smrti pak opět byl problém s imunosupresivy.

„Hlavním cílem je zmírnit utrpení, a ne prodloužit život. A pokud léčba nezmírňuje utrpení, ale pouze prodlužuje život, je třeba ji zastavit.“

Zrodila se celebrita

Z neznámého afrického doktora se přes noc stala celebrita! A on si to uměl užívat. Byl příjemný a vtipný chlapík, rozhovory s ním rozhodně nebyly nudné. Dvacet let žil se zdravotní sestrou Alettou Louw a měli spolu syna Andrého a dceru Deirdre. Jak ale Chrisovi stoupala sláva do hlavy, ženy ho obletovaly a on neuměl říci ne. Měl mnoho slavných milenek, mezi nimi i Ginu Lollobrigidu či Sophii Loren. Přesto byla Aletta jeho osudovou ženou číslo jedna. Nezapomněl na ni ani ve své závěti.

Druhou paní Barnardovou se roku 1969 stala mladičká teprve devatenáctiletá Barbara Zoellner z bohaté rodiny. Byla stejně stará jako Chrisův syn. Porodila mu dva syny, Friedricha a Christiaana. Manželství neuneslo jeho neustálé nevěry. Rozvedli se v roce 1982.

A Chris do toho roku 1988 praštil potřetí! Modelce Karin Setzkorn bylo dvacet a opět s ní měl dvě děti – syna Armina a dceru Laru. Ani toto manželství nevydrželo a končilo roku 2000 rozvodem. Rok poté zemřel Christian. Osudným se mu stal astmatický záchvat v hotelu v kyperském Pathosu. Bylo mu 78 let.

Do důchodu odešel v roce 1983 poté, co mu revmatoidní artritida znemožňovala operovat. Dva roky pak pracoval jako vědecký pracovník v americkém Oklahoma Transplantation Institute. Založil Nadaci Christiaana Barnarda, která pomáhala znevýhodněným dětem po celém světě.

Doktor Christiaan Barnard jel ve všem na plný plyn. V práci i v životě. Ačkoli se později přestal věnovat aktivně kardiochirurgii, vybudoval základy transplantace lidských orgánů a posunul hranice možností medicíny o velký kus dopředu.  

Christiaan Barnard (8. listopadu 1922–2. září 2001) byl jihoafrický chirurg, který jako první provedl úspěšnou transplantaci srdce. ● Vystudoval lékařskou fakultu v Kapském Městě, kardiochirurgii se začal věnovat po dvouleté stáži v americké Minnesotě. ● Vedl tým lékařů, který 4. prosince 1967 proveld první transplantaci srdce. ● Byl třikrát ženatý. S Alletou (1948 až 1969) vychovali dceru Deirdre a syna Andre. Barbara Zoellner byla jeho ženou v letech 1970 až 1982, měli syna Fredericka a Christiaana Jr. Z třetího manželství s Karin Setzkorn (1988–2000) má Armina a Laru. ● Je autorem autobiografických knih Jeden život a Druhý dech. ● V září 1969 návštívil tehdejší Československo.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu

Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 6. 2025 0:05

Přerušovaný půst už dávno není jen o hladovění s vidinou rychlého úbytku kil. Dnes víme, že jde o…

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem

Autor: Jaroslav Lachký, EasyLight - Mitochondriak®, Datum: 11. 6. 2025 11:54

Slunce, moře a pohoda… ale také spáleniny, podrážděná pokožka a hektolitry opalovacích krémů?…

Rita Hayworth (†68): Smutný osud holywoodské princezny

Rita Hayworth (†68): Smutný osud holywoodské princezny

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 6. 2025 0:05

Přestože tato výjimečná herečka a hollywoodská femme fatale byla pětkrát vdaná a měla nespočet…

Proč mladí lidé nejsou šťastní?

Proč mladí lidé nejsou šťastní?

Autor: Beáta Koňařík Bakošová psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 5. 6. 2025 0:05

V posledních letech je patrný výrazný pokles psychické pohody zejména u mladých lidí do 25 let,…

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové?

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové?

Autor: -mav-, Datum: 3. 6. 2025 15:25

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

28. květen: Den menstruace

28. květen: Den menstruace

Autor: Vendula Presserová, Datum: 28. 5. 2025 0:05

Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, ale v mnoha společnostech, včetně části té…

Emil Škoda (†60): Rytíř, který mlátil zaměstnance holí

Emil Škoda (†60): Rytíř, který mlátil zaměstnance holí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 5. 2025 0:05

Patřil mezi naše nejvýznamnější podnikatele 19. století. V něm se Emil Škoda narodil, v něm zemřel…

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50

Autor: redakce ve spolupráci s gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem,, Datum: 19. 5. 2025 0:05

Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…

Tip šéfredaktorky

5 zajímavostí o medu, které jste (ne)věděli

13. 6. 2025 15:40 autor redakce ve spolupráci s Kamilou Horníčkovou, Lékárna.cz