Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 tipů, jak na udržitelnější životní styl
Freepik, freepik
O čem se mluví

6 tipů, jak na udržitelnější životní styl

datum: 26. 5. 2023 0:05 autor: Hana Lorencová
Udržitelnost je ve společnosti stále skloňovanějším tématem. Jak se chovat ohleduplněji k životnímu prostředí, které do svého života může jednoduše zavést téměř každý z nás? I malé kroky totiž mohou vést k velkým změnám.

1. Třídit odpad je základ

Každý Čech za rok vyprodukuje přibližně půl tuny odpadu. Jedním ze zcela základních kroků šetrnějšího přístupu k přírodě by tak mělo být třídění odpadů.

Správným tříděním můžeme nejen přispět k šetření primárních surovin, jakými jsou dřevo, ropa nebo uhlí, ale současně také ke snížení produkce oxidu uhličitého nebo k úspoře energie a vody. Například při opětovném zpracování skla je spotřeba energie až o 40 % nižší.

2. Snížení množství plastů

Dalším krokem, který může udělat každý z nás, je snížení spotřeby plastů. I když by se to na první pohled mohlo zdát náročné, stačí drobné změny našeho chování. Důležité je zamyslet se, při jakých příležitostech využíváte jednorázové plasty nejčastěji, a pokusit se tyto situace změnit.

Pokud například vyrážíte na nákup, noste si látkovou tašku nebo košík a vyhněte se používání nových a nových igelitových tašek. Stejně tak ovoce a zeleninu nemusíte balit do plastových sáčků, ale využít můžete látkové, které můžete mít vždy při ruce. Dalším krokem může být výměna častého nakupování nápojů v PET lahvích za pořízení vhodné, například skleněné láhve, pokud jste zvyklí nosit si u sebe vždy pití. Změny pak můžete dosáhnout i nákupem velkých balení kosmetiky a drogerie v Bag-in-Boxech, které doma můžete přelít do určených nádob.

3. Kvalita před kvantitou

Upřednostnění kvality před kvantitou při nakupování ocení nejen příroda, ale také vaše peněženka. Pokud sáhnete po kvalitním výrobku, vydrží vám dlouhé roky a nebudete muset nakupovat tak často.

Tento princip byste měli uplatňovat při nakupování různorodého sortimentu, ale velkou pozornost si zaslouží zejména u módy. U oblečení máme totiž tendence nakupovat velké množství kousků podle nejnovějších trendů, které jsou mnohdy z nekvalitních materiálů a příliš dlouho nevydrží a je nutné je o to častěji obměňovat.

Koupí nadčasových kusů z vhodných materiálů přitom můžeme výrazně přispět k udržitelnému životnímu stylu. Pokud sáhnete po oblečení z přírodních materiálů, má to navíc i další benefit. Je potřeba si uvědomit, že během praní se z oblečení uvolňují mikrovlákna. Pokud volíte oblečení ze syntetických materiálů, tak se tato uvolněná syntetická vlákna transformují na mikroplasty a dostanou se do čističek odpadních vod, které je nedokážou zachytit, a odtud pak putují dále do oběhu a kontaminují vodu. Vhodné je proto volit oblečení z přírodních materiálů.

4. Přírodní drogerie a kosmetika

Další změny můžete dosáhnout, pokud vyměníte konvenční drogerii a kosmetiku za přípravky, které mají ohleduplné složení na bázi přírodních látek. Mnohé konvenční prostředky mohou obsahovat různé nežádoucí látky, které se odpadní vodou dostávají dále do přírody.

Pokud tak sáhnete po přípravcích s ohleduplným složením a vysokým obsahem podílu přírodního původu, které jsou snadno biologicky rozložitelné, můžete snížit negativní zatěžování životního prostředí. V orientaci ve výrobcích vám mohou pomoci i dosažené certifikace. Například certifikace EU Ecolabel hodnotí náročná ekologická kritéria výrobku, a to v průběhu celého cyklu, tedy od získávání surovin, přes výrobu, až po jeho likvidaci.

5. Šetrné nakládání s energiemi

Neméně důležitým bodem je šetrné nakládání s energiemi. Pozor si můžeme dát na to, abychom zbytečně nesvítili, zvážit můžeme, jak topíme a snižovat teplotu v bytě v dobách, kdy nejsme doma. Roli v úspoře pak mohou hrát ale i na první pohled drobnosti, jako je například správně naplněná myčka nebo pračka.

V případě, že máte málo naplněnou pračku, dochází k plýtvání nejen během praní, ale vodou nasáknuté prádlo se mnohem více odírá o buben pračky a rychleji se tak poškozuje. Problematická ale může být i opačná situace, kdy byste pračku naplnili příliš. Hrozí, že se prádlo dostatečně dobře nevypere, protože nevzniká potřebné tření volně se pohybujícího prádla a vy budete muset prát znovu.

6. Nevyhazujeme, ale opravujeme

V posledním bodě bychom se mohli inspirovat u starších generací. Zatímco dnes často vyhledáváme nejjednodušší řešení a rozbité nebo poničené věci ihned nahrazujeme novými, dříve se lidé častěji uchylovali k opravám. Vždy když budete stát před rozhodnutím, zda danou věc vyhodit a koupit novou, zvažte, zda ji nelze opravit, aby vám ještě sloužila. Náklady na opravu mohou být také mnohem nižší, než koupě nového.


Zdroj informací: FeelEco 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Rychlé hubnutí může být nezdravé

Autor: Mgr. Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 10. 4. 2024 0:05

Nedostatek pohybu, špatná strava, sedavé zaměstnání i stres. Faktorů, které stojí za nadváhou, je…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Newyorská Dvojčata WTC: Útok 11. září 2001 nebyl první

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 4. 2024 0:05

V kalendáři je 4. dubna 1973. V New Yorku se oficiálně otevírá „Twin Towers“, Světové obchodní…

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Pozor! Vši berou školy a školky útokem

Autor: redakce ve spolupráci s lekarna.cz, Datum: 3. 4. 2024 15:44

V poslední době stoupá zájem o přípravky proti vším a hnidám. Prodeje jsou někdy až 2,5krát vyšší…

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte princeznu Kate?

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2024 9:24

Nejen Britové spekulují, co se vlastně děje s princeznou Kate. Královská rodina totiž o zdravotním…

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Autor: Jana Nováková, Datum: 21. 3. 2024 0:05

Zdravá hmotnost je klíčovým prvkem prevence mnoha onemocnění, která postihují obyvatele moderního…

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2024 0:05

Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není…

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

1 ze 3 poukázek TRIOLA po 500 Kč může být vaše. Nová SOUTĚŽ právě začíná

Autor: -mav-, Datum: 18. 3. 2024 9:30

Léto se kvapem blíží a obchody se plní novými kolekcemi plavek. Novinky představila i TRIOLA, která…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová