Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Hero prodlouží život: Aplikace, která pomáhá teenagerům s cystickou fibrózou
cfhero.cz
Inspirace / Užitečné aplikace

Hero prodlouží život: Aplikace, která pomáhá teenagerům s cystickou fibrózou

datum: 16. 5. 2019 15:38 autor: -red-
Cystická fibróza je závažné genetické onemocnění, které postihuje hlavně plíce. Postupně je ničí do jejich úplného selhání. Problémy se dostavují i v trávení kvůli nefunkční slinivce a často se v průběhu věku přidává cukrovka, onemocnění jater a srdce nebo osteoporóza.

Prognóza dožití nemocných s cystickou fibrózou se neustále zlepšuje, nicméně zatím se nemoc nedá vyléčit. Průměrná délka života s touto nemocí v Evropské unii je dnes 28 let, v České republice 25 let.

Léčba jen zmírňuje příznaky a postup nemoci. Pacienti podstupují každodenní inhalaci léků, polykají hromady prášků, vitaminů a v případě infekcí často končí na kapačkách plných silných antibiotik v nemocnici. V konečné fázi nemoci je sice možná i transplantace plic, ale tuto šanci nedostanou všichni pacienti. A ani po transplantaci není doba dožití stejná jako u jinak zdravého člověka.

Aplikace českého projektu CF Hero pomůže teenagerům, kteří trpí cystickou fibrózou. V období dospívání totiž bývá pro pacienty nejtěžší dodržovat časově náročný léčebný režim. Aplikace jim hravou formou pomůže zkvalitnit a zefektivnit každodenní inhalace a dechové rehabilitace, vybudovat potřebné návyky a prodloužit život. Tým několika nadšenců, společně s Klubem nemocných cystickou fibrózou, z.s., spolupracoval více než rok s lékaři, fyzioterapeuty a psychology na tom, aby aplikaci mohli představit veřejnosti. Aplikace by nevznikla bez Nadace Vodafone, za jejíž podpory se v rámci velmi úspěšné fundraisingové kampaně  #bezdechu podařilo vybrat dostatek financí na uskutečnění tohoto ambiciózního projektu.

Zábavná a hravá aplikace CF Hero, která pomůže teenagerům s cystickou fibrózou lépe bojovat s nemocí a oddálit její progresi, je ke stažení pro zařízení s operačním systémem Android v Google Play.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Moderní čtení

Moderní čtení

Autor: -mav-, Datum: 15. 7. 2019 9:14
Máte před sebou dlouho cestu? Dívejte se na filmy!

Máte před sebou dlouho cestu? Dívejte se na filmy!

Autor: -vls-, Datum: 25. 5. 2019 11:31
Nová aplikace pro hledání bydlení

Nová aplikace pro hledání bydlení

Autor: -mav-, Datum: 19. 1. 2019 12:52
Najděte zatoulaného psa pomocí aplikace

Najděte zatoulaného psa pomocí aplikace

Autor: -red-, Datum: 26. 12. 2018 12:54
Tip šéfredaktorky

Ken Follett: Muž, který rád vypráví příběhy

10. 10. 2019 0:05 autor Markéta Vavřinová