Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 tipů „ajťáků“ pro lepší on-line výuku i práci z domova
makeITtoday
Inspirace / Užitečné aplikace

6 tipů „ajťáků“ pro lepší on-line výuku i práci z domova

datum: 22. 3. 2021 10:00 autor: redakce ve spolupráci s makeITtoday
Už je to rok, kdy se naše byty proměnily v kancelář a školní třídu v jednom. S home office a distanční výukou se z nás všech také nedobrovolně stali amatérští IT odborníci na vybavení počítače a připojení k internetu. Jak získat techniku na svoji stranu a usnadnit si práci i výuku z domova?
 1. Jaký má být výkon počítače? Pro běžnou on-line výuku stačí počítač se zcela základními parametry. Pokud na počítači funguje dobře prohlížení webu ve webovém prohlížeči a základní kancelářské aplikace, aniž by měl zásadní výkonnostní problémy, bude pro výuku dostačovat. „Hodí se vědět, že notebooky dosahují maximálního výkonu, pouze pokud je připojen kabel napájení,” říká lektor kurzů makeITtoday Ondřej Vošta.
 2. Myš, nebo touchpad? Pracujete-li vy nebo váš junior na notebooku, pak se nabízí otázka, zda jej ovládat myší nebo dotykovým touchpadem. Lektoři doporučují myš používat, protože usnadňuje ovládání (především přetahování prvků na obrazovce), je přesnější a rychlejší. U touchpadu navíc hrozí, že při ušpinění – stačí například jen vlhké prsty – nebude dobře fungovat a výuka se tak zbytečně zdržuje. Pro děti je dobré, když se naučí s myší efektivně pracovat. Pro výuku a běžnou práci stačí i levná obyčejná myš.
 3. Co je vhodnější – headset, sluchátka nebo mikrofon? Vzhledem k tomu, že ve většině domácností musí fungovat více lidí pohromadě, se hodí, aby měl každý člen rodiny sluchátka s mikrofonem. Zvuky z domácnosti tak nebudou narušovat výuku nebo meeting. Bez sluchátek se často stává, že ten, kdo mluví, slyší sám sebe, což je nepříjemné. Odborníci doporučují sluchátka drátová, protože ta bezdrátová různě zlobí. Určitě před hodinou nebo schůzkou sluchátka a mikrofon otestujte a ujistěte se, že není například mikrofon vypnutý (ať už nějakým tlačítkem přímo na sluchátkách anebo v počítači).
 4. Má být webkamera zapnutá? U dětí webkamera velmi pomáhá k tomu, aby učitel odhadl motivaci, účast a zaujetí studenta. Může se také využít k různým aktivitám. V neposlední řadě díky ní děti vidí své spolužáky, což pomáhá kompenzovat chybějící socializaci. Zejména u menších dětí je tedy dobré mít kameru zapnutou, u starších záleží na rozhodnutí učitele.
 5. Je dobré pořídit si i externí monitor? „Není to nutnost, ale v praxi se velmi osvědčilo, když mají žáci dva monitory. Student tak může na jednom monitoru sledovat výuku a na druhém pracovat, aniž by musel překlikávat. Nemusí to přitom být nijak drahý monitor,” vysvětluje Ondřej Vošta.
 6. Jaká má být kvalita internetového připojení? Problém s internetovým připojením se stal jednou z největších výzev života v pandemii. Ne vždy lze jeho rychlost a stabilitu zcela ovlivnit, ale hodí se vědět, jak můžete kvalitu připojení zkontrolovat a případně o něco zlepšit. Spíše než rychlost připojení je podstatné, aby v průběhu výuky nevypadávalo a nekolísalo. Pro lepší představu – pokud jste schopni sledovat přes internet film, aniž by se přerušoval nebo vypadával, bude nejspíš kvalita vašeho připojení k internetu dostačující.

Pokud máte se stabilitou nebo rychlostí internetu potíže, zkuste následující postup:

 • Rychlost internetu můžete změřit například pomocí https://www.speedtest.net/
 • Rozumné údaje pro výuku jsou PING maximálně 100 ms, DOWNLOAD alespoň 10 Mbps a UPLOAD alespoň 2 Mbps.
 • Připojení k síti pomocí kabelu je téměř vždy stabilnější i rychlejší. Máte-li ne výběr, volte raději kabel. Pokud používáte wifi síť, zkuste přenést počítač přímo k routeru, zda se nezlepší stabilita.
 • Na počítači vypněte všechny aplikace mimo ty, které potřebujete pro výuku.
 • Zjistěte, jaká všechna zařízení máte doma k internetu připojená a jak ho využívají. I zdánlivě neaktivní zařízení (počítač, tablet) se může na pozadí aktualizovat nebo přenášet data. Po dobu výuky je můžete uvést do letového režimu. Kvalitu připojení samozřejmě ovlivňuje i to, zda ho používají ostatní členové domácnosti a jak. Pokud na něm nepracují nebo nemají sami online vyučování, poproste je, aby užívání internetu v čase vaší výuky omezili.
 • Pokud bude při výuce docházet k tomu, že se student odpojí od konference nebo ho bude program upozorňovat na zhoršenou kvalitu připojení, bude dobré stabilitu internetu prověřit. Pokud máte webkameru, může být řešením vypnout její používání.
 • Restart (odpojení a znovupřipojení) routeru je často řešením v případě, že vám internet nefunguje, jak jste zvyklí.
Tip autorů na závěr

Nemáte doma zrovna uklizeno? Většina komunikačních nástrojů umožňuje zvolit si virtuální pozadí. Můžete si tak své okolí rozmazat nebo třeba místo do pokojíčku pozvat spolužáky na pláž :-)


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Brnem vás provede nová mobilní aplikace!

Brnem vás provede nová mobilní aplikace!

Autor: -an-, Datum: 8. 7. 2021 15:00

Play Brno je mobilní aplikace, která moderní, interaktivní formou a s využitím rozšířené reality …

6 důvodů, proč se učit data a proč být „in“ (a on-line) v každém věku

6 důvodů, proč se učit data a proč být „in“ (a on-line) v každém věku

Autor: redakce ve spolupráci s Lubomírem Husarem,LovelyData.cz, Datum: 16. 6. 2021 10:00

Doba je nejistá a zdá se, že k jakékoliv změně dojde velmi pozvolna. Jedno ale jisté je: svět se…

Ulov knihu!

Ulov knihu!

Autor: -red-, Datum: 18. 5. 2021 15:00

Víte, že díky novému vyhledávači skoro 2 miliony starších knih ze všech antikvariátů teď máte dosah…

Léčba migrény online?

Léčba migrény online?

Autor: -an-, Datum: 11. 5. 2021 15:00

Potenciál pro telemedicínu je v ČR vysoký. Víte, že nově dostupná je i pro pacienty s migrénou?

Víte, jak chránit data?

Víte, jak chránit data?

Autor: redakce ve spolupráci s Marcelem Poulem, ředitel realizace projektů společnosti BCV solutions, Datum: 21. 4. 2021 10:00

Žebříček top nešvarů v online bezpečnosti a rady, jak se bránit úniku a zneužití dat.

3 rady, jak podat daňové přiznání na dálku

3 rady, jak podat daňové přiznání na dálku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2021 15:00

Týká se i vás povinnost podat daňové přiznání za rok 2020? První dobrou zprávou je, že letos…

Co škodí mobilu v zimě?

Co škodí mobilu v zimě?

Autor: -red-, Datum: 2. 1. 2021 11:00

Nízké teploty ovlivňují fungování akumulátorů. Tento fakt je už všeobecně známý, ale i přesto nás v…

Čím potěšit puberťáka na Vánoce?

Čím potěšit puberťáka na Vánoce?

Autor: -ava-, Datum: 28. 11. 2020 11:00

Překvapit teenagera dárkem, ze kterého bude mít nefalšovanou radost, je extrémně složité. Jako…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová