Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 důvodů, proč se učit data a proč být „in“ (a on-line) v každém věku
LovelyData
Inspirace / Užitečné aplikace

6 důvodů, proč se učit data a proč být „in“ (a on-line) v každém věku

datum: 16. 6. 2021 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Lubomírem Husarem,LovelyData.cz
Doba je nejistá a zdá se, že k jakékoliv změně dojde velmi pozvolna. Jedno ale jisté je: svět se čím dál tím víc posouvá do online prostředí. Umět si poradit s množstvím dat a informací, které k nám virtuálně doputují, tak nabývá na důležitosti. A na věku nezáleží!

Data ovlivňují to, jak vnímáme svět, ale i jak svět vnímá nás. „Data mají vliv na boj s pandemií, na volební preference politických stran anebo třeba na to, do čeho lidé investují svoje peníze,“ říká úvodem Lubomír Husar, zakladatel LovelyData.cz, kurzů, kde učí mj. data. „Naučit se s daty efektivně pracovat se postupně stává základní dovedností, stejně jako čtení a psaní,“ dál upozorňuje.

  1. Buďte svým vlastním pánem a vytvořte si vlastní názory Internet se přímo hemží daty a studiemi, které popisují, jak je na tom třeba zrovna naše země s (ne)zvládnutím pandemie. Rozumíte ale skutečně všem datům, na která narazíte? Dokážete si z nich sami udělat závěry, nebo se musíte spoléhat na interpretaci někoho jiného? A nebylo by lepší si je umět uspořádat sami tak, jak je to pro vás nejlepší, nejpřehlednější, nejrelevantnější? Pracovat s daty je zkrátka schopnost, která se teď hodí víc než kdy jindy. A v budoucnu tomu nebude jinak.
  2. Seberozvoj jako celoživotní proces Aktuální pandemie výrazně omezila přímé kontakty a mnoho lidí zůstalo doma. Aktivit, které tak můžeme provozovat, tolik nezbylo. Co se získaným časem navíc? Chleba se peče, uklidit už jste taky stihli, děti mají zrovna online lekce... Teď je řada na vás. Využijte získané chvíle naplno a posuňte se se svými kariérními možnostmi dál. Pokud vás zajímají data, lepší příležitost pustit se do studia třeba právě v kurzech dost možná nebude.
  3. Šetřete svůj čas Čas je jednou z nejdůležitějších komodit nás všech. Ač se jej snažíme ohýbat, vždy plyne neustále vpřed. „Naučit se správně číst a vyhodnocovat data nám v mnoha ohledech může významným způsobem pomoci. Na pracovišti i v běžném životě. Jejich správná interpretace nám nejenže ušetří čas, zefektivní naše jednání, ale také nám může pomoct odvrátit případné hrozby. Příkladem lze uvést celosvětovou pandemii koronaviru, v rámci, které na nás data proudí neustále,“ podotýká Lubomír Husar.
  4. Změny na pracovním trhu Pracovní trh se neustále proměňuje a s aktuální krizí to platí několikanásobně. S nadsázkou se dá říct, že kdo měl včera práci, bude se muset zítra podívat po jiné, protože jeho obor zamířil úplně jinam. Jsou ale obory, které jednoznačně nabírají na síle a důležitosti. Mezi takové patří ty, které využívají data.
  5. Buďte o krok napřed Mladší generace jsou novými technologiemi fascinované, dennodenně je používají a snad nikdo si bez nich už život nedokáže představit. Naučit se správně v informacích i datech číst a používat je není složité, ale je potřeba tomu věnovat určitý čas. Nejenže tak různé generace mezi sebou udrží krok, ale co se technologické gramotnosti týče, orientace v nich a schopnost je správně vyhodnocovat nás udrží vždy o krok napřed.
  6. Bezpečně online a z pohodlí domova Možná máte už sezení u počítače plné zuby. Na druhou stranu, online prostředí představuje v současné situaci nejbezpečnější variantu, jak neztratit kontakt s aktuálním děním a rozšířit svoje znalosti. Vhodnou volbou jsou proto kvalitní a co nejpřínosnější online kurzy. Díky nim minimalizujete počet možných osobních kontaktů a zůstanete v pohodlí svého domova.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Brnem vás provede nová mobilní aplikace!

Brnem vás provede nová mobilní aplikace!

Autor: -an-, Datum: 8. 7. 2021 15:00

Play Brno je mobilní aplikace, která moderní, interaktivní formou a s využitím rozšířené reality …

Ulov knihu!

Ulov knihu!

Autor: -red-, Datum: 18. 5. 2021 15:00

Víte, že díky novému vyhledávači skoro 2 miliony starších knih ze všech antikvariátů teď máte dosah…

Léčba migrény online?

Léčba migrény online?

Autor: -an-, Datum: 11. 5. 2021 15:00

Potenciál pro telemedicínu je v ČR vysoký. Víte, že nově dostupná je i pro pacienty s migrénou?

Víte, jak chránit data?

Víte, jak chránit data?

Autor: redakce ve spolupráci s Marcelem Poulem, ředitel realizace projektů společnosti BCV solutions, Datum: 21. 4. 2021 10:00

Žebříček top nešvarů v online bezpečnosti a rady, jak se bránit úniku a zneužití dat.

6 tipů „ajťáků“ pro lepší on-line výuku i práci z domova

6 tipů „ajťáků“ pro lepší on-line výuku i práci z domova

Autor: redakce ve spolupráci s makeITtoday, Datum: 22. 3. 2021 10:00

Už je to rok, kdy se naše byty proměnily v kancelář a školní třídu v jednom. S home office a…

3 rady, jak podat daňové přiznání na dálku

3 rady, jak podat daňové přiznání na dálku

Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2021 15:00

Týká se i vás povinnost podat daňové přiznání za rok 2020? První dobrou zprávou je, že letos…

Co škodí mobilu v zimě?

Co škodí mobilu v zimě?

Autor: -red-, Datum: 2. 1. 2021 11:00

Nízké teploty ovlivňují fungování akumulátorů. Tento fakt je už všeobecně známý, ale i přesto nás v…

Čím potěšit puberťáka na Vánoce?

Čím potěšit puberťáka na Vánoce?

Autor: -ava-, Datum: 28. 11. 2020 11:00

Překvapit teenagera dárkem, ze kterého bude mít nefalšovanou radost, je extrémně složité. Jako…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová