Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Sean Connery: První Bond za pár týdnů oslaví 90. narozeniny
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Sean Connery: První Bond za pár týdnů oslaví 90. narozeniny

datum: 9. 7. 2020 0:05 autor: Hana Lorencová
Do té doby neznámý skotský herec Sean Connery se v roce 1962 stal prvním filmovým agentem 007 v Bondovce Dr. No. James Bond mu přinesl úspěch a slávu. Bonda ztvárnil celkem pětkrát a pak se bál, že zůstane hercem jedné role.

Životopis Sira Thomase Seana Conneryho je pestrý. Narodil se 25. srpna 1930 ve skotském Edinburghu. Čtvrť Fountainebridge, kde rodina žila, patřila mezi ty nejchudší. Otec Joseph byl dělníkem v továrně, později se živil jako řidič nákladních aut. Matka Euphemia přispívala do rodinného rozpočtu úklidem v okolních domácnostech. Kdo mohl tehdy tušit, že v bytě bez záchodu a bez teplé vody vyrůstá budoucí hollywoodská hvězda?

Bez vzdělání

Už ve třinácti letech opustil školu a začal pracovat. Nejprve rozvážel mléko, pak od šestnácti let sloužil u britského královského námořnictva. Kvůli zdravotním problémům – vřed na dvanácterníku – musel ale po třech letech odejít. Živil se jako řidič, zedník, plavčík, noční hlídač i model studentů malířství.

„Když jsem si vzal taxi během edinburského filmového festivalu v roce 2009, řidič byl ohromen tím, že jsem znal každou ulici, kterou jsme míjeli. ,Jak to?‘ podivil se. – ,Jako chlapec jsem sem dodával mléko,‘ řekl jsem.– ,A co děláš teď?‘ zeptal se. Na to jsem nebyl schopný odpovědět...“

Úspěšný kulturista

Hodně sportoval, byl horlivý fotbalista a učarovala mu kulturistika, které věnoval hodně času. To mu roku 1953 přineslo 3. místo v mezinárodní soutěži Mr. Universe a pohledného mladíka si všimly i filmové produkce. Navíc měl podporu v Michaelu Cainovi, mladém herci, se kterým se kamarádil a který dodnes patří mezi jeho nejbližší přátele.

Od poloviny 50. let se objevoval na filmovém plátně, nejprve ve snímcích pro děti. Zlom přišel v roce 1961, kdy dostal nabídku zahrát si prvního agenta Jejího Veličenstva. Rok 1962 byl rokem premiéry Dr. No a také rokem, kdy se z neznámého herce stala slavná hvězda! Byl to ohromující úspěch, který Connerymu otevřel dveře do hollywoodského světa.

Přesto se nikdy netajil tím, že roli Bonda neměl rád. Sice mu přinesla slávu a peníze, ale vzala mu šanci zahrát si v jiných zajímavých filmech.

Lásky představitele Bonda

V polovině 50. let Conneryho okouzlila, „tmavovlasá kráska s postavou baletky“ Carol Sopel. Pocházela z ortodoxní židovské rodiny, která se vztahem zásadně nesouhlasila, a tak se rozešli.

Sean měl neodolatelný šarm, kterému v padesátých letech podlehly herečka Julie Hamilton nebo zpěvačka Maxine Daniels. K oltáři ho v roce 1962 nakonec dostala Australanka Diane Cilento, známá mj. z filmu Indiana Jones. O rok později se narodil jeho jediný syn Jason – dnes známý anglický herec a režisér.

Byl násilník?

Rozhodně se nedá říct, že jejich rozvod byl v roce 1973, po jedenácti letech manželství, přátelský. Diane manžela obvinila z psychického i fyzického týrání.

V té době už žil pár dva roky odděleně. Slavný herec si užíval přízně krásných žen – ať už to byla Bond girl Jill St. John z filmu Diamanty jsou věčné, nebo herečky Lanna Wood, Carole Mallory či Magda Konopka.

Konečně zakotvil

Pak mu vstoupila do života Micheline Roquebrune. S o rok starší malířkou francouzsko-marockého původu se prvně setkal v roce 1970 v Maroku u večeře po golfovém turnaji.

Jejich vztah ale začal až o několik let později a byl zpočátku dost komplikovaný. Rozvedená Micheline žila se svými dětmi v Maroku, Sean převážně v Hollywoodu. On neuměl ani slovo francouzsky a ona mluvila anglicky jen velmi málo! V roce 1975 vzali.

Spojuje je láska ke golfu, který je součástí jejich života. „Micheline je úžasná žena,“ říká Sean, „je to láska mého života.“

Je to opravdu pohádka?

Zdá se to jako pohádka s dobrým koncem. Až na to, že koncem 80. let na veřejnost pronikly informace o Seanově románku s anglickou zpěvačkou Lynsey de Paul.

Přesto jsou manželé stále spolu, a to pětačtyřicet let. V poslední době už Connery nepracuje. Média probírají jeho údajné zdravotní problémy. Podle nich měl v roce 1993 prodělat rakovinu hrtanu a v roce 2013 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba.

9. března 2015 se rozšířila zpráva, že Connery zemřel. Říká se, že pokud je někdo omylem prohlášen za mrtvého, žije ještě dlouhá léta. Snad toho bude Sean Connery důkazem.

Co jste o prvním Bondovi možná nevěděli

⇒  Královna Alžběta II. ho roku 2000 povýšila do šlechtického stavu, takže se může pyšnit titulem „Sir“.

⇒  Je členem nacionální Skotské národní strany, kterou finančně podporuje, a zastáncem odtržení Skotska od Velké Británie.

⇒ Na řeckém poloostrově Peloponés má vilu a jeho nejbližším sousedem je nizozemský král Vilém-Alexander, se kterým sdílí plošinu pro přistávání vrtulníků.

⇒ Connery je vášnivým fanouškem fotbalového klubu Scottish Premiership Rangers FC.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 2. 2024 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 2. 2024 0:05

Ještě na počátku 20. století se biologové domnívali, že pohlaví dítěte se určuje teprve podle toho,…

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 1. 2024 0:05

Jackson je zvláštní postava, která po své smrti v roce 2009 zanechala mnoho otázek nezodpovězených.…

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 1. 2024 0:05

Steve Jobs byl symbolem Apple Computer, značky, která ovládla svět, od počítačů MacBooků po iPody…

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2024 0:05

Škola ho moc nebavila, studium strojního inženýrští nedokončil. Odvážný mladík v pouhých…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2024 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-