Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Sally Ride (†61): První Američanka ve vesmíru tajila svou orientaci
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Sally Ride (†61): První Američanka ve vesmíru tajila svou orientaci

datum: 1. 3. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Po sovětských kosmonautkách Valentině Těreškovové a Světlaně Savické letěla do vesmíru jako třetí žena na světě Američanka Sally Ride. Jaká byla její cesta ke hvězdám a světovým rekordům? Měla vůbec kvůli své náročné profesi čas na osobní život?

Sally Kristen Ride se narodila 26. května 1951 v Los Angeles. Její otec Dale byl profesorem politologie, matka Carol pracovala jako poradkyně v nápravném zařízení pro ženy.

Dilema: Tenis nebo fyzika

Od dětství bavil dívku sport a přírodní vědy. Střední škola jí byla částečně financována z tenisového stipendia. Právě s tenisem Sally po nějakou dobu koketovala, dokonce i uvažovala o kariéře profesionální tenistky.

Po maturitě odešla studovat na Stanford University v Kalifornii, kde získala bakalářský titul z anglického jazyka a fyziky. Na téže škole dosáhla magisterského titulu z fyziky a posléze si roku 1978 ve stejném oboru obhájila doktorát. Název Sallyiny vědecké práce zní pro neznalé fyziky celkem složitě – jde o výzkum interakce rentgenových paprsků s mezihvězdným médiem.

Jak se stala astronautkou?

Národní úřad pro letectví a vesmír známý pod zkratkou NASA začal roku 1977 hledat astronauty i mezi ženami. Sally Ride byla v té době studentkou, když si ve školních novinách přečetla inzerát vyzývající ženy, aby se přihlásily do kosmického výcviku pro nové astronauty. Sally se rozhodla o místo ucházet, což se jí vyplatilo, protože se stala jednou z šesti vybraných žen! (Celkově bylo vybráno 35 osob z 8000 adeptů.)

Po absolvování výcviku v roce 1979 získala způsobilost pracovat jako specialistka na mise. Sloužila jako pozemní kapslový komunikátor – udržovala kontakt s astronauty během vesmírných misí. Jejím úkolem také bylo vyvinout robotické rameno, které by dopomohlo umístit do vesmíru družice.

Dotěrné otázky před letem

Před svým prvním kosmickým letem na ni byla kvůli jejímu pohlaví zaměřena velká mediální pozornost. Během tiskové konference byly Sally položeny například tyto otázky: „Ovlivní let vaše reprodukční orgány? Pláčete, když se v práci něco pokazí?“ Všechny pochyby, posměšky i slova plná závisti do značné míry zmizely, když novinářům řekla, že se vidí jen jedním způsobem – jako astronauta. A že si na svém názoru trvá.

Svůj první vesmírný let jako specialista na kosmickou misi na palubě raketoplánu Challenger STS-7 absolvovala ve 32 letech. Start proběhl 18. června 1983, návrat na zem 24. června téhož roku. Cílem mise bylo vypuštění komunikačních družic pro Kanadu a Indonésii.

5. října 1984 si Sally cestu raketoplánem zopakovala, čímž se znovu zapsala do dějin jako první Američanka, která do vesmíru cestovala podruhé. Tato mise na Challengeru STS-41-G trvala devět dní.

„Z raketoplánu je pohled na Zem velkolepý. Letí se pouze mezi 322 tisíci až 663 tisíci kilometry nad Zemí, takže je to opravdu dost blízko. Nevidíme celou planetu, jako to viděli astronauti, kteří mířili na Měsíc. Vidíme mnohem více detailů. Můžeme vidět města během dne i noci, můžeme sledovat, jak řeky ústí do oceánů nebo vznik hurikánů. Pozorovat to z okénka raketoplánu je velmi zajímavé a zábavné.“

Po úspěchu dvou jejich předešlých misí jí byla přidělena třetí. Osmiměsíční výcvik její posádky byl ale přerušen katastrofou Challengeru STS-51-L v lednu 1986. Tento raketoplán se rozpadl po 73 sekundách letu. Na palubě tehdy bylo sedm členů posádky, nikdo nehodu nepřežil.

Manželství bylo jen zástěrka

Sally je první známou astronautkou s menšinovou sexuální orientací. Ačkoliv byla mezi lety 1982–1987 vdaná za astronauta Stevena Hawleyho, její srdce patřilo Tam O’Shaughnessy.

S touto bývalou profesionální tenistkou a spisovatelkou žila v tajném partnerském vztahu až do své smrti. Až po ní bylo jejich dvacet sedm let střežené tajemství odhaleno.   

Profesorka fyziky i spisovatelka

Pro NASA přestala pracovat v roce 1987. O své vědomosti a cenné zkušenosti se dělila na Kalifornské univerzitě v San Diegu, kde učila fyziku do poloviny 90. let.

V roce 2001 spoluzaložila společnost Sally Ride Science, která povzbuzovala mladé dívky a ženy ke kariéře na poli vědy. Pro střední školy také bývalá astronautka vyvinula vzdělávací program EarthKAM, který studentům umožňuje pořizovat snímky Země pomocí kamery na Mezinárodní vesmírné stanici.

Ride zemřela 23. července 2012 ve věku 61 let na rakovinu slinivky břišní. Kromě rekordů a velkého množství odborných publikací po sobě zanechala šest vědeckých knih, které napsala pro děti – Do vesmíru a zpět, Voyager, Třetí planeta, Mise planeta Země, Tajemství Marsu a Zkoumání naší sluneční soustavy.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 9. 2021 0:05

„Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Máma říkala, že člověk musí odložit minulost a…

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 9. 2021 0:05

Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu…

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková