Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Penélope Cruz (46): Rodina je pro ni posvátná
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Penélope Cruz (46): Rodina je pro ni posvátná

datum: 28. 9. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
„Všechna ta klišé, která jste slyšeli o porodu a mateřství – to všechno je pravda. A to všechno jsou ty nejkrásnější věci, které kdy zažijete,“ svěřila se v jednom z mála rozhovorů španělská herečka, která si své soukromí střeží jako oko v hlavě. O tom, že se jí to daří, svědčí i skutečnost, že vztah s otcem svých dvou dětí, Javierem Bardemem, dokázala tajit několik let!

Talentovaná a krásná držitelka Oscara Penélope Cruz Sánchez se narodila 28. dubna 1974 ve městě Alcobendas ležícím kousek od Madridu. Její rodiče byli příslušníky dělnické třídy, otec Eduard byl automechanik, matka Encarna pracovala jako kadeřnice.

Z jejich tří dětí je Penélope ta nejstarší. O tři roky později přišla na svět její sestra Mónica, se kterou jsou si velmi podobné a která je dnes také herečkou a navíc tanečnicí flamenca. Jejich bratr Eduardo se narodil, když bylo dívkám jedenáct a osm let. Dnes se živí jako zpěvák.

Tanec, nebo herectví? Toť otázka!

Penélope bavilo být odmalička středem pozornosti. Oplývala přirozeným komediálním talentem a svou rodinu ráda bavila scénkami, v nichž nejčastěji přehrávala populární televizní reklamy. Nicméně nezvolila si studium herectví, ale tance – devět let studovala klasický balet na Španělské národní konzervatoři.

Byla tu ale stále její zvědavost, která ji ve volném čase mezi tréninky nutila obcházet herecké konkurzy. Postavit se před kameru pro ni bylo větším snem, než si myslela.

„Jako dítě jsem byl velmi extrovertní... Na střední škole jsme učení doháněla po nocích protože jsem se ve dne věnovala baletu a castingům,“ zavzpomínala hvězda na své dospívání, kdy ve věku patnácti let porazila dalších tři sta uchazeček při zápisu do castingové agentury. První malou roli získala záhy, objevila se v hudebním videoklipu španělské popové skupiny Mecano. Po několika dalších videoklipech dostala šanci v televizním pořadu pro teenagery.

Zrodil se nový sexsymbol

Filmový debut si odbyla roku 1992 v dramatu Šunka, šunka, kde se v hlavní roli objevila společně s Javierem Bardemem, svým současným manželem. Film byl pro mladou brunetku zlomovým. Časopis People ji pro četné scény, v nichž se ve filmu objevila nahoře bez, dal přízvisko nový sexsymbol.

Cruz se samozřejmě nestala populární jen pro svou nahotu, ale i pro svůj talent. „Na nahotu jsem opravdu připravena nebyla. Ale nelituju toho, protože jsem chtěla začít pracovat. Tím mi to změnilo život,“ okomentovala Penélope po letech své lehce kontroverzní začátky. V letech 1993 až 1996 se Cruz objevila v dalších deseti španělských a italských filmech.

Angličtina jí bránila v rozletu

Ve dvaceti přesídlila do New Yorku, aby zde další dva roky pokračovala ve studiu tance pod vedením předních tanečníků. Zatímco u tance nevadilo, že mluví pouze španělsky, na filmových castinzích se svým rodným jazykem narážela. Anglicky uměla jen „Jak se máš?“ a „Děkuji.“

Prvním jejím filmem v anglickém jazyce byl western Hi-Lo Country (1998). Dlouho po premiéře se herečka svěřila, že na place prakticky ničemu a nikomu nerozuměla. Zajímavé je také to, že honorář věnovala misii Matky Terezy.

V dobré společnosti

Opravdový průlom ve své kariéře zaznamenala po přestěhování se do Hollywoodu a natočení romantického drama Dívka tvých snů (zahrál si v něm i český herec Miroslav Táborský). Pokud ji dosud neznal celý svět, vše jistě změnil thriller Vanilkové nebe, kde hrála po boku Toma Cruise (s nímž tři roky tvořila pár), a krimi drama Kokain, kde zase zazářila vedle Johnnyho Deppa. To se psal rok 2001 a Penélopeino jméno bylo skloňováno v každých novinách a v každém časopise.

Za dvorního režiséra této španělské krásky je považován Pedro Almodóvar, který ji obsadil do sedmi svých snímků. Zlatou skošku Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli si ale kupudivu odnesla díky Woodymu Allenovi a jeho romantickému dramatu Vicky Cristina Barcelona (2009).

Rodina je pro ni posvátná

Od prvního setkání k osudovému zajiskření mezi Penélope Cruz a o pět let starším Javierem Bardemem uplynulo dlouhých patnáct let. Ačkoliv se dvojice začala scházet v roce 2007, svůj románek udržovala pod pokličkou až do roku 2010.

Tehdy na filmovém festivalu v Cannes, kde Javier převzal cenu za nejlepší mužský herecký výkon za film Biutiful, o své vyvolené poprvé veřejně promluvil: „Sdílím tuto radost s mou partnerkou, mou láskou – Penélope. Jsem ti hluboce zavázán a moc tě miluji.“ Když to uslyšela Penélope, rozplakala se dojetím. Ještě téhož roku měli svatbu. Dnes spolu vychovávají syna Lea (9) a dceru Lunu (7).

Své soukromí si pár nadále velmi střeží, a tak fotografie jejich potomků nebyly dosud zveřejněny. Jediné, co o nich Španělka řekla, bylo, že mateřství je věcí, která ji učinila nejšťastnější na světě. „V rozhovorech zásadně nikdy nemluvím o dětech. Nezajímá mě, jestli si lidé myslí, že jsem divná. Rodina je pro mě posvátná.“

Má srdce na dlani

Kromě výchovy dětí, která je pro ně prioritou, a herecké profese, má s manželem i společnou potřebu pomáhat slabším a bezbranným. Roku 2016 Cruz usedla do režisérského křesla a natočila dokument o dětské leukémii.

Také zapózovala pro reklamu podporující kampaň PETA (organizace bojující za práva zvířat), která je proti získávání a obchodu s kožešinami. Javier zase aktivně podporuje Greenpeace.

Co ještě o Penélope zřejmě nevíte

⇒ Za svůj herecký vzor považuje Meryl Streep.

⇒ Jejím životním partnerem byl kromě Toma Cruise i herec Matthew McConaughey.

⇒ Když dokončovala film Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, byla v 7. měsíci těhotenství. V některých scénách ji dublovala její sestra Mónica.

⇒ Za roční spolupráci s kosmetickou společností ĽOréal si odnesla v přepočtu 45 milionů Kč.

⇒ Podporuje kojení na veřejnosti.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Amedeo Modigliani (†35): Bohém a génius, kterému osud dopřál jen krátký život

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 5. 2023 0:05

Malíř a sochař Amedeo Modigliani zemřel v pouhých pětatřiceti letech. Za svůj život uspořádal jen…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Maria Callas (†53): Porodila Onasissovi mrtvého syna

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 4. 2023 0:05

Ačkoli se jí říkalo „La Divina“ (božská), její život byl bohužel zcela pozemský. Byla osamělá a…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05

Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Robert F. Kennedy Jr.: Vstoupí do Bílého domu další z rodiny Kennedyů?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2023 0:05

Syn bývalého generálního prokurátora USA Roberta F. Kennedyho a synovec bývalého prezidenta Johna F…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05

Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2023 0:05

Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-