Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Halle Berry (54): Svědkem i obětí domácího násilí
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Halle Berry (54): Svědkem i obětí domácího násilí

datum: 22. 2. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Ačkoli jako první Afroameričanka vyhrála Oscara a získala několik korunek krásy, štěstí jí to v životě přineslo pramálo. Byli, a vlastně stále jsou to muži, kvůli kterým padá na dno, ze kterého se pomalu staví na nohy. Kolikrát ji ještě zklamou?

Halle Maria Berry se narodila 14. srpna 1966 afroamerickému otci Jeromu Jessovi a matce s evropskými kořeny Judith Ann. Jejich životní cesty se zkřížily v nemocnici na oddělení psychiatrie, kde ona pracovala jako zdravotní sestra a on jako ošetřovatel.

Problémový otec

Její rodiče se rozvedli, když jí byly teprve čtyři roky. Ačkoli pak byla Judith Ann na výchovu svých dvou dětí sama, čas strávený bez manžela byl pro ni vysvobozením.

Jak Halle Berry uvedla, otec se k matce choval velice hrubě. Denně od něj byla bita, někdy ji skopal ze schodů a jednou ji uděřil do hlavy lahví od vína. Tomu všemu coby malá holčička mlčky přihlížela. Měla šílený strach.

„Cítila jsem obrovskou vinu, protože jsem viděla, jak je moje starší sestra strašlivě bita. Cítila jsem se bezmocná a jako zbabělec, protože jsem nic neudělala.“

To médiím svěřila herečka, která své mládí strávila tím, že se snažila všechno pochopit a začít si sebe znovu vážit.

Ode dne, kdy otec rodinu opustil, ho Halle neviděla. Dlouhou dobu nevěděla, zda ještě žije. Závislost na alkoholu zpřetrhala veškeré kontakty s jeho dcerami.

První zkušenosti s rasismem

Budoucí herečka vyrostla v Oakwoodu ve státě Ohio. Na základní škole, kde byla jako Afroameričanka v naprosté menšině, na vlastní kůži zakusila, co je to diskriminace a rasismus. V důsledku toho se uzavřela do sebe a spíš než vynikat, toužila být neviditelná.

Na střední škole v Bedfordu byl o poznání lepší kolektiv. Halle se zde stala roztleskávačkou, čestnou studentkou, redaktorkou školních novin i královnou plesu. Po maturitě se zapsala ke studiu televizní žurnalistiky na univerzitě v Clevelandu. Brzy však školu opustila.

Od modelingu k filmu

Než se stala herečkou, byla modelkou. Pozornost na sebe upoutala svými vítězstvími v soutěžích krásy. V roce 1985 vyhrála Miss Teen All American a rok nato Miss Ohio USA. Také se stala první afroamerickou finalistkou soutěže Miss World, ve které se umístila na 6. místě. Tímto úspěchem dodala odvahy dívkám tmavší pleti, které se kvůli rasismu a předsudkům zdráhaly zúčastnit podobných soutěží.

Roku 1989 přijela Halle Berry do New Yorku, aby zkusila štěstí jako herečka. Neměla to lehké, kvůli nedostatku peněz dokonce přespávala i v noclehárně pro bezdomovce. Situace se naštěstí zlepšila, když dostala svou první filmovou příležitost v drama Tropická horečka, kde ztvárnila roli drogově závislé. Významná pro ni byla i účast v životopisném snímku Černá Carmen Dorothy Dandridge, díky němuž se stala první Afroameričankou nominovanou na Oscara. Jako první Afroameričance se jí nakonec poštěstilo převzít tuto zlatou sošku roku 2002 za film Ples příšer.

Mezi její další divácky úspěšné filmy patří X-Men, Dnes neumírej, Atlas mraků nebo Tísňová linka.

Kdo ji připravil o sluch?

Halliin otec nebyl bohužel jediným mužem, který ji svým agresivním chováním doživotně poznamenal. Roku 1991 herečka téměř z 80 procent ohluchla na levé ucho. Stalo se tak následkem rány, kterou jí údajně uštědřil její tehdejší přítel, herec a zpěvák Christopher Williams. On svou vinu a nařčení z domácího násilí popírá a tvrdí, že to je herec Wesley Snipes, kdo je za její zranění odpovědný.

Právě s ním totiž Halle ve stejnou dobu natáčela film Poslední skaut. Jestli se za kamerou sblížili natolik, že mezi nimi přeskočila jiskra a po nějaké době proběhlo i pár strkanců a facek, vědí jen výše zmínění aktéři milostného trojúhelníku.

Třikrát rozvedená

Prvním jejím manželem se stal roku 1993 baseballista David Justice. Manželství vydrželo čtyři roky. Podruhé šla k oltáři roku 2001 s hudebníkem Ericem Benétem. Konec vztahu opět přišel po čtyřech letech.

V listopadu 2005 během focení pro módní značku Versace se Halle seznámila s francouzsko-kanadským modelem Gabrielem Aubrym. 16. března 2008 se partnerům narodila dcera Nahla Ariela Aubry. O dva roky nato oznámili rozchod. Losangeleský soud rozhodl o střídavé péči a výživném v přepočtu 323 tisíc korun, které musí herečka bývalému partnerovi měsíčně platit do dceřiných 19. narozenin, nebo dokud neukončí střední školu.

Třetí „ano“ řekla po třech letech randění herci Olivieru Martinezovi, se kterým se seznámila při natáčení thrilleru Temný příliv. Tři měsíce po svatbě, v říjnu 2013, přivítali na svět syna Macea. Rodiči ve společné domácnosti mu byli pouhé dva roky, pak oznámili, že se rozvádí.

Od loňského léta se herečka schází se zpěvákem Van Huntem.

„Jsem beznadějná romantička a nezastavím se, dokud nenajdu toho pravého!“

Odjela od nehody

V únoru 2000 způsobila dopravní nehodu, když na červenou projela křižovatku a nabourala do jiného auta. Zatímco neznámá řidička utrpěla zlomeninu zápěstí a z auta ji museli vyprošťovat hasiči, Berry měla kromě rány na čele, která si vyžádala 22 stehů, daleko větší malér.

Jelikož odjela z místa činu, byla vrchním soudem v Beverly Hills odsouzena ke třem letům podmíněně. Také jí byla uložena pokuta 13 500 $ (necelých 300 tisíc korun) a 200 hodin veřejně prospěšných prácí.

Co jste o Halle Berry možná nevěděli

⇒ Rodiče ji pojmenovali po starém obchodním domě – Halle Building – v Clevelendu.

⇒ Trpí diabetem 1. typu.

⇒ Své první dítě porodila ve 41 letech.

⇒ Při natáčení bondovky Dnes neumírej se začala dusit kouskem fíku. Kolega Pierce Brosman jí aplikoval tzv. Heimlichův hmat, čímž ji zachránil před udušením.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 2. 2024 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 2. 2024 0:05

Ještě na počátku 20. století se biologové domnívali, že pohlaví dítěte se určuje teprve podle toho,…

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 1. 2024 0:05

Jackson je zvláštní postava, která po své smrti v roce 2009 zanechala mnoho otázek nezodpovězených.…

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 1. 2024 0:05

Steve Jobs byl symbolem Apple Computer, značky, která ovládla svět, od počítačů MacBooků po iPody…

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2024 0:05

Škola ho moc nebavila, studium strojního inženýrští nedokončil. Odvážný mladík v pouhých…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2024 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-