Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dalida (†54): Prokletá královna disca
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Dalida (†54): Prokletá královna disca

datum: 30. 4. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Byla snad prokletá? Sotva se nadechla, už jí zase smrt dýchala na záda.

3. května to bude 33 let, co tento svět dobrovolně opustila francouzská zpěvačka Iolanda Cristina Gigliotti, kterou všichni znali pod pseudonymem Dalida. Proč talentovaná a šarmantní Francouzka s přízviskem „disco královna“ spáchala sebevraždu a jak moc výraznou roli v jejím životě sehráli muži?

Oběť šikany

Budoucí zpěvačka se narodila v Káhiře 17. ledna 1933. Pocházela ze středostavovské italské rodiny, která emigrovala do Egypta v době hospodářské krize za prací. Její otec Pietro byl hlavním houslistou orchestru káhirské opery a matka Giuseppina švadlenou.

Když bylo malé Iolandě deset měsíců, dostala se jí do oka infekce. Jejímu rozšiřování se v dalších čtyřech letech podařilo zabránit až několika operacemi. Od té doby nosila brýle. Na základní škole se kvůli nim stala terčem šikany. „Měla jsem toho dost. Radši bych viděla svět rozmazaně, než abych nosila brýle,“ zavzpomínala Dalila na okamžik, kdy v záchvatu zlosti vyhodila své brýle z okna. Problémy se zrakem měla po zbytek života – v polovině 80. let dokonce na chvíli přerušila kariéru, aby se podrobila dalším dvěma operacím.

Přála si smrt otce

Velmi dobré vztahy v rodině a zejména se svým otcem, narušila druhá světová válka. V roce 1940 byl Pietro spojeneckými vojsky odvezen do vězeňského tábora. Po jeho propuštění o čtyři roky později nezůstal doma u Gigliottiů kámen na kameni. Místo dobrosrdečného tatínka se domů vrátila úplně jiná osoba – Pietro se začal chovat tak násilně, že se ho Iolanda a další děti v okolí bály.

„Nenáviděla jsem ho, když mě bil, nenáviděla jsem ho ještě víc, když bil mámu a bratry. Chtěla jsem, aby zemřel,“ svěřila se Iolanda, které se její tajné přání vyplnilo. V roce 1945 zemřel Pietro na mozkový abces. Toto několikaleté trauma z dětství ovlivnilo zpěvačku natolik, že si pak měla problém najít životního partnera, kterému by mohla na sto procent důvěřovat.

Nejprve Dalila...

Během dospívání se z brýlatého „ošklivého“ káčátka vyklubala krásná mladá žena. To dodalo Iolandě sebevědomí a za zády rodičů se v roce 1951 přihlásila do místní soutěže krásy. Její vysoká štíhlá postava zaujala jak porotce soutěže, díky nimž získala korunku Miss Egypt, tak filmaře, kteří ji obsadili do malých roliček. Dívčí sen o hvězdné kariéře byl konečně na dosah. Na plakátu k jejímu filmu z roku 1954 Sklenice a cigareta se poprvé objevilo její nové jevištní jméno Dalila. „V Egyptě to bylo velmi časté jméno a moc se mi líbilo,“ odůvodnila umělkyně výběr pseudonymu.

...a pak se zrodila se Dalida

K novému jménu přišla Iolanda v Paříži, kde začala žít, aby se coby začínající herečka dostala k vícero pracovním nabídkám. Zároveň brala lekce zpěvu. Právě její pěvecký mentor jí navrhl, aby se víc zaměřila na hudbu. Po prvním vystoupení v kabaretu Villa d´Este si opět změnila umělecké jméno, z Dalily se stala Dalida. Následovala výhra v pěvecké soutěži a první vystoupení v rozhlase, kde se brzy proslavila s písní Bambino. Roku 1957 ji už znala celá Francie. Její kariéra stoupala dál strmě vzhůru.

Vystoupila i v Praze

Dalida si během své pěvecké kariéry vyzkoušela hned několik hudebních stylů. Když prožívala šťastné období, zpívala rock-n-roll, pop a disco – známá je například píseň Itsi bitsi petit bikini. Často ji při takovýchto vystoupeních plných radosti doprovázely taneční skupiny, které svou energičností rozpohybovaly celé obecenstvo. Pak tu ale byly Dalidiny depresivní nálady, které zase rezonovaly v rockovějších baladách nebo šansonu, např. Je suis malade. Velkou slávu ji dále přinesly písně Gigi l´amoroso nebo Salma ya salama.

Dalidina sláva samozřejmě překročila jak hranice Egypta a Francie. Během svých cest po světě navštívila i Prahu, kde v prosinci 1977 vystoupila v Paláci Lucerna.

Láska, která bolí

Jediné manželství, do kterého vstoupila, trvalo jen pár měsíců. Hudební producent Lucien Morrisse, kterého si v roce 1961 vzala a kterého podváděla s hercem Jeanem Sobieskim, spáchal v roce 1970 sebevraždu. Poté navázala vztah s italským zpěvákem jménem Luigi Tenco. Když se společně zúčastnili pěvecké soutěže, v jejímž finálním kole nepostoupili dál, vzal si to Tenco osobně a zastřelil se. Jeho bezvládné tělo našla jako první Dalida, se kterou se dokonce pár dní před tím zasnoubil.

O měsíc později se pokusila o sebevraždu i Dalida – předávkovala se drogami. Mezi lety 1972 až 1981 byl zpěvaččiným partnerem Richard Chanfray, který se vydával za nesmrtelného hraběte Saint-Germain. Ačkoliv jí lhal přímo do očí, byla s ním šťastná. Konec této lásky byl opět tragický. Richard spáchal sebevraždu otrávením se výfukovými plyny. Bohužel v té době plné stesku už se neměla o koho opřít. Její důvěrný přítel, zpěvák Mike Brant, si vzal roku 1975 také život – vyskočil z okna.

Nesplněný sen o mateřství

Jedno téma, o kterém se často zmiňovala a z něhož byla smutná, bylo mateřství. Potrat, na který se rozhodla jít ve 34 letech, kdy otěhotněla s dvaadvacetiletým studentem, neproběhl bez následků. Kvůli zpackanému zákroku už nemohla mít nikdy děti.

Zanechala po sobě jen krátký vzkaz

Ti, kdo zpěvačku pamatují, říkají, že kamkoliv vešla, prostor kolem ní se rozzářil. Světlo, které v sobě nosila a kterým těšila své fanoušky, bohužel během noci z 2. na 3. května 1987 zhaslo. Dalida se psychicky zhroutila a předávkovala barbituráty. V jejím domě, kde k tragédii došlo, po sobě zanechala krátký vzkaz: „Promiňte mi, život je pro mě nesnesitelný.“ 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Dustin Hoffman (83): Dyslektik, který dobyl Hollywood

Dustin Hoffman (83): Dyslektik, který dobyl Hollywood

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 3. 2021 0:05

Proslavily ho filmy Absolvent, Kramerová vs. Kramer či Rain Man. Charismatický herec Dustin…

Oldřich Nový: (†83): Prvorepublikový gentleman

Oldřich Nový: (†83): Prvorepublikový gentleman

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 3. 2021 0:05

Nejznámější filmový svůdník první republiky ve skutečnosti miloval jen dvě své osudové ženy –…

Sally Ride (†61): První Američanka ve vesmíru tajila svou orientaci

Sally Ride (†61): První Američanka ve vesmíru tajila svou orientaci

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 1. 3. 2021 0:05

Po sovětských kosmonautkách Valentině Těreškovové a Světlaně Savické letěla do vesmíru jako třetí…

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 2. 2021 0:05

Od samého počátku tento pár přitahoval pozornost. Krásná modelka a ne zrovna pohledný rockový…

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 2. 2021 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Patricia Highsmith (†74): Talentovanější než její pan Ripley

Patricia Highsmith (†74): Talentovanější než její pan Ripley

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 2. 2021 0:05

Byla mírně řečeno zvláštní. Raději byla ve společnosti zvířat než lidí. Od dětství trpěla těžkými…

Halle Berry (54): Svědkem i obětí domácího násilí

Halle Berry (54): Svědkem i obětí domácího násilí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 22. 2. 2021 0:05

Ačkoli jako první Afroameričanka vyhrála Oscara a získala několik korunek krásy, štěstí jí to v…

Zdeňka Baldová (†73): Roztomilá filmová maminka i teta Pa

Zdeňka Baldová (†73): Roztomilá filmová maminka i teta Pa

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 2. 2021 0:05

Do padesáti let podporovala svého manžela režiséra Karla Hilara v jeho kariéře a tvořila mu…

Tip šéfredaktorky

Příběh Gábiny (46): Všechno, co kartářka předpověděla, se vyplnilo

6. 2. 2021 0:05 autor podle příběhu Gabriely L. napsala Alžběta Morávková