Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Bryan Adams: Slavný kanadský zpěvák slaví šedesátiny!
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Bryan Adams: Slavný kanadský zpěvák slaví šedesátiny!

datum: 5. 11. 2019 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Během své dlouhé kariéry se zpěvák Bryan Adams stal živou legendou! Co víme o osobním životě jednoho z nejprodávanějších kanadských hudebníků všech dob?

Šedesátiny by Bryanu Adamsovi asi nikdo nehádal. Na pódiu se pohybuje s energií o dvacet let mladšího muže.

Stěhovavé dětství

Narodil se 5. listopadu 1959 v Ontariu. Popravdě řečeno, tady vlastně nikdy nebydlel. Rodiče byli Britové, kteří se rozhodli žít v Kanadě. Jeho otec Conrad byl diplomat, a tak v době Bryanova dětství rodina rychle střídala místa pobytu. Žili v Izraeli, ve Velké Británii, v Rakousku nebo v Portugalsku. Bryan si tak zvykl na to, nezdržovat se dlouho na jednom místě.

Bryan má mladšího bratra Bruce, který je také úspěšný, ale v úplně jiném oboru. Vystudoval biochemii a podílel se na vývoji laserového přístroje k identifikaci bakterií ve vodě. Stejně jako matka ve volných chvílích maluje.

Když bylo Bryanovi dvanáct, rodiče se rozvedli. Budoucí slavný hudebník se spolu s matkou a mladším bratrem vrátili do Kanady a usadili se ve Vancouveru.

Komplikované vztahy s otcem

Od této chvíle pro něj nastal nový život! Jeho otec totiž nebyl zrovna nadšený z toho, že syn poslouchá rockovou hudbu, hraje na kytaru a chce být hudebníkem! Pro něj bylo na prvním místě vzdělání. Rock měl spojený s nevázaným životem a drogami.

To matka Elisabeth naopak Bryana v jeho zájmech podporovala. Sama totiž vždy byla umělecky založená, fotografovala, malovala a psala básně. Pracovala přitom jako úřednice na pozemkové správě. Brzy po rozvodu se provdala za nového muže, se kterým vedla šťastný život.

Otce pak Bryan neviděl dlouhých deset let. Smířili se až na Bryanově koncertním turné po Japonsku, kde v tu dobu otec pobýval na velvyslanectví.

Nemá ani maturitu

Do školy přestal Bryan chodit už v patnácti letech. I to byl jeden z důvodů jeho neshod s otcem. Zato mladík pořádal improvizované koncerty doma v garáži. Vystupoval se skupinami Shock a Sweeney Todd.

Jeho kariéře pomohlo seznámení s hudebníkem Jimem Vallansem, se kterým napsali první hit – Let Me Také You Dancing (1978). Vydalo ho A&M Record a první smlouva byla na jeden dolar! Úspěch však přineslo až album Cuts Like a Knife (1983).

To už se mladý Kanaďan s podmanivým hlasem dostával na přední příčky hitparád. Asi nejslavnější zůstává (Everythink I Do) I Do It for You z roku 1991, píseň z filmu Robin Hood.

Fotil královnu Alžbětu!

Bryan je velice dobrý fotograf. Z původního koníčku se stala jeho druhá profese. Měl řadu výstav a jeho snímky modelek a rockových hvězd se pravidelně objevují v módních časopisech, například ve Vogue, Harper´s Bazaar či Esquire.

Pořídil mj. řadu portrétů zesnulé britské zpěvačky Amy Winehouse včetně obalu jejího posledního alba Lioness: Hidden Treasures. Dokonce jí pomáhal dostat se ze závislosti na alkoholu a drogách. V roce 2007 ji pozval do svého domu na karibském ostrově Mustique a v lednici jí nechal jen řepnou a mrkvovou šťávu. Na pár měsíců to pomohlo. Tragickému osudu ale později zvěvačka neutekla.

Zajímavostí je, že v roce 2002 byl Bryan Adams pozván, aby jako jeden z fotografů zvěčnil královnu Alžbětu u příležitosti 50. výročípllllpllllllllllllplllplpllllp) jejího nástupu na britský trůn. Tento snímek byl pak použit na poštovní známce. Bryanův portrét Alžběty s manželem Filipem dokonce visí v Národní galerii v Londýně!

Pomáhá dětem i zvířatům

Zpěvák je známý filantrop. Příjmy z fotografování jdou na charitativní účely. Založil Nadaci Bryana Adamse, jejímž prostřednictvím pomáhá především dětem a mladým lidem, aby dosáhli na vzdělání. Spolupracuje i s Nadací Terezy Maxové a je blízkým přítelem této modelky českého původu. Českým fanouškům už udělal osmkrát radost, když tu vystoupil.

V listopadu 2007 napsal generálnímu řediteli restaurací KFC v Kanadě a požádal ho, aby se stali předvojem v používání modernějších a humánnějších metod usmrcování kuřat.

„Být vegan, to je to absolutně nejlepší, co jsem pro sebe udělal. Je to skvělá cesta.“

Bryan se aktivně zapojil do kampaně na záchranu velryb. V dubnu 2019, při pobřeží Svatého Vincenta a Grenadin, Adams fyzicky zasáhl, aby ochránil velrybu před smrtí, když se ji místní velrybáři pokusili ulovit v chráněné zóně. V této souvislosti asi nikoho nepřekvapí, že Bryan je od roku 1989 hlasitým zastáncem zdravotních výhod veganské stravy.

Nikdy se neoženil

Bryan nikdy nevlezl do manželského chomoutu. V devadesátých letech delší dobu žil v partnerském svazku s dánskou herečkou Cecilií Thomsen, která se proslavila jako Bond girl ve filmu Zítřek nikdy neumírá. Po rozchodu se spekulovalo o jeho vztahu s princeznou Dianou. To se ovšem nikdy nepotvrdilo.

V současné době žije zpěvák s o dvaadvacet let mladší Alicií Grimaldi, která původně byla jeho osobní asistentkou. Teprve díky ní se zpěvák stal v 51 letech poprvé otcem! Mají dcery Mirabellu Bunny (narozena 2011) a Lulu Rosyleu (narozena 2013). Střídavě žijí v Londýně a Paříži.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

Arthur Miller (†89): Odmítl se starat o syna s Downovým syndromem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 2. 2023 0:05

Byl víc než slavným dramatikem, pro mnoho Američanů se Arthur Miller stal „hlasem svědomí“. Jak si…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2023 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 1. 2023 0:05

Byla nejmladší první dámou v americké historii, první nevěstou, která se provdala za úřadujícího…

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Samuel Morse (†80): Malíř, který vynalezl telegraf

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 1. 2023 0:05

Nejprve si vybudoval pověst vynikajícího malíře-portrétisty. Ve čtyřiceti letech se Samuel Morse…

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 1. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Kate Moss (48): Modelingová průšvihářka

Kate Moss (48): Modelingová průšvihářka

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 12. 2022 0:05

Se svou neuvěřitelně štíhlou (podle některých anorektickou) postavou vzbudila ve světě modelingu…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 12. 2022 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Anne Hathawayová (40): Čtyři roky žila s podvodníkem

Anne Hathawayová (40): Čtyři roky žila s podvodníkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 12. 2022 0:05

Mia Thermopolisová z Deníku princezny nebo Andy ze snímku Ďábel nosí Pradu – tak si asi nejvíce…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová