Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 zlomů v životě Anni-Frid Lyngstad (76): Smutný osud té „tmavé“ ze skupiny ABBA
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

7 zlomů v životě Anni-Frid Lyngstad (76): Smutný osud té „tmavé“ ze skupiny ABBA

datum: 16. 12. 2021 0:05 autor: Hana Lorencová
Maminka umřela, když jí byly dva roky. Otec, bývalý německý voják, o její existenci více než třicet let netušil. Dcera zemřela při autonehodě a poslední, třetí, šťastné manželství trvalo pouhých sedm let.
  1. Narozena v nevhodnou dobu Devatenáctiletá Synni prožila osudovou lásku v posledních měsících druhé světové války v malé norské vesničce Ballangen. Na tom by nebylo nic divného, kdyby jejím milencem nebyl voják německé okupační armády Alfred Haase. Alfred se po ukončení války vrátil zpátky domů do Karlsruhe, aniž tušil, že je Synni těhotná. Navíc ji „zapomněl“ sdělit jednu důležitou skutečnost – doma byl ženatý! 15. listopadu 1945, v protiněmecké atmosféře poválečného Norska, Synni porodila holčičku Anni-Frid (Frida). Místní obyvatelé silně odsuzovali dívky, které si něco začaly s Němci. Někteří tvrdili, že malá Anni-Frid se narodila v rámci nacistického projektu Lebensborn.
  2. Dětství bez rodičů Synni musela čelit nenávistným útokům. Aby stejný osud nepotkal i její dceru, odvezla malou Fridu k babičce do Švédska. Mladá maminka pak v pouhých jednadvaceti letech zemřela na selhání ledvin. Do poslední chvíle čekala, že se jí ozve milovaný Alfred. Zpěvačka později přiznala, že na maminku pořád myslela a nemohla na ni zapomenout. Holčička tak zůstala v péči babičky Agny, která se maximálně snažila dát jí lásku a péči. Babička si brzy všimla dívenčina hudebního nadání a podporovala ji v něm. V pouhých třinácti letech vystupovala s orchestrem Evalda Eka. Každý víkend tak zpívala na tanečních zábavách. V sedmnácti založila vlastní skupinu Anni-Frid Four.
  3. Úspěch vykoupený ztrátou rodiny V té době také toužila po úplné rodině, kterou nikdy neměla. Provdala se za kolegu z branže, trombonistu Ragnar Fredrikssona, a brzy se jim narodily dvě děti – Hans a Anna Lise-Lotte. V roce 1967 Frida vyhrála švédskou talentovou soutěž New Faces a najednou doma nepřetržitě zvonil telefon s nabídkami. Nic ale není zadarmo. Byla mladá, chtěla využít příležitost a jít za svým snem. Jenže doma měla dvě malé děti. Ragnar ji v kariéře maximálně podporoval, proto navrhl, že on zůstane doma v Eskilstunu s dětmi a ona může odejít do Stockholmu.
  4. Děti zůstaly u táty Ve stejném roce se rozvedli a děti už zůstaly v péči otce. Sama Frida později vyprávěla, jak byla nešťastná, protože se do ní navážel bulvár, který ji označil za krkavčí matku. Smutek a bolest ale nedávala najevo. „Věděla jsem, že dětem je lépe v místě, kde jsou zvyklé,“ řekla po několika letech. „A Ragnar byl skvělý otec a naštěstí jsme zůstali přátelé.
  5. Slávu přinesla ABBA Při natáčení jedné rozhlasové show potkala zpěváka a budoucího druhého manžela Bennyho Andersona, se kterým začala společně pracovat i žít, i když svatba proběhla až v roce 1978. Když se setkali s další partnerskou a hudební dvojicí, Björnem Ulvæusem a Agnethou Fältskog, napadlo je vystupovat společně. Tak vznikla počátkem sedmdesátých let ABBA.
  6. Shledání s otcem Díky slavné skupině našla Frida otce. V roce 1977 vyšel v německém časopise Bravo článek o Fridině nelehkém životě bez rodičů. Nejdřív byl v šoku Alfred, kterému se náhodou dostal časopis do ruky. Vůbec nevěděl, že Synni byla těhotná! Druhý šok měla Frida, když ji Alfred kontaktoval. Ta si pro změnu myslela, že padl při návratu do Německa. Bylo to dojemné setkání. „Je to zvláštní, když ve dvaatřiceti zjistíte, že máte otce a dva sourozence,“ řekla po emotivním shledání v září 1977 ve Stockholmu.
  7. Krátké štěstí a tragédie Rozvody Agnethy s Björnem a poté i Fridy a Bennyho znamenaly postupný konec skupiny ABBA, která se definitivně rozpadla roku 1982. Frida se přestěhovala do Švýcarska. Tam dokonce vydala nové sólové album Shine, ale především se zamilovala do o pět let mladšího Heinricha Ruzza ze starého šlechtického rodu Reussů, kterého si v roce 1992 vzala. Vypadalo to, že po boku Heinricha zpěvačka našla konečně opravdové štěstí. Ani tentokrát jí osud nebyl nakloněn. Nejprve musela vyslechnout strašnou zprávu o tragické smrti dcery Lisy-Lotte, která zemřela roku 1998 při autonehodě v USA. Pak milovaný Heinrich onemocněl rakovinou a odešel rok po Lise. Frida ve Švýcarsku zůstala, v současné době se věnuje charitě a zabývá se ekologickými projekty. Žije nyní v Zermattu s britským partnerem Henry Smithem. Snad už si svou porci neštěstí a tragédií vybrala.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

11 málo známých faktů o zpěvačce Whitney Houston

11 málo známých faktů o zpěvačce Whitney Houston

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 9. 2022 0:05

V únoru uplynulo už deset let od tragické smrti Whitney Houston. Populární zpěvačka zemřela na…

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Elvis Presley (†46): Krátký život talentovaného zpěváka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 7. 2020 0:05

Lékaři při pitvě těla Elvise Presleyho objevili šestnáct druhů léků! Oficiální příčinou smrti byl…

Josephine Baker (†68): Ebenová kráska v sukni z banánových listů

Josephine Baker (†68): Ebenová kráska v sukni z banánových listů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 11. 2020 0:05

Když devatenáctiletá Josephine Bakerová v roce 1925 vplula na jeviště pařížského varieté oblečena…

„Čtvrtina“ skupiny ABBA

„Čtvrtina“ skupiny ABBA

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 12. 2018 0:07

5 prvenství Agnethy Åse Fältskog.

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková