Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
MUDr. Jana Matějková: „Rehabilitace může být běh na dlouhou trať.“
archiv MUDr. Jany Matějkové
Inspirace / Osobnost týdne

MUDr. Jana Matějková: „Rehabilitace může být běh na dlouhou trať.“

datum: 6. 4. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Provozuje dvě rehabilitační kliniky – v Lounech a ve Slaném. MUDr. Jana Matějková se specializuje hlavně na rehabilitaci dětí. Pomáhá ale také pacientům řešit stavy po úrazech, po centrálních mozkových příhodách, zaměřuje se na léčbu otoků, samozřejmě na léčbu bolestí páteře a kloubů, dále i na léčbu inkontinence a svalové dysbalance v oblasti pánevního dna.

Vystudovala jste pediatrii. Proč jste se nakonec zaměřila na rehabilitace?

„Vystudovala jsem všeobecné lékařství, ale rehabilitace jako obor se mi líbila již na studiích. Hlavně dětská rehabilitace. Samotný obor rehabilitace však nerozlišuje mezi dospělým a dítětem, je tedy potřeba si doplnit specializované kurzy, což jsem v průběhu letité praxe udělala.“

Nemáte pocit, že stále víc lidí má problémy s páteří?

„Spíš si myslím, že přibývá mladších lidí a i dětí.“

Proč tomu podle vás tak je?

„Určitě to souvisí se sedavým způsobem života, vysedáváním u počítače a mobilu. Navíc za poslední dva roky mám pocit, že populace zlenivěla. Bohužel tomu napomohla pandemie COVID-19. Většina lidí seděla doma, byly zavřené tělocvičny, bazény atd. Ono to sportování je pro tělo návykové, a když prakticky ze dne na den přestanete, tak si tělo začne stěžovat různými bolestmi. Většinou v páteři a kloubech. Ale sedavý způsob života ještě není to nejhorší, co můžeme páteři nabídnout. Když sedím u počítače nebo za stolem a mám pocit ztuhnutí páteře, mohu se zvednout, projít. A jde to i v rámci pracovního procesu.

Ale představme si někoho, kdo pracuje jako tzv. operátor výroby. Takový člověk sedí nebo stojí u pásu osm nebo i více hodin denně a dělá stále stejný pohyb, ve stále stejné a mnohdy nepřirozené poloze. Nemůže od pásu odejít, nemůže se protáhnout. To pak opravdu páteř a svaly trpí.“ 

Záda občas bolí každého. V jakém okamžiku nebo za jak dlouho by se měl člověk objednat k lékaři?

„Určitě pokud je vyvolávacím momentem bolesti nějaký úraz, to chce ihned návštěvu chirurga a vyloučení zlomeniny. Ale to je samozřejmě extrém. Řekla bych, že pokud bolest zareaguje na běžně dostupná analgetika, trvá tři dny až týden, a nevrací se, když přestaneme brát léky na bolesti, k lékaři pravděpodobně nemusíme.“

Je lepší navštívit nejdřív praktického lékaře nebo hledat pomoc rovnou u odborníka?

„Určitě je rychlejší navštívit praktického lékaře. Vezme vás ihned, napíše léky na bolesti, eventuelně při velké bolesti injekce. Může odeslat i na rentgen. Specialista mívá většinou delší objednací dobu. Ta naše je momentálně někde mezi 2–3 týdny. Ale samozřejmě, že se můžete objednat rovnou ke specialistovi. Nemusíte mít ani doporučení. Ale i tady bude postup podobný, nejprve léky, ev. injekce nebo při velké bolesti kapačky, rentgen a následně dle výsledků CT nebo magnetická rezonance (záleží na nálezu a na dalších okolnostech). Ono při opravdu velké bolesti se tělo úplně zatne, svaly ztuhnou a brání se jakémukoliv pohybu, který by vyvolal bolest.“

Mnoho bolestí páteří, jak tak laicky pozoruji, způsobují vyhřezlé ploténky. Dá se zjednodušeně popsat, o co vlastně jde?

„Mezi dvěma obratli se nachází chrupavčitá ploténka, která tlumí nárazy a dává páteři pružnost. Tato ploténka má uprostřed gelové jádro. Občas se stane, že chrupavka praskne, vytvoří se v ní trhlinka a tou vyteče část gelu mimo ploténku. Tím vznikne větší či menší kapička, která tlačí do měkkých struktur v oblasti obratlů a také na nervový kořen. To způsobí velmi typický neurologický obraz takzvaného kořenového syndromu.“

A je pokaždé nutná operace?

„Rozhodně není, naopak na operaci skončí velmi malé procento našich pacientů. Ono to většinou není až tak jednoznačné. Pokud se jedná pouze o výhřez ploténky, který vznikne náhle a pacient má jednoznačný neurologický nález, pak bývá operace indikována a bývá také úspěšná. Ale to je málokdy. Většinou jsou na páteři i další změny, jako usazování vápníku v oblasti vazů podél páteře a také v těch ploténkách. To pak vyhlídky na úspěšnost operace snižuje, navíc takový zásah může udělat víc škody než užitku.“

Setkala jsem se s tím, že na neurochirurg nebo lékař na spinální jednotce tvrdí, že operace je nutná, podle neurologa a rehabilitačního lékaře jsou první volbou rehabilitace. Jak se v tom má pacient pak zorientovat, když slyší dva protichůdné názory?

„Spíše jsem se setkala s opakem. Neurolog nebo rehabilitační lékař pošle pacienta k neurochirurgovi a ten radí ještě vyčkat a neoperovat. Každopádně je rehabilitace první volbou i při akutních a jednoznačných výhřezech.“

Co radíte vy?

„Tak já jsem rehabilitační lékař, určitě radím rehabilitaci. Většině pacientů se stav zlepší. Znám mnoho lidí, kterým se zlepšil i CT nález páteře. Jen upozorňuji, že je to „běh na dlouhou trať“. Trvá to dlouho, protože se musí přeučit pohybový stereotyp, který si léta hýčkáme, musíme změnit lety pečlivě pěstované vadné držení těla.“

Někteří lidé říkají, že jim uleví například termální koupele nebo sauna. Jaký na to máte názor?

„Chválím to. Říká se, že od akutní bolesti uleví studené, kdežto chronická bolest chce teplo. Chronická bolest je brána od 3 až 4 týdnů po vzniku. Teplá koupel nebo sauna svaly uvolní a dají se pak lépe protáhnout. Jen pozor, bolest svalů, chce tak zvané suché teplo. To znamená dát si sice teplou koupel, ale pak se zabalit do prostěradla, deky, či peřiny a ještě si tak 15 až 20 minut odpočinout. Teplo zůstane a vlhkost se ztratí.“

Hodně se zaměřujete na rehabilitaci u dětí. S čím za vámi rodiče malých dětí nejčastěji přicházejí?

„U miminek je to nejčastěji predilekce hlavičky nebo opoždění motorického vývoje. Ale najdou se i genetické syndromy, dětské mozkové obrny, nervosvalová onemocnění. Větší děti přicházejí ponejvíce s vadným držením těla, plochonožím nebo skoliózami.“

Využíváte tzv. Vojtovu metodu, která je pro mnoho lidí spojena s rehabilitací miminek. Lze ji úspěšně použít i na dospělé?

„Samozřejmě, zvláště dobře funguje u výše jmenovaných výhřezů plotének, ale také po úrazech (například úrazy páteře), na stavy po mozkových příhodách, u roztroušené sklerózy atd.“

Spousta lidí si myslí, že na bolest zad stačí zázračná pilulka. Často také doslova „běhají“ od jednoho lékaře k druhému, dožadují se hlavně rychlé a zázračné léčby a rehabilitace, přitom nebyli na žádném vyšetření (min RTG). Setkáváte se těmito „zdravotními turisty“ často?

„Ale to já si myslím taky, že existuje zázračná pilulka. Jako každého mě záda občas bolí, jako každý nemládnu a degenerativní změny se začínají vytvářet již po ukončení růstu, takže bych divila, že by se u mě, nebo u jiných, nevyskytovaly. Také hledám pilulku, aby mě záda nebolela a mohla jsem se hýbat bez bolesti. Já se naštěstí u své práce hýbu, mohu si s pacientem zacvičit a protáhnout se. Zatím mi to zabírá.

Ovšem skutečně se s takovými lidmi, kteří ‚běhají‘ od lékaře k lékaři setkávám, a to nemusí mít ani nějaký velký nález. Ne každá bolest v zádech je o výhřezu ploténky, degeneraci páteře nebo vadném držení těla.

Existuje i takzvaná psychosomatická bolest. Ta vznikne, když je tělo ve stresu. Totiž pokud se stres kvalitně neodbourá, začínají se stahovat a zkracovat svaly, které pak bolí. Protože bolí, méně se hýbáme a vznikne začarovaný kruh.

Je to velmi, velmi zjednodušené, ale chci tím říct, že bolesti, které jsou spojené s psychikou, jsou úporné, nereagují na cvičení ani na jinou rehabilitační léčbu. Jsou zahnízděné někde v mozku a pacient si to ani neuvědomí. A že takových lidí je spousta. A přibývají. Pak je nutná spolupráce s psychoterapeutem.“

Zvenku k vám přijde pacient a řekne: „Bolí mě záda.“ Co následuje? 

„Vyšetřím ho, zjistím, jaké má postavení páteře, vyšetřím blokády, které eventuelně uvolním. Už to spoustě pacientů uleví. Rozepíšu rehabilitace, většinou cvičení, metody na uvolnění svalů a elektroléčbu. Na CT nebo MR odesílám pacienta, který má jednoznačný neurologický nález nebo efekt rehabilitace není uspokojivý.“

Jaké problémy mívají dospělí pacienti?

„Valná většina našich pacientů chodí s bolestí v zádech nebo v kloubech – artrózy kyčlí, kolen, ramen. Dále máme pacienty po úrazech, máme i pacienty s lymfatickými otoky.“

Lze bolavá záda úplně vyléčit?

„Osobně si myslím, že se vždy nějaká ta bolístka najde, ale dá se držet tak nějak v normě, uvolnit se cvičením, jógou atd. aby nebylo potřeba užívat analgetika.“

Mnoho lidí se přiklání k alternativním způsobům medicíny. Předpokládám, že taková homeopatie asi u onemocnění páteře nepomůže. Ale jakou zkušenost máte třeba s akupunkturou?

„S akupunkturou mám vcelku dobré zkušenosti, zvláště při uvolnění bolestivých svalů v oblasti páteře.“

Rehabilitace Slaný

Setkáváte se také s pacienty po mozkových příhodách? Jak je v těchto případech rehabilitace úspěšná?

„Těchto pacientů máme velmi málo. Zde spíše záleží na rozsahu příhody a na rychlosti prvotního neurologického ošetření po příhodě. Čím dříve, tím je prognóza lepší. Při opravdu těžkých příhodách bývá rehabilitace dlouhodobá, a naneštěstí ne vždy stoprocentně efektní.“

Stále více žen má problémy s otěhotněním. Může jim pomoci metoda Ludmily Mojžíšové?

„Ano, pokud je problém způsobený svalovou nerovnováhou v oblasti pánve.“

Připomeňte prosím pro ty mladší, o co jde.

„Je to vlastně uvolnění svalů v oblasti pánve a uvolnění svalových řetězců na trupu, tím se zlepší i prokrvení v pánvi a v některých případech i postavení dělohy. Ale musím dodat, že podobného efektu se dá dosáhnout i např. Vojtovou metodou.“

Znám spoustu žen, které nedají dopustit na thajskou masáž. Nemůže v některých případech spíš ublížit? Co si o ní myslíte a jak ji správně vybírat?

„K tomu se nemohu moc vyjadřovat, protože thajské masáže neumím. Mohu pouze říct, že jsem na thajské masáži byla třikrát. Pokaždé mě ošetřovala Thajka a pokaždé to bylo jiné. Po dvou masážích mně bylo dobře, po jedné mě rozbolelo rameno. Jen upozorňuji, že jsem na masáž nešla s bolestí, spíše jsem čekala relaxaci a celkové uvolnění.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Renata Rýglová: Detoxy jsou často přeceňovaným trendem, který není pro zdravé stárnutí klíčový

Renata Rýglová: Detoxy jsou často přeceňovaným trendem, který není pro zdravé stárnutí klíčový

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 4. 2025 0:05

Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…

„IVF už není zázrak, ale běžná cesta k rodičovství,“ říká gynekolog MUDr Jan Šulc

„IVF už není zázrak, ale běžná cesta k rodičovství,“ říká gynekolog MUDr Jan Šulc

Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 3. 2025 0:05

Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…

Tereza Nová: Máma tří dětí vybudovala novou kosmetickou značku respektující zdraví a přírodu

Tereza Nová: Máma tří dětí vybudovala novou kosmetickou značku respektující zdraví a přírodu

Autor: Vendula Pěrušková, Datum: 17. 3. 2025 0:05

„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…

„Léčiva vždy užívejte s respektem,“ říká vedoucí slánské nemocniční lékárny Mgr. Marcela Komrsková

„Léčiva vždy užívejte s respektem,“ říká vedoucí slánské nemocniční lékárny Mgr. Marcela Komrsková

Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 3. 2025 0:05

Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 2. 2025 0:05

Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jiří Maršálek: Tvůrčí záchvaty přicházejí znenadání

Jiří Maršálek: Tvůrčí záchvaty přicházejí znenadání

Autor: Ladislava Protivanská, Datum: 29. 1. 2025 0:05

Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…

Taťjana Medvecká: Nahá ve filmu bych nehrála

Taťjana Medvecká: Nahá ve filmu bych nehrála

Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 12. 2024 0:05

Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…

Margaret Sanger (†86): „Každé dítě by mělo být chtěné,“ říkala propagátorka antikoncepce.

Margaret Sanger (†86): „Každé dítě by mělo být chtěné,“ říkala propagátorka antikoncepce.

Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 12. 2024 0:05

Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová