
Martin Kolár: Bylinář, který se zabývá naturopatií
Od počátku 90. let aktivně působí Bc. Martin Kolár v oblasti přírodní léčby – naturopatii. Přednáší, publikuje odborné články a zabývá se vývojem přírodních elixírů z domácích bylin a imunomodulačních hub. A protože dokáže díky dlouholetým zkušenostem poradit s léčbou nejčastějších zdravotních problémů přírodními prostředky, trochu jsme ho vyzpovídali. Ale i o něm a jeho soukromí je tento rozhovor.
Nepřipadáte si víc jako lékař než bylinář?
„To si někdy spíš připadám jako detektiv, zvláště když se snažím dopátrat příčiny chronických zdravotních problémů, které západní medicína nedokáže úspěšně řešit. Těší mě, že za mnou posílají své pacienty i sami lékaři, často například gynekologové, kteří si nevědí rady s kvasinkovými infekcemi. Na tento problém mám osvědčený elixír Fungilen. Poslední dobou narůstá počet lidí s různými psychickými problémy, takže mi přišla vhod i má studia psychologie. Základ je ale samozřejmě v bylinkách a jejich odborné znalosti.“
Co je vaší původní profesí – nebo jste chtěl naturopatii věnovat odjakživa?
„Vystudoval jsem sociologii a sociální politiku. Pracoval jsem jako podnikový sociolog ve zbrojovce i jako specialista lidských zdrojů na generálním ředitelství Telecomu, ale přírodní medicína nakonec zvítězila a již přes dvacet let jsem profesionálním bylinářem.“
Na svých stránkách radíte detox. Je na něj čas ještě teď?
„Prevence je důležitá vždy, proto doporučuji alespoň dvakrát do roka zařadit takovou čistící bylinnou kúru za pomoci svých základních elixírů. Tuto ozdravnou kúru je možné zařadit kdykoliv během roku, není třeba čekat výhradně na jaro.“
Měl byste pro naše čtenáře radu, co pro svoji „očistu organizmu“ udělat?
„Je to úplně jednoduché, a přitom velmi účinné. Stačí postupně využívat tři základní bylinné elixíry v pořadí Fungilen – Detoxilen – Fructavit. Je mi jasné, že dnešní člověk je takový brouk spěchalík, který nemá na nic čas, takže elixíry jsou vítaná volba. Lahvičku si můžete vzít kamkoliv s sebou a stačí 3x denně užít 20 kapek. Jsou to koncentrované extrakty z domácích bylin, takže účinek je dostatečně silný. Během této detoxikační kúry je vhodné vyřadit obiloviny, nebo alespoň lepek, pak je ozdravný efekt o to větší.“
Myslíte si, že se na lidech podepíše i pandemie, kterou procházíme? Máte i na ni „lék“?
„Pandemie přerostla trochu v hysterii a myslím, že si poneseme hlavně ekonomické a psychické následky. Je mi líto hlavně našich dětí, které začaly až příliš času trávit na mobilech, místo aby byly ve škole nebo si hrály se svými kamarády. Zabrat dostala ale i psychika nás dospělých, což vidím na zvýšené poptávce po elixíru Psychoregen. Tento elixír pomáhá nejen při depresích a psychickém vyčerpání, ale také při nespavosti a vnitřním neklidu. Některé byliny, jako například kozinec, eleuterokok nebo jmelí, dokážou zamezit buněčné replikaci viru, takže je dobré mít po ruce i elixír Vitador, pokud bychom čelili druhé vlně pandemie.“
Tzv. v malíku máte i léčivé houby. Stojí za to pěstovat si na zahradě třeba žampiony?
„Žampiony se pěstují spíš ve sklepě a je to podle mě nedoceněná houba. Žampion můžete jíst i syrový a přidat ho třeba do salátu. Kdo nejí maso, může houbami doplnit potřebné bílkoviny a vitamin B₁₂. Houby mají velmi zajímavé léčivé účinky. Je to takový lék budoucnosti, zejména na různé imunitní poruchy a zhoubná onemocnění. Žampion se mi osvědčil především při alergiích. Pokud chcete zachovat všechny klíčové látky, včetně termolabilních enzymů, nesmíte však žampion tepelně zpracovat. Proto se používá buď sušená biomasa, nebo různé extrakty, jako je například můj elixír Imunex ze žampionů a šiitaké.“
Jaké další druhy hub se vyplatí mít doma v zásobě?
„Zmínil jsem šiitaké – což je houževnatec jedlý, který patří mezi nejoblíbenější léčivé houby ve východní medicíně. Podobně populární je také lesklokorka lesklá (Ganoderma, reishi). V Číně nebo Asii jsou houbové přípravky používanější než normální léky, u nás mykoterapii začínáme teprve objevovat. Potenciál léčivých hub je ale podle mě obrovský a houbová léčba má podle mě zářnou budoucnost. Ať již se jedná o poruchy imunity, záněty, alergie či onkologická onemocnění. Funkční imunitní systém nás ochrání před každou nemocí.“
Vydal jste také Lexikon zdraví a dokonce i jeho doplněné vydání. Čím zákazníkům „učaroval“?
„Lexikon průběžně doplňuji, takže těch vydání je již několik. Je to taková příručka domácí léčby nejčastějších zdravotních problémů. V rejstříku najdete přes stovku onemocnění a nejosvědčenější postupy bylinné léčby. V Lexikonu zmiňuji i výživová doporučení. Ve své praxi se specializuji hodně na alergie a různé imunitní a autoimunitní poruchy, takže těmto tématům se v Lexikonu věnuji obšírněji. Celkově je to takové shrnutí mých dlouholetých zkušeností z oblasti přírodní léčby.“
Jste poradcem i pro svou rodinu? Využívá někdo z ní vašich elixírů, neboli „životabudičů“, případně jaký?
„Celá rodina je užívá pravidelně. Oblíbený je především vitaminový Fructavit z borůvek, rakytníku, černého rybízu a aronie. Houbový Imunex nasazujeme v období chřipek a využili jsme ho i v rámci prevence před koronavirem. Na cesty vždy přibalíme Fungilen, kdyby nás postihla nějaká bakteriální infekce. Já sám někdy sáhnu po elixíru Psychoregen, když mám horší spánek.“
Když už máte práce nad hlavu, pomáhá vám nějaké životní motto?
„Mé životní motto je radost. Rozhodl jsem se pro život v radosti a vyhýbám se jakémukoliv negativismu. Pečlivě si vybírám přátele, a pokud na mě útočí nějaké špatné myšlenky, s láskou je propustím. Mám rád odvážné a silné lidi. Věřím v sílu mysli a svobodnou vůli každého člověka. Budoucnost si utváříme právě teď.“
Čím relaxujete?
„Miluji přírodu, která mě dokáže rychle dodat energii. Stačí, abych se natáhl chvíli na zahradní houpačce, když svítí sluníčko. Dokáže mě nabít i vůně růží nebo šeříku. Také některé barvy na mě působí neobyčejně pozitivně, momentálně třeba růžová – odstín Hot Pink. Každý den poslouchám hudbu, většinou jsou to staré skladby, naplněné příjemnou energií. Velké kouzlo pro mě má středověká hudba. Dokážu relaxovat i při dobrém filmu, ideálně dobrodružném nebo sci-fi, kde nechybí humor. Když jsem vyčerpaný, tak medituji. Občas si ,odlétnu‘ z těla na malý výlet mimo čas a prostor.“
Nelitoval jste někdy, že jste se dal možná na „tak trochu babskou“ vědu – tedy s bylinkami? Co vám tahle práce dává, nebo snad i bere?
„Můj koníček se stal mou prací, za což jsem neskonale vděčný každý den. Říká se sice babka bylinářka, ale až na pár výjimek potkávám spíš muže bylináře. V poslední době mi práce bylináře přináší i určité zadostiučinění, když věda potvrdí některé mé dávné dohady. Například ohledně střevního mikrobiomu, o kterém jsem psal už před dvaceti lety. Také jsem často upozorňoval na nebezpečí plísní nebo virů, které můžou vyvolat rakovinu. Ovšem největší radost mám z toho, že současná věda přehodnotila nesmyslné zařazení hub mezi rostliny a vyčlenila pro ně novou samostatnou říši. Mé oblíbené houby si to zaslouží.“
Jde o splnění snu?
„Snů jsem měl mnoho, například že budu automobilový závodník nebo alespoň řidič autobusu. S postupem času mi ale začalo být stále jasnější, že chci pomáhat lidem. Představoval jsem si, že bych mohl být třeba vynálezce nebo psychoterapeut. Zásadní obrat přinesl zážitek klinické smrti, kterou jsem prožil ve svých 21 letech. Minulost i budoucnost se propojila. Tehdy do sebe vše dokonale zapadlo a pochopil jsem své poslání.“
„Duhové elixíry jsou takovým naplněním mých snů vytvořit něco prospěšného pro tento svět.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Renata Rýglová: Detoxy jsou často přeceňovaným trendem, který není pro zdravé stárnutí klíčový
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 4. 2025 0:05Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…

„IVF už není zázrak, ale běžná cesta k rodičovství,“ říká gynekolog MUDr Jan Šulc
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 3. 2025 0:05Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…

Tereza Nová: Máma tří dětí vybudovala novou kosmetickou značku respektující zdraví a přírodu
Autor: Vendula Pěrušková, Datum: 17. 3. 2025 0:05„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…

„Léčiva vždy užívejte s respektem,“ říká vedoucí slánské nemocniční lékárny Mgr. Marcela Komrsková
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 3. 2025 0:05Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…

Benazir Bhutto (†54): Ambiciózní žena, která zůstala v zajetí tradic
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 2. 2025 0:05Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…

Jiří Maršálek: Tvůrčí záchvaty přicházejí znenadání
Autor: Ladislava Protivanská, Datum: 29. 1. 2025 0:05Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…

Taťjana Medvecká: Nahá ve filmu bych nehrála
Autor: Jana Nováková, Datum: 11. 12. 2024 0:05Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…

Margaret Sanger (†86): „Každé dítě by mělo být chtěné,“ říkala propagátorka antikoncepce.
Autor: Hana Lorencová, Datum: 9. 12. 2024 0:05Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…