Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Bhútánský král Džigme a jeho půvabná žena Džetsun
Wikimedia Commons
Inspirace / Královské rodiny

Bhútánský král Džigme a jeho půvabná žena Džetsun

datum: 13. 8. 2019 0:03 autor: Luboš Y. Koláček
„William a Kate Orientu“ vládnou pohádkové zemi a sledují „národní štěstí“ svého lidu.

Jmenuje se Džigme Khesar Namgjel Wangčhung, narodil se 21. února roku 1980 a je v pořadí pátým bhútánským králem. A zároveň též aktuální hlavou rodu či klanu Wangčhunghů, který tu vládne od roku 1907. Králem se stal 6. listopadu 2008, tedy před necelými jedenácti lety. Džigme je nejstarším ze čtyř synů svého předchůdce, krále Džigme Singjä Wangčhunga, a jeho třetí ženy, královny Tsering Jangdon. A kdeže to vlastně žijí?

Jiný svět

Bhútán je malá země jihovýchodně od Nepálu, jižně od Tibetu a tak trochu na sever od Bangladéše. Bhútán je tak malá země, že možná unikla pozornosti kdekterého z nás, obzváště pak, pokud jsme třeba nad školním atlasem jedli bagetu a nějaký ten kousek uzeného lososa nám z ní vypadl na mapu a maličký Bhútán překryl.

Rozhodně však stojí za pozornost, neboť ze všech zemí světa má nejblíže legendární, tajemné, magické či pohádkové Šangri-La. Bhútán je zemí chrámů se zlatými věžičkami, které se tyčí na samých okrajích skalních útesů, země pestrobarevných modlitebních praporků třepetajících se nad stěnami hlubokých horských údolí, země mnichů, kteří tu zpívají v chrámech ze sedmého století, v modlitebnách provoněných vonnými tyčinkami. 

„Hrubé národní štěstí“

Bhútán je odlehlým královstvím, ukrytým za nepřístupnou hradbou do nebes se vzpínajících Himálají, královstvím, které do šedesátých let minulého století nezaznamenalo žádnou zásadní civilizační změnu: neexistovaly tady telefony a první televize v zemi začala fungovat v roce 1999.

Lidé tu žili vždy zaměřeni na své vnitřní, duchovní bohatství, které si po staletí cenili stokrát víc, než blahobyt materiální. Vždyť i sám bhútánský král zavedl už v osmdesátých letech 20. století systém „měření výkonnosti národa podle hrubého národního štěstí“, tedy nikoliv dle našeho – na západě a vůbec obecně po světě užívaného – ekonomického měřítka „hrubého domácího produktu“ (HDP). Země má zhruba 700 tisíc obyvatel a jejich „hrubé národní štěstí“ je tu měřítkem dodnes.

Vzdělaný král cestoval po světě a fandí demokracii

Džigme nejprve bral rozum a studoval přímo v Bhútánu, pokračoval ve Spojených státech a nakonec vystudoval Oxfordskou univerzitu. Hodně cestoval po světě a přitom významně reprezenzoval svou zemi. Domů se natrvalo vrátil poté, co jeho otec oznámil chystanou abdikaci a Džigmeho nominaci.

Přestože monarcha Singjä odstoupil už v prosinci roku 2006, jeho nástupce byl korunován a usedl na trůn až o zmíněné dva roky později, neboť se čekalo na zdejší první parlamentní volby. Ty proběhly v březnu 2008 a tím byl dovršen přechod země k parlamentní demokracii, která nicméně ústavou znatelně omezila královskou moc. I tak byla korunovace v královském paláci v Thimbú dechberoucím zážitkem. Potvrdit to mohou tisíce zahraničních hodnostářů, co při tom byli, jako třeba indická prezidentka Pratibha Pátilová, ale i řada hollywoodských hvězd, které se rovněž zúčastnily.

A pak se chystala slavná svatba....

Počátkem roku 2011 král oznámil, že „našel tu pravou“ a na podzim, že chystá svatbu. Svatební obřad proběhl 13. října v klášteře Punakha Dzong ve stejnojmenném městě Punakha. Vedl ho nejvýznamnější buddhistický duchovní Bhútánu. Tehdy už celé dění přenášela bhútánská televize, ačkoliv tentokrát nebyli přítomni žádní představitelé jiných panovnických rodů, jak je tomu zvykem zejména v Evropě.

„Myšlenkou bylo, aby svatba zůstala prostou rodinnou záležitostí,“ řekl ministr informací Kinlej Dorži s tím, že tohle bylo přání mladého pana krále. Manželkou panovníka a tím i bhútánskou královnou se stala Džetsun Pema, překrásná žena z lidu. Však se také navýsost zamilovaný Džigme, na rozdíl od svých předků, a to včetně svého otce, rozhodl odložit tradiční bhútánský zvyk mnohoženství, když prohlásil: „Džetsun Pema zůstane mou jedinou manželkou.“ Následovaly třídenní oslavy plné tance, zpěvu a pití, které probíhaly ve všech městech i na vesnicích.

Královna a malý princ

Bhútánská královna Džetsun Pema, která má titul „Dračí královna“, je nádherná bytost s pletí zlatavé barvy, dlouhých lesklých vlasů. Působí vždy nesmírně ladně a jemně, a přitom je půvabně drobná. Představte si ji navíc ve slavnostním oblečku, v němž jako přesvědčená buddhistka před časem navštívila zdejšího duchovního vůdce dalajlámu: oblečenou do tradiční bhútánské kiry, vyšívaných šatů dlouhých až po kotníky, v nichž vypadá skoro jako exotická panenka. Pohybuje se přirozeně a nenuceně, což vyjadřuje její srdečnou povahu.

Pochází z pěti dětí bhútánského pilota aerolinek, kde se jako druhá v pořadí narodila 4. června 1990 v Thimbú. Vystudovala mezinárodní vztahy a psychologii na Regent´s College v Londýně, hrála závodně basketbal, miluje malířství a hudbu. Hovoří plynně v jazyku dzongkä, ale též anglicky a hindsky.

V očekávání se královna ocitla na podzim roku 2015, což monarcha oficiálně a s „bezhraniční radostí“ oznámil dne 11. listopadu. Chlapeček Džigme Namgjel Wančhung se narodil 16. dubna 2016 za přítomnosti krále v paláci Lingkana v hlavním městě Thimbú.

Dračí královna navštívila i Českou republiku

Dračí královna „země hřmícího draka“ navštívila Česko v dubnu roku 2015, kde se mimo jiné v Českých Budějovicích zúčastnila zahájení unikátní výstavy Šangri-La pod taktovkou českého cestovatele Rudolfa Švaříčka, který unikátní sbírku shromažďoval více než dvacet let.

„Nechceme, aby naši zemi pohltila globalizace,“ pronesla Aum Dorji Choden, první žena ve funkci ministryně práce a sociálních věcí, přímo v expozici věnované Bhútánu. „Turismus je pro nás sice důležitý, ale ne ten masový. Soustředíme se na menší klientelu, které chceme ukázat skutečné tradice, kulturní dědictví a život v Bhútánu.“ Vyjádřila tak i názor královny matky, která podle protokolu nesměla sama hovořit. A pozor: nikdo jí nesměl podat ruku, pokud ona sama mu nenabídla svou. A nikdo se ke královně nesměl otočit zády!

Říkají jim „William a Kate Orientu“

To naopak Bhútán navštívil o rok později britský princ William a manželkou Kate. Na letišti je přivítala sestra krále s manželem, načež se anglický vévoda a vévodkyně z Cambridge potkali v thimbúckém paláci s králem a královnou, kterým novináři už dávno přezdívají „William a Kate Orientu“. A nyní se tedy oba mediálně oslavované páry sešly osobně.

Šlo se o ryze soukromou audienci, ale pak se všichni společně ukázali i na soukromé hostině. William a Kate tu kromě jiného předvedli jejich národní sport – lukostřelbu. Zkušebně si vystřelil též Džigme a dokonce i Džetsun. Vévoda a vévodkyně se přiznali, že je fascinují místní kláštery, a tak směli navštívit Tygří hnízdo, bhútánský buddhistický klášter, umístěný ve výšce 3120 metrů nad mořem, který byl dokončen roku 1692 – a je překrásný. Jako ostatně všechny tyto stavby v Bhútánu. Však i král Džigme s královnou Džetsun jsou pravověrnými buddhisty.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 zajímavostí ze života rebelky Margaret (†71), sestry britské královny

7 zajímavostí ze života rebelky Margaret (†71), sestry britské královny

Autor: Hana Lorencová, Datum: 3. 3. 2025 0:05

Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 1. 2025 10:00

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Alžběta II. a Diana: Taková normální tchyně a snacha?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 11. 2024 0:05

I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 11. 2024 0:05

Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 7. 2024 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 7. 2024 0:05

Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Královské sestry: Zodpovědná Alžběta a rebelující Margaret

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 5. 2024 0:05

Každá byla úplně jiná. Zatímco Alžběta se od dětství připravovala na panovnickou roli, její sestra…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová