Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zajímavosti o kávě
pxhere.com
Domácnost

Zajímavosti o kávě

datum: 5. 10. 2019 12:00 autor: -vls-
Většina z nás si bez ní nedovede představit začátek dne. Voňavý horký nápoj ráno probudí, přes den osvěží. Co o kávě víte?
  • Je to ovoce! Tušili jste, že kávovník je ovoce? Pochází z Etiopie, konkrétně z oblasti Kaffa, odkud se rozšířil do Jemenu a pak do Arábie. Dnes se pěstuje v mnoha částech světa. 
  • Zachutnala kozám. Podle pověstí na pozitivní účinky kávových zrnek přišly kozy, resp. jejich pastevec Kaldin. Zvířata, která žvýkala plody kávovníku byla totiž aktivnější. Nějakou dobu ještě trvalo, než lidé přišli na to, že chuť kávy se zvýrazní pražením. 
  • Získala si Evropany. Káva nejprve v 16. století oslnila Turky, ke kterým se dostala z Egypta. Do Evropy kávu přivezli benátští kupci na přelomu 16. a 17. století. Oblibu si získávala postupně.
  • První kavárny. Kavárny začaly vznikat v 17. století. Mezi nejstarší a stále fungující patří benátská Caffé Florian na náměstí Sv. Marka, která je nejstarší kavárnou v Evropě. Byla založena roku 1720. Na kávu prý tam chodil i slavný svůdník Casanova. Ceny kávy odpovídají její proslulosti. Za šálek espressa zaplatíte 12 eur. 
  • Brno předběhlo Prahu. Možná to bylo i vlivem nedaleké Vídně, ale první česká kavárna byla otevřena v Brně už v roce 1702. Provozoval ji Turek Achmet, který tam připravoval tradiční tureckou kávu v džezvě. V Praze zase v Syřan Georgius Hatalah, zvaný Jiří Theodat, otevřel kavárnu v Mostecké ulici roku 1714.
  • Brazilské odrůdy. V největším státě na jihoamerickém kontinentu je kávovník hlavní zemědělskou plodinou a káva hlavním exportním zbožím. Pěstuje se tam od první poloviny 18. století. Nejcennější je arabika Santos.
  • Keňa. V Keni se káva nepěstuje příliš dlouho, sazenice byly přivezeny až v 19. století, a to z Etiopie. To nic nemění na faktu, že keňskou kávu považují odborníci za jednu z nejlepších na světě, zejména tu, která pochází z kávovníků rostoucích ve vysokých nadmořských výškách okolo hory Kilimanžáro.
  • Kolumbijská káva. Od výběžků And až ke Kordillerám se tu pěstuje káva. Hornatý terén poskytuje rozdílné klima, což umožňuje dozrávání a sběr v různou dobu po celý rok. 
Naše tipy na dobrou kávu

Mezi neoblíbenější kávy dnes patří kávové kapsle. Vyzkoušejte třeba tyto:


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Modrá je dobrá!

Modrá je dobrá!

Autor: -mav-, Datum: 19. 2. 2020 15:00
Před zloději vás uchrání pravidlo pěti minut

Před zloději vás uchrání pravidlo pěti minut

Autor: -an-, Datum: 16. 2. 2020 11:00
Zelí: Vitaminový koktejl začíná na „z“

Zelí: Vitaminový koktejl začíná na „z“

Autor: -an-, Datum: 5. 2. 2020 10:00
Tip šéfredaktorky

5 tipů, jak posílit imunitu

10. 2. 2020 15:00 autor -an-