Kompostovat můžete zbytky zeleniny, ovoce, ale také uschlé i odkvetlé rostliny, u kterých si musíme dát pozor, aby nebyly napadeny škůdci. Neplechu pak mohou způsobit citrusy, jejichž kůra je náchylnější k plesnivění. Takže to s jejich množstvím nepřehánějte, anebo se jim vyhněte úplně.
Naopak žížaly vám poděkují za kávovou sedlinu nebo vyluhovaný čaj. Do kompostu můžete vložit také skořápky, které jsou bohatým zdrojem vápníku. Nezapomínejte ale, aby byly rozdrceny na malé kousky. Přidat můžete také lepenku, papírové ubrousky nebo kapesníky.
Práce na zahradě se sebou přináší také velké množství materiálů, jakými jsou tráva, hlína, seno, sláma, plevel, uhlí ze dřeva i odřezky stromů. S trochou nadsázky lze tvrdit, že můžete využít téměř vše, co na zahradě najdete. Dbejte ale na to, aby byly větvičky co nejmenší, ideální je pak drcení. Přidat můžete i trus býložravých zvířat. Na psí a kočičí ale raději zapomeňte, kompost by se znehodnotil.
Doporučuje se také dbát na vyváženost tzv. zelené a hnědé složky neboli dusíkaté a uhlíkaté. Pokud například nasypete do kompostu velké množství trávy, můžete tento poměr vyvážit i nebarvenou a nastříhanou kartonovou krabicí.
Listí společně s trávou a odřezky tvoří podstatnou část kompostu. V případě, že máte na zahradě listnatých stromů několik, smíchejte listí od všech stromů dohromady a teprve poté je vložte do kompostéru. Doporučuje se také promíchat například s trávou, kuchyňským bioodpadem nebo hnojem – tedy s dusíkatými materiály.
Co s listím z ořechu? Přestože může být kompostování v tomto případě složitější, nic není nemožné. Obecně se doporučuje listí projet sekačkou na trávu a nechat přes zimu pod sněhem. Na jaře ho pak můžete přidat do kompostu a opět promíchat s dusíkatými materiály.
Přestože se může na první pohled zdát, že do kompostu můžete vložit úplně vše, není to tak úplně pravda.
Vyhněte se zbytkům masa, kostem, mléčným výrobkům, trusu masožravých zvířat i jinému tříděnému odpadu, jako je sklo nebo plast. Do kompostéru rovněž nepatří piliny z dřevotřísky anebo uhynulá zvířata.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jaro je tu a zahrady volají! Milujete zahradničení nebo s ním chcete začít? Pomůžeme vám. Máme pro…
Březen je ideálním měsícem pro předpěstování bylinek doma. Pokud sníte o čerstvé bazalce do…
Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…
Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.
Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.
Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…
Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…