Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?
Hornbach
Domácnost / Zahrada

Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?

datum: 18. 6. 2021 15:00 autor: -hb-
Konečně je tu slunce! Jenže někdy je ho trochu moc. Co s tím? A jak se chránit před slunečními paprsky na zahradě?

Slunečník, sluneční plachta, markýza nebo party stan jsou pomocníci téměř každého soukromého exteriéru.

Není slunečník jako slunečník

Slunečník zastíní jakékoli místo na zahradě, jeho předností je mobilita. Slunečníků je na trhu nepřeberné množství, proto si každý může pořídit model přesně pro potřeby své zahrady, terasy či balkonu. Liší se od sebe velikostí, materiálem konstrukce a stínící části, tvarem i umístěním sluneční clony. 

Konstrukce slunečníků může být kovová (hojně se využívá dural a jiné lehké slitiny), dřevěná nebo bambusová. Ideální je tropické dřevo odolné vůči vlhkosti, například eukalyptové. Slunečníky lze pořídit ve variantě s centrální tyčí a s tyčí na straně – takovým se říká lampové. Střecha neboli sluneční clona může být zhotovena z lehkého polyesteru či bavlněného plátna, podstatná je vodoodpudivá vrstva. Využívá se teflon, odolnost zvyšuje také akrylátová vrstva. Stálobarevnost slunečníku zajišťuje PVC odolné vůči UV záření.

Výběr tvaru slunečníku, jeho velikosti a modelu podle umístění nosné nohy záleží na prostoru, pro který je určen. Kombinace vyhovujícího tvaru střechy a umístění nosné nohy je odlišná například u balkonu a u venkovního posezení, kde je slunečník ústředním prvkem určujícím další prvky, například způsob rozmístění zahradního nábytku.

Stojan musí být stabilní

Důležitým detailem je v případě volně stojícího slunečníku volba stabilního stojanu. Asi nejznámějším typem je plastový stojan, který se kvůli zatížení naplní vodou nebo pískem. Tyto nejlevnější modely jsou ale vhodné jen pro dočasně umístěné slunečníky, rozhodně nejsou trvalým řešením.

Kvalitnější stojany bývají ocelové a vyplňují se těžkými betonovými dlaždicemi, čímž se vytvoří patřičná základna. Mají integrovanou zapouštěcí trubku se šrouby, do které se upevní tyč slunečníku.

Populární markýzy

Při výběru markýzy je dobré se zajímat především o použité materiály, pohon, uložení látky, impregnaci a trvanlivost. Klasické uložení látky spočívá v tom, že látka je navinuta na hřídeli a není nijak chráněna před rozmary počasí. Proto se hřídel zakrývá hliníkovou stříškou, která ji shora chrání proti dešti.

Dnes se ale nejčastěji pořizují kazetové markýzy, kdy se látka naroluje do schránky a je dobře chráněna nejen před standardními nečistotami, ale i před mechem a plísněni. Díky kazetě si látka déle uchová své barvy.

Markýzy můžete běžně kotvit jak na stěnu, tak do stropu. Už při volbě umístění markýzy musíte myslet také na připojení k elektrické síti, pokud budete chtít využívat motorickéovládání. Aby slunce nízko nad horizontem markýzu nepodsvěcovalo, je nejlepší volbou výsuvný volán, který může mít výšku až 150 cm. Proti nízkému podvečernímu slunci spolehlivě ochrání i boční látková clona.

Kvalitní impregnace textilie zaručí, že markýzou neproteče voda. I přesto, že se markýzy vyrábějí z kvalitních látek, není to deštník, ale stínící prvek. Při dešti je nutno markýzu, stejně jako ten nejkvalitnější slunečník, vždy stáhnout.

Sluneční plachty

Dalším tipem, jak ochránit část zahrady, terasy či bazénu před slunečními paprsky a nadbytkem škodlivého UV záření, je sluneční plachta.

Kvalitní plachta zachytí až 90 procent paprsků. Vybírat lze z mnoha tvarů i barev. Sluneční plachtu můžete buď přirozeně upevnit například ke stromu, nebo zapustit sloupy či tyče do míst, kam bude plachta umístěna. Je třeba brát v potaz i nápor větru; kotvení k tyčím a kůlům je nezbytné u slunečních plachet velkých rozměrů.

Aktuálně velmi oblíbené jsou balkonové sluneční plachty. Čtvercový tvar vyrobený z polyethylenu s vysokou hustotou je řešením pro téměř každý balkon. Plachtu lze totiž upevnit jak na strop, tak i na stěnu a na zábradlí.

Party stany

Party stany, nebo též zahradní stany, dokážou ochránit před sluncem i před nepříznivým počasím. Výběr velikosti se odvíjí od počtu osob, které se mají do stanu vejít. Pro rodinné party bohatě postačí model 3x3 metry. Pro větší soukromé akce je pak vhodný rozměr 3x6 metrů.

Party stany jsou k mání s klasickou či nůžkovou konstrukcí. Klasická je levnější, ale náročnější na postavení, protože se jednotlivé díly musí vzájemně propojit. Nůžková konstrukce je o něco dražší, ale stan se staví jednodušeji. Nůžkový stan stačí roztáhnout a tím konstrukci připravit pro umístění plachty.

Party stany jsou k mání v nejrůznějších barvách a tvarových provedeních, jako u všech výrobků z kategorie stínící techniky platí i pro ně, že vhodnější jsou světlejší barvy, z hlediska údržby se ale cení barvy tmavší.


Rada Davida Bendy, oddělení zahrady projektových marketů Hornbach

Nezapomínejte ani na odolnost stanu. Pokud jej máte jen na běžnou ochranu proti slunci, postačí standardní tkanina. Pokud má stan ochránit i proti dešti, je vhodné vybrat tkaninu s obsahem PVC, a o co možná největší gramáži. Na stanu, ale ani na dalších zástupcích stínící techniky se nevyplatí výrazně šetřit, protože si je nepořizujeme na jedno léto. Očekáváme, že nám budou na zahradě sloužit a chránit nás co nejdéle.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Středomoří doma

Středomoří doma

Autor: -ava-, Datum: 21. 7. 2021 15:00

Sedíte pod fíkovníky a olivovníky v podstatě jen na dovolené? Už nemusíte, rostlinám z jižních…

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Autor: -vls-, Datum: 12. 7. 2021 10:00

Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není…

Vypěstujte si ovoce na balkóně

Vypěstujte si ovoce na balkóně

Autor: -an-, Datum: 2. 6. 2021 15:00

Nemáte zahradu? O požitek ze zahradničení se vůbec nemusíte připravit! Stačí i balkón.

7 rad, jak udržet biodiverzitu v zahradě

7 rad, jak udržet biodiverzitu v zahradě

Autor: redakce ve spolupráci s Danielem Brychtou ze společnosti Hornbach, Datum: 24. 5. 2021 10:00

V přirozených ekosystémech rozkvétá život. Jsou plné rostlin, živočichů a organismů. Stejně tak by…

Víte, jak správně pěstovat monstery?

Víte, jak správně pěstovat monstery?

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 5. 5. 2021 15:00

Obří i méně vzrostlé monstery se z outsiderů socialistických chodeb staly hitem všech milovníků…

Hurá, zahrada volá!

Hurá, zahrada volá!

Autor: -vls-, Datum: 21. 4. 2021 15:00

Také už se nemůžete dočkat prvních víkendů na zahrádce anebo až aspoň vynesete truhlíky na terasu?

Jak správně přesazovat kaktusy a sukulenty

Jak správně přesazovat kaktusy a sukulenty

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 14. 4. 2021 15:00

Kaktusy a sukulenty jsou obvykle nenáročné rostliny a péči o ně zvládne každý. Stejně jako ostatní…

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

Autor: -ava-, Datum: 12. 4. 2021 10:00

Denně spotřebuje jeden člověk přibližně 150 litrů vody. Umíte s ní efektivně hospodařit? A víte, že…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová