
Středomoří doma
Středomořské rostliny lze rozdělit do tří skupin: užitkové rostliny, kvetoucí rostliny a palmy. Tyto rostliny jsou však o něco citlivější než ty pěstované doma, proto byste je měli si na venkovní teploty nechat zvyknout pomalej. Až do poloviny května je zapotřebí obezřetnosti, poté je nebezpečí mrazíků již zažehnáno.
Užitkové rostliny
Středomořské užitkové rostliny, to jsou bylinky (například tymián a rozmarýn) a ovocné stromy. Bylinky jsou nenáročné na údržbu, mají aromatickou vůni a lze je velmi dobře kombinovat s jinými rostlinami. Ovocné stromy, jako například olivovníky a citrusy, poskytují lahodné plody a kvetoucí rostliny přinášejí záplavu květů.
Původ středomořských užitkových rostlin poskytuje informace o tom, co mají rády a co je při jejich péči třeba zohlednit. „Subtropické klima v jejich domově se vyznačuje teplým létem a mírnou zimou, mráz se tam vyskytuje jen zřídka. V subtropickém podnebném pásu také většinou prší méně než u nás v mírném podnebném pásu. Proto byste se měli důkladně seznámit s vlastnostmi a potřebami těchto rostlin,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Kvetoucí rostliny
Záplavu květů ve středomořském stylu vám nabídnou levandule, kopretiny či dipladenie. Možností je samozřejmě více, je však třeba myslet na to, že zejména stálezelené rostliny potřebují dostatek vody a živin i v zimě.
Aby vám dlouho sloužily, je zapotřebí, aby nevyschnul jejich kořenový obal. Pokud je to jen trochu možné, péči o tyto rostliny vám usnadní zalévání vlažnou vodou při mírném počasí.
Palmy
Symbol léta a jižního způsobu života – palmy ke správné středomořské atmosféře prostě patří. Když se špičky palmových listů zbarví dohněda, musíte začít jednat.
Hnojte, ale pozor na přehnojení, zejména v zimě. Možná jsou špičky listů hnědé právě proto, že se do substrátu dostalo příliš mnoha hnojiva.
Zalévejte, ale ne shora přes listy. Dbejte na to, abyste palmu nezalévali moc často. Příliš mnoho sluníčka také není dobré, palmám se líbí spíše polostín. Jsou-li listy dlouhé a tenké, značí to nedostatek světla.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Červen, měsíc jahod a třešní se blíží
Autor: redakce ve spolupráci s ing. Michalou Brabcovou, Weiki, Datum: 21. 5. 2022 11:00Startuje období sklizně a květiny kvetou jako o život, jsou teď nejkrásnější v roce. Život nám…

4 rady, jak vypěstovat voňavé bylinky
Autor: -av-, Datum: 23. 3. 2022 15:00Tápete v tom, které bylinky mají rády sluneční lázeň a jaké se raději schovají do stínu? Nevíte,…

Víte, jak na jaře probudit pokojovky?
Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 8. 3. 2022 10:00Na jaře vyžadují pokojové rostliny více péče než v ostatních částech roku. Energii a sílu k dalšímu…

Jak připravit zahradu na jaro?
Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, David Benda, odborník z oddělení zahrady, Hornbach, Datum: 1. 3. 2022 10:00Začátek jara je pro zahrádkáře velice rušným obdobím. Příprava a plánování výsadby znamená spoustu…

Jarní zahrada: Průvodce a úkolníček
Autor: -vos-, Datum: 24. 2. 2022 10:00Brzy zima si sbalí své mrazíky i vločky a uvolní místo jaru i na zahradě, která ještě spí. Kdy…

Netradiční zeleň v bytě
Autor: -vls-, Datum: 11. 2. 2022 15:00Milujete kytky a zároveň jste příznivci netradičních dekorací? Zkuste oživit zdi v místnostech…

Příprava zahrady na novou sezónu startuje už v únoru
Autor: redakce ve spolupráci s Eduardem Chvostou, zástupcem ředitele pro zahradnické obory Střední odborné školy Jarov (SOŠJ), Datum: 9. 2. 2022 15:00Zima sice ještě není u konce, už nyní ale nastává čas připravit zahradu na příchod jara. Na některé…

Pěstujte čerstvé bylinky po celý rok
Autor: -mav-, Datum: 31. 1. 2022 10:00Chybí vám už nejen zahradničení ale i čerstvé bylinkové přísady do kuchyně? Nebuďte smutní, mnohé z…
Komentáře