Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Připravte zahradu na jaro
Freepik, freepik
Domácnost / Zahrada

Připravte zahradu na jaro

datum: 5. 3. 2023 11:30 autor: Anna Vágnerová
Nastartujte zahradu po zimě. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka, zavlažovací systém, záhony a v neposlední řadě skleník.

Probuďte trávník

Z trávníku odstraňte napadané listí, větve, kameny a důkladně ho vyčistěte. Po zimě trávník posekejte na co nejkratší délku, bude tak dobře připraven pro následnou vertikutaci.

Vyhrabte a prořežte stávající drny do hloubky tří až pěti milimetrů. Vertikutací trávník provzdušňujete a zlepší se tím příjem živin a vláhy,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach a dodává, „v ten samý den ještě prohoďte trávník křemičitým pískem zrnitosti od dvou milimetrů. Dává se v množství dva litry na metr čtvereční na jižní, východní a západní stranu a tři litry na metr čtvereční na sever, protože tam je nejvíc vlhkosti a mechu.“

Tím vytvoříte přirozenou drenáž v jílovité půdě.


Zahrada (téměř) od A do Zet

Sekejte, řežte a stříhejte

Pro sekání trávníku je základním předpokladem mít u sekačky dokonale nabroušené nože. V opačném případě totiž trávu při sečení třepíte a ta je pak náchylnější na houbové choroby, rychle žloutne a usychá. Pokud v trávníku najdete houbovité choroby, znamená to, že je půda překyselená. Pak je vhodné zvýšit její pH.

I stromy, keře a živé ploty potřebují omlazující jarní sestřih. U stromů přihlédněte k odrůdě, protože každý druh potřebuje trochu jinou péči. Keře a živé ploty zastřihujte razantněji. Deset až dvacet centimetrů zástřihu pod ideální výškou neuškodí. Rostliny rychle poženou do výšky.


Jarní zahrada: Průvodce a úkolníček

Voda v zahradě 

Před sezonou je nutné zkontrolovat zavlažovací systém a v případě potřeby vyčistit čerpadlo na vodu. Pokud máte kompresor, profoukněte jím hadicový systém, aby se vytlačily případné usazené nečistoty.

Pokud po ruce kompresor nemáte, pomalu vypouštějte vodu, abyste vytlačili vše, co v hadicích nemá být. Sledujte u toho, zda se někde neobjeví závada, například zda někde nevytéká voda anebo zda hadice není prasklá. Zkontrolujte také vodovodní kohoutek a tlak vody.

Důkladně vyčistěte jezírko na zahradě a přidejte startovací jezírkové bakterie. Po 14 dnech lze nasadit ryby. Tři týdny po startu zapněte jezírkovou UV lampu na čtyři až šest hodin denně. Tato lampa se v jezírku postará o ničení zárodků a hubení řas. Nenechávejte ji ale zapnutou déle, než je třeba. Ničili byste tím i ty správné bakterie.

Záhony a skleník

Záhony zryjte, provzdušněte a rozvrhněte si rozmístění rostlin. Do půdy doplňte hnojivo. Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice – zneškodní přezimující škůdce a zároveň poslouží jako celková dezinfekce.

Zkontrolujte, zda polykarbonové části nepopraskaly a vyzkoušejte funkčnost větracího okna. Taktéž věnujte pozornost lištám a gumám, zda nejsou zpuchřelé. Tak by nemusely během sezony sklo udržet.


Redakce doporučuje

Na zahradě se neobejdete bez spousty nástrojů od zahradnických nůžek přes hrábě až po rýče, lopaty, košťata a motyky. Ze zahradních přístrojů se hodí mít vždy po ruce vertikutátor, sekačku, křovinořez a pilku na větve nebo akumulátorovou pilu.

Robotická sekačka Worx Landroid M500

Hledáte špičkově vybavenou robotickou sekačku, která umožňuje připojení k systému smart home a která by za vás pravidelně prováděla sekání trávníku? Pak vás jistě přímo nadchne robotická sekačka Landroid M500 od značky Worx.

Tuto robotickou sekačku lze ovládat a programovat pomocí aplikace přes chytrý telefon. Přitom s sebou přináší mnoho inteligentních funkcí a přesvědčí špičkovými výsledky při sečení i mulčování.  Sekačka disponuje šířkou záběru 18 cm, lze ji nastavit do 4 výšek sečení a je vhodná pro plochu o velikosti do 500 m². Díky senzorům zvednutí, převrhnutí i nárazu a díky svému multizónovému programování se robotická sekačka pohybuje po trávníku naprosto bezpečně. V Hprnbachu ji koupíte za 18 990 Kč.


Kotučové pily

Kotoučová nebo také okružní pila je ideální pro podélné řezání dřeva, zejména deskových materiálů. Pro přesné zapasování různých řezaných materiálů do sebe je možné na pile nastavit úhel řezu. Aby řez dokonale rovný, je vhodné použít vodicí lištu, případně řezat pomocí rovné latě, kterou si na řezaný materiál upneme. Práce s kotoučovou pilou není obtížná. Stačí ji udržet na správném místě. Kromě držáků či laseru je proto dobré vybrat model s protiskluzovou rukojetí, která se pevně drží v ruce.

Přesnost podélných, příčných i šikmých řezů při vyřezávání jednotlivých menších kusů dřeva či jiných materiálů nabídne menší elektrická kotoučová pila FDK 200802-E. Pila je vybavena 800watovým motorem s měděným vinutím pro delší životnost. S kotoučem o průměru 140 mm řeže do hloubky 45 mm. Díky přídavné rukojeti je možné obsluhovat pilu oběma rukama a tudíž bezpečněji. Pilu s kompaktními rozměry a hmotností jen 3 kg lze snadno uložit, nezabírá zbytečně místo. Doporučená akční maloobchodní cena elektrické kotoučové pily Fieldmann FDK 200802-E je 949 Kč. 


Akumulátorová pila FDUK 70305-0 zajistí dokonalý rovný i šikmý řez bez překážejícího kabelu. Pila dosahuje dostatečného výkonu, srovnatelného s elektrickou variantou, díky plnému využití síly 20V akumulátoru ve spojení s až 3700 otáčkami za minutu a dostatečně velkým řezným kotoučem o průměru 165 mm. Vzhledem k energii z akumulátoru o kapacitě 2Ah nebo 4Ah umožňuje pracovat i v zadní části zahrady, daleko od elektrické zásuvky. O komfortní práci se kromě ergonomické rukojeti stará též integrovaný laser, který zajistí naprosto rovný řez. Pila je součástí řady AKU FAST POWER, která zahrnuje již 24 kusů aku zahradní techniky a nářadí, jejich baterie jsou vzájemně kompatibilní. Výměna baterií je velice snadná. Doporučená akční MO cena akumulátorové pily Fieldmann FDUK 70305-0j e 1.599 Kč (bez baterie a nabíječky).


Bioklimatická pergola

Pro klidné posezení s přáteli, relax u kávy či posezení s časopisem nebo knihou je skvělým řešením bioklimatická pergola. Díky Albixon Skytrium na vás v deštivých dnech nebude pršet a v parném létě vám zase zásluhou přirozené ventilace a výměně vzduchu bude mnohem příjemněji. „Kouzlo bioklimatických pergol spočívá v naklápění lamel, jejichž sklon můžete na dálku ovládat. Otevřením lamel nastává tzv. komínový efekt, kdy teplota v pergole je stejná jako v okolí, avšak pocitově dojde k ochlazení. Lamely pergoly Albixon Skytrium se natočí až o 140°. Jejich sklon ovládáte jednoduše za pomoci motoru zabudovaného v těle pergoly řízeného dálkovým ovladačem,“ popisuje Jiří Sixta, produktový manažer společnosti Albixon.


Zdroje informací a foto: Hornbach, Fieldmann, Albixon.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55

Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19

Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05

Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

5 rad, jak vytvořit na balkóně zahrádku

5 rad, jak vytvořit na balkóně zahrádku

Autor: -vls-, Datum: 18. 3. 2023 11:00

Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová