Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Není plot jako plot
Flickr
Domácnost / Zahrada

Není plot jako plot

datum: 1. 10. 2018 11:20 autor: -mz-
A ten živý je výzvou pro zahrádkáře!

Plot chrání před nezvanými návštěvníky, hlukem z okolí či před nežádoucími pohledy sousedů. Samozřejmě by měl být příjemný na pohled a zapadat do celkové koncepce zahrady. 

„Živý plot je náročný na údržbu. Zejména začátky jsou těžké, nové keře totiž nelze vysazovat každý rok nanovo, ale je potřeba mu věnovat zvýšenou péči od samotného začátku,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Základem jsou zdravé rostliny a kvalitní půda. Pro krásně zelený plot po celý rok jsou ideální neopadavé keře, jako například zimostráz, cesmína, túje, tis nebo habr. Kvetoucí živý plot vytvoří dřišťál bradavičnatý, trojpuk, keri japonská, hloh, zlatý déšť či oblíbený šeřík. Zdravé a chutné ovoce podobné borůvkám lze sbírat z keřů některých druhů muchovníku. Velmi rychle rostou keře ptačího zobu, který naroste až 1 metr délky za rok. 

  • Nejvhodnější čas na výsadbu živého plotu je od listopadu do března. Pro vždyzelené dřeviny je na výsadbu ideální časný podzim, zatímco opadavým keřům více prospívá pozdní podzim. Rostliny v kontejnerových květináčích se mohou sázet celoročně. Keře se vysazují v kořenovém balu do kvalitní zeminy. Aby byl živý plot rovnoměrný, přesně si naplánujte průběh plotu – napněte provázek a podle něho vykopejte dostatečně hluboké jámy či příkop, aby kořenové baly měly dostatek místa. Po okrajích jam se vytvarují brázdy pro zálivku, aby voda neodtekla jinam. Zhutněnou půdu je potřeba dobře zkypřit a přidat hnojivo. Do takto připravené půdy se rozmístí dřeviny v pravidelných odstupech tak, aby měly dostatek místa pro další růst.
  • Při stříhání živých plotů je důležité dodržovat celistvý tvar a vzhled. Ideální je keře omlazovat směrem nahoru, pak budou mít i spodní části dostatek slunce a nezakrní. Pokud se rozhodnete živý plot nestříhat, i tak je potřeba na podzim odstranit poškozené a převislé větve. Stálezelené keře tvoří těsně uzavřený živý plot po celý rok a stříhat by se měly na jaře. Dokonalý výsledek zajistí kvalitní zahradní nářadí. Stříhat můžete ručními anebo akumulátorovými nůžkami.
  • Živý plot je možné nasvítit venkovním osvětlením. Zahradu tím oživíte i ve tmě. Kromě estetické funkce však světlo přitahuje i nepříjemný hmyz. Výraznější osvětlení se vytvoří externími reflektory a spotovým osvětlením. Sloupové nebo sloupkové osvětlení je ideální podél cest, vytváří intimnější osvětlení. Zahradu lze také ozdobit skleněnými LED kameny anebo barevnými světelnými koulemi, ty mají i solární zdroj, jsou odolné proti vodě a v zahradě vytvoří originální atmosféru. V zimě je možné živý plot vyzdobit malými barevnými žárovkami.

Další články z rubriky

Mexická okurka: Plody jsou velké jen 2 až 3 centimetry

Mexická okurka: Plody jsou velké jen 2 až 3 centimetry

Autor: -vls-, Datum: 17. 5. 2019 15:36
7 mýtů o kaktusech

7 mýtů o kaktusech

Autor: -red-, Datum: 29. 4. 2019 10:00
Léto může začít už na jaře

Léto může začít už na jaře

Autor: -gul-, Datum: 15. 4. 2019 14:55
5 rad, jak vybírat a sázet rostliny

5 rad, jak vybírat a sázet rostliny

Autor: -vls-, Datum: 11. 4. 2019 15:33
Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 3 poukázky do obchodu pro baculky!

20. 5. 2019 11:00 autor -red-