Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak správně vybrat sekačku na trávu
Hornbach
Domácnost / Zahrada

Jak správně vybrat sekačku na trávu

datum: 28. 5. 2020 15:00 autor: -vls-
Cesta k dokonalému trávníku začíná sekačkou. Sekačku si ale člověk nepořizuje každý rok. Právě proto byste si měli nejprve přesně rozmyslet, jaký model nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Travní sekačky řadíme podle typu na elektrické, benzinové, akumulátorové, robotické a na traktory či ridery. Při výběru hraje důležitou roli mnoho vlastností. V první řadě byste si měli odpovědět na to, kolik času budete moci věnovat údržbě trávníku, jak velký trávník máte a také kolik peněz jste ochotni do sekačky investovat. Díky tomu se můžete snadněji rozhodnout pro ideální stroj přesně pro vás.

Důležitým kritériem při výběru travní sekačky je šířka záběru. „Existuje jednoduchý vzorec. Čím větší má sekačka záběr, tím kratší je doba sekání, širší sekačky totiž mohou sekat širší pásy. Travní sekačky s větší šířkou záběru nabízí zpravidla také bohatší vybavení – například pohon koleček, velké záchytné koše nebo také silnější motory,“ uvádí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Elektrické sekačky

Jde o klasiku mezi travními sekačkami, kterou najdete zaparkovanou v mnoha garážích nebo nářaďových domcích. Vysoce kvalitní modely si hravě poradí i se sekáním vysoké trávy a velkých ploch.

Výhody Elektrické sekačky jsou výhodné zejména proto, že jsou lehké, tiché, snadno ovladatelné a ekologické. Výkonově se dají zařadit někam mezi aku sekačky a benzinové sekačky.

Nevýhody Jsou ideální pro středně velké trávníky bez většího množství stromů, křovin či květin – na takovém typu pozemku by vám mohl kabel trochu překážet. 

Benzinové sekačky

Říká se jim siláci mezi travními sekačkami. Pro náročnější zahrádkáře s rozlehlým trávníkem, kteří rádi přiloží ruku k dílu a mají radost z dobře vykonané práce, jsou však ideální volbou. Výsledek vás rozhodně nezklame.

Výhody Benzínem poháněné sekačky bývají velmi výkonné a hodí se proto na velké trávníkové plochy, které jsou zpravidla větší než 200 m². Díky vysokému počtu otáček sečou trávu opravdu rychle a kvalitně. Navíc jsou nezávislé na aku nabíječkách a elektrických přípojkách.

Nevýhody Nevýhodou může být vyšší hlasitost a větší váha. 

Akumulátorové sekačky

Velmi lehké zahradní přístroje s akumulátorovým nabíjením jsou tiché, snadno ovladatelné a bezdrátové. Jako bonus jsou navíc i ekologické.

Výhody Díky způsobu napájení stačí pouze počkat, než se nabije baterie, a můžete se pustit do sekání. Vždy je možné mít v záloze i rezervní baterii, která se hodí, pokud se vám aktuálně používaná baterie vybije. U aku sekaček se dá obecně dobře hodnotit poměr ceny a výkonu. Jak s aku sekačkou zacházet, aby byl výsledek co nejefektivnější? Aku sekačku nestartujte v příliš vysoké trávě. Lepší je nechat ji naběhnout mimo trávník a vjet s ní do trávy už na plný plyn.

Nevýhody Nevypínejte ji při otáčení a nepřejíždějte po už posekaných pásech. Sekejte vždy jeden pás vedle druhého, na jedno nabití si potom stroj poradí s výrazně větší plochou. Berte v potaz také stav trávníku, který ovlivňuje výkonnost baterie. Její kapacita se snižuje s rostoucí zátěží motoru – typicky když sekáte zarostlou a nepropustnou plochu, do které neproniká voda, kyslík ani hnojivo. V takovém případě je vhodné nejprve provést vertikutaci.

Robotické sekačky

Vychytávka v podobě robotické sekačky je vhodná pro ty, co nemají na údržbu trávníku čas.

Výhody Sekačka totiž udělá práci za vás, a to za každého počasí. Díky zabudované mulčovací funkci umí přístroj posekaný materiál rovnou i likvidovat tím, že ho opět rozmístí na posekanou plochu a poskytuje tak půdě potřebné hnojivo. Další výhodou je snadná obsluha. Plochu trávníku, která chcete zkrátit, ohraničte vymezovacím kabelem a sekačku do ní vložte. U některých modelů lze uložit a nastavit také programy na celý týden. Přístroje disponují bezpečnostními čidly, které je udržují v dostatečné vzdálenosti od pevných předmětů a reagují na různé podněty jako zvednutí, při němž se sekačka automaticky vypne. Některé modely umí dokonce samostatně dojet zpět do nabíjecí stanice. Sekání si tak přebírají zcela do své režie.

Nevýhody Vyšší cena. A pokud je však úprava trávníku vaším koníčkem a čas strávený prací na zahradě si patřičně užíváte, raději sáhněte po elektrické, benzinové či aku sekačce.

Traktory a ridery

Díky zahradním traktorům a riderům budete raz dva hotovi i s opravdu velkými plochami. Ptáte se, v čem tkví rozdíl mezi traktorem a riderem? Týká se umístění motoru – u rideru sedí řidič nad ním, u traktoru se pohonná jednotka nachází před ním.

Výhody Překvapí univerzálním využitím. V zimě k nim můžete připojit třeba sněhovou frézu, smeták či sypač. Ridery díky menší velikosti a větší pohyblivosti jsou smysluplné u ploch od 600 m², oproti zahradním traktorům jsou méně výkonné.

Nevýhody Oproti ostatním sekačkám jsou zejména zahradní traktory výrazně dražší investicí. Levnější, ale méně výkonnou  variantou jsou zahradní ridery.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

Autor: -ava-, Datum: 12. 4. 2021 10:00

Denně spotřebuje jeden člověk přibližně 150 litrů vody. Umíte s ní efektivně hospodařit? A víte, že…

5 otázek a odpovědí k přesazování pokojových rostlin

5 otázek a odpovědí k přesazování pokojových rostlin

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 3. 3. 2021 15:00

Přemýšlíte, jestli už je ten správný čas na přesazování pokojovek? Máme pro vás několik rad a tipů,…

Pokojové rostliny aneb Příroda v bytě

Pokojové rostliny aneb Příroda v bytě

Autor: -an-, Datum: 23. 2. 2021 15:00

Přineste si domů kousek přírody v podobě pokojových rostlin. Zelení spolubydlící prokazatelně dobře…

Brzy startuje zahrádkářská sezóna

Brzy startuje zahrádkářská sezóna

Autor: -ava-, Datum: 16. 2. 2021 10:00

Ač se to tak nemusí na první pohled zdát, právě únor je měsícem, kdy běžně startuje nová sezóna…

Čerstvé bylinky po celý rok

Čerstvé bylinky po celý rok

Autor: -an-, Datum: 1. 2. 2021 10:00

V zimním období zahrada odpočívá a ideální čas nejen na výsev bylin teprve přijde. Pokud vám chybí…

Jak pečovat o kaktusy a sukulenty

Jak pečovat o kaktusy a sukulenty

Autor: -vls-, Datum: 16. 11. 2020 10:00

Máte rádi kaktusy a sukulenty? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

4 rady, jak v zimě hýčkat pokojové květiny

4 rady, jak v zimě hýčkat pokojové květiny

Autor: -vls-, Datum: 12. 11. 2020 10:00

Je čas na odpočinek. To platí pro přírodu za okny i pro tu, kterou jsme si vytvořili doma. Pokojové…

Umíte skladovat ovoce a zeleninu?

Umíte skladovat ovoce a zeleninu?

Autor: -an-, Datum: 9. 11. 2020 10:00

Vyzrajte nad nachlazením a čerpejte z vlastních zásob ovoce a zeleniny. Dodají vám nejen vitaminy,…