zdroj: Průzkum společnosti IBRS 02/2020 pro Hornbach
Ochránit hmyz v zahradě je možné pomocí využívání speciálních prostředků bez obsahu glyfosátu.
Používání hnojiv bez chemie je prvním krokem, jak podpořit biodiverzitu v zahradě. Zde však možnosti ani zdaleka nekončí. Podpořit živočišnou rozmanitost můžete například i výsadbou pásů travnatých porostů či vytvořením louky s polními květy na okrajích zahrady.
„Tímto zahradním ‚inženýrstvím‘ zvýšíte počet opylovačů, a zároveň snížíte riziko výskytu nepřátel užitečného hmyzu. Na výsadbu malých zahradních luk doporučuji různé květinové mixy. Vybrat si můžete kombinaci lučních květů nebo květin, které přitahují včely,“ radí Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Jezírko v zahradě může plnit nejen okrasnou funkci. Svůj domov v něm najde také mnoho malých i větších živočichů či druhů hmyzu. Budou se v něm koupat ptáci a žabí koncerty už jen dotvoří jedinečnou atmosféru.
Pokud ozdobíte svou zahradu jezírkem, nemine vás povinnost pravidelně pečovat o čistotu vody. Při údržbě zahradního jezírka paradoxně platí, že čím je jeho vodní plocha větší, tím méně práce bude jeho uživatel mít. Aby jezírko získalo samočisticí funkci, musí mít minimální rozlohu kolem 50 čtverečních metrů, ideální plocha začíná na 80 m2.
K údržbě průzračné vody můžete přispět i výsadbou vhodných vodních rostlin, které plní nejen funkci okrasnou, ale i tu čisticí. Vodní rostliny můžete vysazovat přímo na dno jezírka nebo do speciálních plastových košů. Správný výběr rostlin závisí na hloubce jezírka – do menších hloubek vysazujte bahenní rostliny, pro lekníny je vhodná hloubka alespoň 100 cm.
Věděli jste, že jediný pár sýkorek dokáže v ovocném sadě zničit až 80 % přezimujících housenek obaleče jablečného, který je nejrozšířenějším škůdcem jabloní?
Ne všechen hmyz je pro zahradu užitečný. Každý zahrádkář se už ve své praxi setkal se škůdci, jejichž likvidace často vyžaduje drastický zásah. Než však hned sáhnout po chemických prostředcích, zkuste pro všechny organismy a živočichy nejprve zajistit vhodné podmínky. Ptáci hrají důležitou roli v přirozené regulaci škodlivého hmyzu, larev a hlodavců na zahradě i v sadech, čímž nás chrání před jejich přemnožením. Ptačí návštěvy samozřejmě nezaručí úplné vymýcení škodlivého hmyzu, přítomnost ptactva je ale i tak důležitou součástí ochrany před mnoha škůdci.
Mnozí ptáci však během zimních měsíců uhynou kvůli nedostatku potravy. Pokud chcete, aby se ptáci do vaší zahrady opětovně vraceli i po zimě, pomozte jim v dobách nouze pořízením krmítek či napajedel. Zvyknou si pravidelně se vracet. K vytvoření krmítek vám poslouží i materiály, které najdete v domácnosti, například PET lahve, dřevo nebo papírová role. Z přítomnosti ptáků bude vaše zahrada profitovat.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…
Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…
Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či…
Nastartujte zahradu po zimě. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka,…
Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…
Než se pustíte do zahradničení, je třeba si srovnat pojmy. Články o zahradě se totiž hemží takovými…
Zima už je dlouhá a vám se stýská po čerstvých bylinkách? Hlavu vzhůru, mnohé z nich lze pěstovat…
Než se zapáleně vrhnete na záhony, je dobré si nejdříve všechno dopředu promyslet a připravit.…
Komentáře