Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů pro začínající zahrádkáře
Hornbach
Domácnost / Zahrada

7 tipů pro začínající zahrádkáře

datum: 12. 2. 2020 10:00 autor: -vls-
Kdo nepodcení jarní péči, může se v létě radovat z bohaté úrody.

Nechte se inspirovat praktickými tipy, jak na setí a sázení zeleniny.

  1. Správné načasování Vypěstovat domácí zeleninu chce trpělivost. S výsadbou semínek by se mělo začít už na konci února nebo v březnu, doba sklizně je většinou červenec, srpen a září. Pokud si nejste jisti správným načasováním, zeptejte se odborného personálu v oddělení zahrady nebo se řiďte návodem na balení. Přímo do půdy lze většinou vysévat nenáročné druhy zeleniny, které dobře klíčí a rychle rostou – jako například ředkvičky, mrkev nebo třeba okurky. Na předpěstování jsou vhodné citlivé druhy – rajčata, papriky, saláty apod.
  2. Předpěstování sazenic Pomalu rostoucí a teplomilné druhy rostlin, jakými jsou právě rajčata, papriky nebo okurky, se předpěstovávají doma. „Velkým pomocníkem mohou být pěstební květináče FloraSelf z bílé rašeliny zaručující rychlý růst výsadby. Jednoduše je naplňte výsevním substrátem, přidejte semínka a zalijte. Semínko by mělo být zakryto přibližně dvojnásobnou vrstvou, než je jeho velikost,“ popisuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Cílem správně provedeného setí je, aby semena měla odspodu dostatek vláhy a nahoře dostatek prostoru pro růst mladé rostliny. Jakmile kořeny proniknou skrz stěny květináče, zasadí se rostlinka i s květináčem do půdy. Pro pěstování všech druhů zeleniny – rajčat, paprik, okurek i různých salátů – je ideální speciální vyhnojený substrát.
  3. Přesazení do záhonu Do záhonu sázejte pouze silné a zdravé rostliny, neporušujte jejich kořenový obal, ale rašící mladé rostlinky vysaďte do záhonu i včetně rašelinového květináče. Pokud poškodíte nebo přetrhnete citlivý kořínek, mladá rostlina se už nemusí vzpamatovat. Při sázení dodržujte správnou vzdálenost a hloubku, aby si dospělé rostliny navzájem nepřekážely. Po vysazení sazenice dobře zalejte, v prvních několika týdnech by rostliny neměly vyschnout, protože nejsou ještě prokořeněné. Pro rychlejší růst k nim můžete přidat trochu vyzrálého kompostu.
  4. Optimální venkovní teplota Ta je pro většinu zeleniny je alespoň 15 stupňů Celsia. Až do poloviny května mohou mladé rostlinky ohrožovat přízemní mrazíky, proto je především v prvních týdnech na noc chraňte netkanou textilií. Alternativou jsou fólie na rajčata, které podporují růst rostliny díky skleníkovému efektu. Fólie se uřízne na požadovanou délku, nahoře se přiváže ke spirálové tyči a přes vysazená rajčata se fólie ohrne.
  5. Zahradní plánování Každý rok by se na záhonech měly střídat určité skupiny plodin. Pěstování stále stejné zeleniny na jednom záhonu by totiž vedlo k postupně horší úrodě, půda se totiž odčerpáváním stále stejných živin časem unaví. Pokud na záhoně minulý rok byly například luštěniny, tentokrát tam vysázejte košťáloviny, místo kořenové zeleniny umístěte plodovou apod. Různé druhy mají různé nároky na živiny, listová zelenina potřebuje více dusíku, kořenová více fosforu, plodová zelenina je náročná na kvalitní, slunnou půdu plnou živin. Střídání plodin na zahradě také chrání půdu proti škůdcům a houbovitým chorobám, které většinou napadají určitý druh rostlin
  6. Velikost záhonu je dobré volit podle požadavků každé rostliny – ať už na světlo, orientaci ke světové straně, druhu půdy, množství vláhy či hnojení. „Na malé zahrádce je možné kombinovat některé rostliny dohromady, v úvahu ale musíte brát jejich rozdílnou výšku a vzájemnou konkurenci na světlo. Například mrkev a cibule se vzájemně chrání před škůdci. Česnek je velmi silná rostlina, odpuzuje hmyz, působí proti plísním, bakteriím a myším, proto je dobrým sousedem pro téměř všechny rostliny – jahody, špenát, brambory či salát, chuť jahod dokonce zlepšuje. Majoránka zase odpuzuje mravence a slimáky, hodí se tak vedle zelí a mrkve. Může vám tak trvat i několik let, než si najdete ten nejlepší systém, který bude veškeré zelenině a bylinkám vyhovovat,“ popisuje David Benda z Hornbachu.
  7. Kvalitní osivo Poznat na první pohled kvalitní či prošlá semena je prakticky nemožné, proto byste měli nakupovat pouze u prodejců seriózních značek. Kvalita semene je také většinou dána cenou, za tradiční kvalitní značky si připlatíte, vývoj stabilní odrůdy je totiž prací na několik let a tak pouze u značek, které na trhu působí několik let, získáváte záruku, že si kupujete spolehlivá semena.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

Autor: -ver-, Datum: 27. 5. 2024 14:48

Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…

Pohodové jaro na zahradě

Pohodové jaro na zahradě

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57

Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55

Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19

Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05

Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

Tip šéfredaktorky

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

1. 9. 2024 17:22 autor -jav-