7 rad, jak udržet biodiverzitu v zahradě
Biodiverzita (živočišná rozmanitost) je mimořádně důležitá pro naši existenci. Je klíčová nejen při výrobě potravin, ale i léků, stavebních materiálů a pohonných hmot. Často však tyto dary přírody považujeme za samozřejmé.
- Fungující ekosystém Pestrá zahrada je prosperující zahrada. Pokud je živočišná diverzita v rovnováze, vytvoří fungující ekosystém, který se dokáže sám o sebe postarat. To znamená též méně problémů se škůdci. Podpořit biodiverzitu můžete velmi jednoduše – výměnou chemických hnojiv a pesticidů za šetrnější přípravky. Stabilitu do užitkové zahrady přinese výsadba rozmanitých druhů zeleniny. Zpomalí to vyčerpání půdy. Různé zeleniny totiž potřebují odlišné živiny, mají různě dlouhé kořeny a odlišnou dobu růstu. Nebojte se také vysadit různé květiny u zeleniny. Nejen že dobře vypadají, ale mnohé z nich přirozeně odpuzují nechtěné škůdce. Zároveň přilákají včely a motýly, kteří též pomohou s likvidací škůdců. Pásy květů vysázejte i do ovocných sadů. Navnadíte tak opylovače a zabezpečíte si sezónu plnou chutného ovoce.
- Trávník Trávník je neoddělitelnou součástí každé zahrady. Péče o něj ale vyžaduje pořádný kus práce. Nižší spotřeba vody, téměř žádná hnojiva a méně problémů s plevelem? Tohle všechno slibuje nejnovější pokrok ekologického zahradnictví. Ekologický trávník, známý též pod názvem Ecolawn, se stává stále oblíbenější. Travní směs tvoří několik základních bylin, které zaručí vždy zelený a trvalý trávník. Jde obvykle o travní směs obsahující nízké odrůdy odolné vůči suchu. Standardně obsahují směs jetele plazivého, který dobře zadržuje vláhu.
- Louka Poměrně zajímavým prvkem posledních let jsou také okrasné louky. Na zakládání se používají speciální směsi s obsahem polních květů. Největší výhodou zahradních luk je jejich nízká náročnost na údržbu. Na rozdíl od okrasných trávníků louky nevyžadují hnojení a pravidelné sekání. Právě jejich nedokonalý vzhled působí zajímavě.
- Vytvořte na zahradě jezírko Jezírka či rybníky nejsou jen oázou klidu a místem pro relax. Biotopová jezírka poskytují místo pro život velkému množství malých organismů a živočichů. Na velikosti příliš nezáleží, podstatnější je jeho umístění. „Pro zahradní jezírka jsou vhodná místa, která jsou vystavená slunečnímu svitu přibližně šest hodin denně. Důležité je také poskytnout živočichům úkryt formou různých trav, rostlin, keříků či kamenů. Pokud chcete jezírko se samočistící funkcí, budete potřebovat minimálně 50 čtverečních metrů. Pro menší jezírka bude potřeba zprovoznit čerpadlo a filtrační zařízení,“ upozorňuje odborník Daniel Brychta.
- Otevřete přírodní bed and breakfast Keře by na zahradě neměly chybět. Ptákům poskytují zdroj potravy, přirozený úkryt a místo pro hnízdění. Pomoci ke hnízdění můžete také pomocí domečků a budek pro ptáky či podložkou pod hnízda. V období horkých letních dnů nezapomeňte na nádobu s vodou. Bude sloužit nejen pro napájení, ale i jako rychlé osvěžení.
- Hmyzí hotel Další možností, jak přilákat život do zahrady, je hmyzí hotel. Jde o soubor materiálů s dutinami, který imituje staré dřevo. Pro tento účel můžete použít také staré kmeny stromů, nebo hromady kamení. Koutek pro hmyz umístěte na suché a slunečné místo, které je v zahradě nejméně využívané.
- Pracovité žížaly Vynikajícími pomocníky v zahradě jsou také žížaly. Půdu neustále obrábějí, provzdušňují a hnojí. Zahrada, která má dobrou populaci žížal, je výborně okysličená, lépe absorbuje vodu a živiny z jejího povrchu se skrz chodbičky vytvořené žížalami dostávají hlouběji ke kořenům. Žížaly rychle zdomácní na zahradě, která není ošetřována agresivní chemií. Především mulčování půdy je pro ně velkým lákadlem. Kromě toho si pochutnají i na spadaném listí, humusu, posekané trávě nebo organickém kompostu z hnoje či zbytků jídla.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník
Autor: -ver-, Datum: 27. 5. 2024 14:48Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…
Pohodové jaro na zahradě
Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.
Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?
Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…
Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?
Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.
Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?
Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…
8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě
Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…
Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…
Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…