Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 tipů, jak na balkóně vytvořit zahrádku
Hornbach
Domácnost / Zahrada

6 tipů, jak na balkóně vytvořit zahrádku

datum: 15. 4. 2020 10:00 autor: -cjp-
Zpestřete si dobu strávenou doma a proměňte svůj balkón v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či ovoce se zde bude dařit i bez velkého záhonu. Postačí vám pěstební truhlíky nebo pěstební nádoby, kbelíky na květiny či květináče.

Pro malý prostor, jako je balkón, je ideální tzv. vertikální pěstování. Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Jsou levné, lehké a dostupné. Stačí je jen obrousit a nalakovat, případně si rovnou kupte hotovou paletu. 

  1. Už máte paletu, jak tedy na to? Vyrazte kladivem nepotřebná středová prkna a schovejte si je na zakrytí boků. Do dvou vzniklých „záhonků“ vložte netkanou textilii a připevněte ji sponkovačkou. K vytvoření vertikálního záhonku opět vyrazte nepotřebná středová prkna, ale tentokrát je přibijete na paletu tak, aby po vztyčení europalety vznikly truhlíky. A můžete začít sázet.
  2. Jaké bylinky pěstovat? K pěstování na balkóně se skvěle hodí bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček, dále středomořské bylinky, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule či meduňka lékařská. Bylinky se dají obecně rozdělit na jednoleté – např. bazalka, kopr, lichořeřišnice – a dvouleté nebo víceleté mrazuvzdorné bylinky – např. potočnice lékařská, pažitka, tymián, máta peprná. Pokud si chcete vaší balkonové bylinkové zahrádky dlouho užívat, měli byste se rozhodnout pro druhou kategorii.
  3. Co zelenina a ovoce? Ze zeleniny jsou pro pěstování na balkóně ideální rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, paprika, lilek nebo chilli papričky. Pokud jde o ovoce, i na malém prostoru můžete hravě vypěstovat jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, kiwi či sloupovitou jabloň.
  4. Na jakou světovou stranu máte balkón? Kvůli dostatku slunečního svitu jsou vhodným místem pro vaši malou zahrádku jižní balkóny. Mějte však na paměti, že tmavé květináče přitahují sluneční paprsky, nádoba se tak zahřívá rychleji, což může rostlině uškodit. Vhodnější jsou nádoby světlé barvy nebo z hlíny. Pokud se váš balkón nachází na severní straně, měli byste si vybrat porosty, které potřebují málo slunce, jako např. zelí nebo hrách.
  5. Jaké zvolit truhlíky a květináče? Při zařizování balkónové zahrádky také nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. „Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o jedno číslo větší než menší. U pěstebních nádob rozhodně nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Dbejte na to, aby kořeny rostliny měly vody vždy dostatek. Zvláště ovoce a zelenina potřebují každodenní zavlažování, které musí být nejintenzivnější v horkých letních měsících. Dobře mohou posloužit i samozavlažovací květináče či truhlíky“ říká David Benda, odborník na zahradu v projektových marketech Hornbach.
  6. Kdy začít sázet? S pěstováním začněte až v ten okamžik, kdy se již nebude očekávat žádná zima. Chlad a přírodní mráz mohou mladým rostlinkám uškodit. Vhodnou dobou na pěstování bývá zpravidla květen. Tak tedy vzhůru do toho, v létě domácí sklizeň jistě oceníte!

Tip redakce

Základní znalost způsobu života rostlin je předpokladem úspěšného zahradničení a mimo jiné také zárukou toho, že při plánování výsadby uděláte méně chyb. Dřeviny, trvalky, jednoletky či dvouletky – každá rostlina má na zahradě své místo, ale každá je jiná. Tato praktická příručka se věnuje zákonitostem životního rytmu a nárokům jednotlivých druhů a uvádí konkrétní rady, co dělat na zahradě po celý rok – od řezu ovocných stromků v únoru a osázení fóliovníku v březnu přes výsadbu v dubnu, péči v letních měsících až po podzimní sklizeň a přípravu zahrady na zimu.

Knihu Eriky Börnerové Zahradničení po celý rok vydává Euromedia. Zakoupit ji můžete u svého knihkupce nebo objednat na www.booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

Autor: -ver-, Datum: 27. 5. 2024 14:48

Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…

Pohodové jaro na zahradě

Pohodové jaro na zahradě

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57

Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55

Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19

Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05

Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…