
4 tipy, jak správně nanášet krycí barvu a glazuru
Dřevěný povrch vyžaduje pravidelnou péči, aby byl odolný vůči počasí a zachoval si co nejlepší vzhled. Obnovit lazury a barvy na dřevěných površích se doporučuje pravidelně po několika letech v závislosti na kvalitě dřeva a nátěru. Zanedbáním této péče riskujete nadměrné vysušování dřeva a vznik prasklin. Jelikož vnější dřevěné povrchy jsou vystavovány slunci, dešti, větru a vlhku, obecně se na výrobu zahradního nábytku a dřevěných obkladů používají odolnější a trvanlivější druhy dřeva.
- Čištění povrchu Základem každého ošetření dřeva je jeho správná příprava a impregnace. Prvním krokem před nanášením lazur a barev je dokonalé vyčištění a sjednocení povrchu dřeva. Tím se odstraní zbytky pryskyřice, pavučin, mechů či dalších nánosů. Správnou přípravou povrchu zajistíte také delší trvanlivost nátěru. K čištění použijte brusný papír a dřevěný povrch dostatečně opracujte. Broušením vytvoříte vhodné podmínky k zachycení barvy na dřevěný podklad. Nezapomeňte prach důkladně odstranit – vynechání tohoto kroku může zabránit dostatečnému přilnutí barvy na podklad a způsobit odlupování barvy. Pokud odstraňujete barevný krycí nátěr použijte brusku nebo horkovzdušnou pistoli.
- Impregnace Ošetření impregnací je nezbytným krokem před nanášením nátěrů. Zabráníte tak napadení dřeva škůdci a houbami, chráníte ho proti povětrnostním podmínkám a zvýrazníte přirozenou barvu dřeva. Impregnace je zpravidla řidší ochranný nátěr, který se vsakuje hluboko do dřeva. „Při impregnaci třeba dbát na správnou posloupnost. Nanášení impregnačního nátěru je nezbytné v dobře větraném prostoru, ideálně venku. Impregnační materiál nanášíme v silnější vrstvě, aby se nátěr dostal co nejhlouběji do dřeva. Na impregnované dřevo je následně nutné nanést povrchový nátěr,“ říká Monika Linghartová odbornice z oddělení barvy a laky v projektových marketech Hornbach.
- Ošetření napadeného dřeva Pokud už je dřevo napadeno škůdci, před samotnou impregnací je potřeba ho sanovat. Aby byla sanace úspěšná, prvním krokem je identifikace škůdce a výběr správného ošetření. Pro sanaci platí stejné zásady jako pro preventivní ošetření. Před samotným nanášením ošetřujícího prostředku je nezbytné povrch důkladně očistit od starých nátěrů a nečistot. Jestliže je stupeň napadení příliš velký, na řadu nastupuje pila. Poškozené části je nutné odstranit nebo pořádně zpevnit. V případě, že je napadeno podkroví, doporučujeme obrátit se na specialisty, kteří zničené dřevo profesionálně odstraní a nahradí ho novým.
- Výběr nátěru Tady záleží na tom, co od něj očekáváte a jaký vzhled dřeva preferujete. Nanášení lazury či krycí barvy má stejná pravidla. Před nanesením nátěru se ujistěte, že dřevo není vlhké. Tím předejdete problémům s přilnavostí barvy či následným schnutím. Nátěry aplikujte v několika tenčích vrstvách. Mezi každým nátěrem si nechte dostatečný čas na proschnutí. Požadovanou barvu si můžete vybrat z velké škály barevných odstínů v našich vzornících.
Víte, jaký je rozdíl mezi lazurou a krycí barvou?
Lazura
- je poloprůsvitná a zachová přirozený dřevěný vzhled
- chrání dřevo před vlivem počasí
- jednoduše se nanáší a nepraská
- k odstranění postačí brusný papír
- obnova nátěru je jednoduchá, je třeba ji provádět pravidelně (přibližně každé 2 roky)
Krycí barva
- zcela zabarví povrch dřeva, jeho struktura tak není viditelná
- chrání dřevo před vlivem počasí
- je vhodná na vzhledově méně kvalitní dřevo
- její aplikace a renovace je náročnější
- při poškození barvy je k odstranění nutné nářadí, jako horkovzdušná pistole nebo bruska
- poskytuje dlouhodobou ochranu (obnova je potřeba přibližně po 10 letech)
- možnost výběru ze široké barevné škály
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Hola, zahrada volá
Autor: -red-, Datum: 31. 3. 2025 15:11Jaro je tu a zahrady volají! Milujete zahradničení nebo s ním chcete začít? Pomůžeme vám. Máme pro…

Domácí bylinková zahrádka: Pěstování i tipy do kuchyně
Autor: -ket-, Datum: 24. 3. 2025 15:30Březen je ideálním měsícem pro předpěstování bylinek doma. Pokud sníte o čerstvé bazalce do…

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník
Autor: -ver-, Datum: 27. 5. 2024 14:48Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře…

Pohodové jaro na zahradě
Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?
Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?
Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?
Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě
Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…