Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Řekněme si stručně, jak mýt nádobí ručně…
archiv Henkel
Domácnost / Vychytávky

Řekněme si stručně, jak mýt nádobí ručně…

datum: 23. 1. 2019 10:00 autor: -an-
Myčka nádobí je nedílnou součástí stále většího počtu domácností, přesto však existuje nádobí, které v myčce umýt nelze. Anebo zkrátka nechceme čekat, než se myčka zaplní, a tak pár kousků nádobí raději umyjeme ručně. Znáte správný postup nebo jak při ručním mytí nádobí ušetřit?

Mytí nádobí patří ke každodenní rutině snad v každé domácnosti. Jak umýt špinavé nádobí, ví většina z nás, ale jak umýt špinavé nádobí, aby bylo čisté a přitom se zbytečně neplýtvalo časem, vodou, energiemi a mycím prostředkem, to už tak zřejmé být nemusí.

Někdo myje nádobí hned po ušpinění, jiní pak raději počkají, až se nahromadí větší množství a pak nádobí umyjí najednou. Další nutnou volbou je, zda nádobí umyjete ve dřezu, do kterého napustíte vodu, nebo pod tekoucí vodou. Co je tedy lepší? A jaká je spotřeba vody?

Mytí nádobí v napuštěných dřezech

Pro tuto variantu je ideální, pokud máte k dispozici dva dřezy, jeden na mytí a druhý na oplachování. Na mytí používejte teplou vodu (cca 38 – 40 °C), na oplachování stačí studená, přičemž oba dřezy není nutné mít plné po okraj, stačí je naplnit zhruba do poloviny. Mycí prostředek dejte do mycí lázně až po napuštění vody, zabráníte tím vytvoření příliš velkého množství pěny. Výrobci doporučují 2-3 vstříknutí na 5 litrů vody. Mělo by se vytvořit přiměřené množství pěny. V napuštěném dřezu by měla být souvislá vrstva pěny a nesmí se tvořit mastná oka na hladině. Jakmile pěna zmizí a mastnota a plovoucí nečistoty získají převahu, je rozhodně čas pro výměnu vody.

Pokud chcete dosáhnout nejlepšího mycího výsledku, doporučujeme mýt nádobí v následujícím pořadí dle křehkosti a míry zašpinění: sklo, porcelán, talíře, plastové a dřevěné nádobí, příbory, hrnce a pánve.

Lesku nádobí dosáhnete bez práce použitím odkapávače, ve kterém stojí nádobí svisle. Ani skleničky nebude třeba leštit, pokud je po umytí uložíte dnem vzhůru na suchou utěrku – skleničky oschnou bez jediné kapky a i jejich okraje budou zcela beze skvrn.

Spotřeba vody: cca 15 – 40 litrů dle délky mytí a počtu kusů nádobí. Nevýhodou je pocit nedostatečné hygieny při oplachování.

Mytí pod tekoucí vodou 

Pokud jste vyznavačem mytí nádobí pod tekoucí vodou, nejspíš tušíte, že čím déle je voda puštěna, tím jsou vyšší náklady. Dobu mytí bychom tedy měli minimalizovat. Ušetřit můžete aspoň tak, že použijete prostředky na mytí nádobí, které působí už ve studené vodě. A pak už je postup zcela na vás. Jediné pravidlo se týká doporučeného dávkování mycího prostředku – kapka na houbičku nebo nádobí (2 ml). Jakmile houbička přestane pěnit, je potřeba prostředek znovu nadávkovat.

Spotřeba vody: 20 – 70 litrů dle délky mýtí a počtu kusů nádobí. Nevýhodou je vyšší spotřeba vody i elektrické energie na její ohřev.

Zlatá střední cesta

To je mytí ve dřezu nebo větší napuštěné nádobě, oplachování pod tekoucí vodou. Pokud upřednostňujete mytí pod tekoucí vodou, ale rádi se vyhnete vysokým nákladům na vodu, pak máme pro vás zajímavý tip, jak být šetrnější vůči životnímu prostředí i vaší peněžence. Do misky nalijte vodu a v ní rozmíchejte mycí prostředek. Doporučené dávkování prostředku je jedno vstříknutí (2 ml), aby se vytvořila pěna. Houbičkou nebo kartáčkem tento roztok aplikujte na nádobí a umyjte ho. Nádobí následně opláchněte pod tekoucí vodou. Pak již nechejte okapat, nebo osušte.

Spotřeba vody: 20 – 50 litrů spotřebované vody, podle počtu kusů nádobí.

Volba mycího prostředku

Prostředků pro ruční mytí nádobí je na trhu nepřeberné množství. Vybírejte spíše ty kvalitnější, které déle vydrží a v konečném důsledku vyjdou levněji. Jednotlivé produkty se liší svou výkonností, stejně jako přednostmi. Některé se zaměřují na připáleniny, jiné spíše pečují o pokožku vašich rukou a jsou proto dermatologicky testovány. Některé mají i extra vlastnosti, které mohou přijít vhod. Zde je přehled různých typů prostředků, na které můžete v obchodech narazit:

Je-li vaší prioritou výkon, sáhnete pravděpodobně po přípravku s citronovou vůní, například z řady Pur Secrets of Chef Extra Lemon.

S jemným složením a neutrálním pH, díky kterému jsou přípravky pro ruční mytí nádobí šetrné k pokožce rukou. Například Pur Secrets of Care Aloe Vera

Extra vůně, díky které vás mytí nádobí bude bavit – přikladem je řada Pur Secrets of World, se kterou se můžete nechat okouzlit exotickou vůní Bali, ovocných tónů Sicílie nebo sluncem zalité Provence.

Pokud oceníte funkci navíc, tak se vám může hodit Pur Duo-Effect, který myje nejen nádobí, ale pomáhá ošetřit i odtokové trubky tak, aby ucpání dřezu nehrozilo teď, ani v budoucnu.

 


Další články z rubriky

Krůtí maso v kuchyni

Krůtí maso v kuchyni

Autor: -ava-, Datum: 25. 7. 2021 11:00

Málokterý druh masa navíc nabízí tak široké možnosti využití. Proč byste měli krůtí zařazovat do…

Léto ve skleničce

Léto ve skleničce

Autor: -mia-, Datum: 20. 7. 2021 15:00

Zavařování rozhodně není zapomenutou záležitostí. Je to lehčí, než si možná myslíte. Můžete si u…

5 osvědčených rad, jak neplýtvat jídlem

5 osvědčených rad, jak neplýtvat jídlem

Autor: -an-, Datum: 11. 7. 2021 11:00

Plýtvání je jeden z největších problémů dnešní doby, nespotřebované potraviny v domácnostech často…

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

5 rad, jak cestovat se stále nabitým telefonem

Autor: -ava-, Datum: 29. 6. 2021 15:00

Na cestách se často dostáváme do situace, kdy není možné dobít smartphone nebo jiné elektronické…

Jak na dovolené platit bezpečně?

Jak na dovolené platit bezpečně?

Autor: -red-, Datum: 25. 6. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Adam Kolesa, výkonný ředitel platební služby MALL Pay.

5 rad, jak se orientovat na farmářském trhu

5 rad, jak se orientovat na farmářském trhu

Autor: -an-, Datum: 23. 6. 2021 15:00

Farmářské trhy mají své neobyčejné kouzlo, kvůli kterému se skutečně vyplatí si přivstat. Víte, na…

Rychlé letní osvěžení

Rychlé letní osvěžení

Autor: -ket-, Datum: 21. 6. 2021 15:00

Osvěžující sorbet nebo zmrzliny ochladí a osvěží během pár minut!

5 tipů, jak správně mrazit potraviny

5 tipů, jak správně mrazit potraviny

Autor: redakce ve spolupráci s Ivetou Motolovou, nákupčí mražených potravin online supermarketu Košík.cz., Datum: 6. 6. 2021 11:00

Od dob, kdy se potraviny uchovávaly ve vrstvě soli, aby vydržely, už nějaký čas uplynul. Dnes…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová