Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nenechte se balamutit dodavateli energií a ušetřete
Gazela
Domácnost / Vychytávky

Nenechte se balamutit dodavateli energií a ušetřete

datum: 28. 1. 2021 11:45 autor: -red-
Energie jedna z nejvýraznějších položek, za které utrácíme. Náš domov se přitom bez jejich dodávky obejde jen těžko. Máme teď sice více informací a lepší technologie, které nám energie pomáhají výrazně šetřit. K čemu jsou nám ale prvotřídně zateplené prostory, když nám spousta peněz uteče skrze nepřehledné vyúčtování? Jak se vyvarovat nejčastějších chyb, které při výběru dodavatele energií děláme, a doopravdy ušetřit?
  1. Nespoléhejte na staré známé Na výběr máme, ale přesto při výběru dodavatele prostě sáhneme po tom velkém a osvědčeném, protože nám zavedená značka zní důvěryhodně. Máme tendenci si myslet, že velký hráč nám zaručí férové podmínky. Přitom trh s energiemi je teď mnohem pestřejší a není nutné se na staré známé firmy omezovat. Víte, kolik z velkých energetických firem najdete mezi 10 nejlevnějšími poskytovateli? Většinou ani jednu.
  2. Nenechte se zlákat „nejvýhodnější nabídkou“ Většinou totiž bývá nejvýhodnější hlavně pro poskytovatele, který vám ji chce vnutit. Z výhodné nabídky se může velmi rychle stát cenový horor, ke kterému jste se upsali na několik let. Jeden transparentní ceník pro všechny, jako má třeba Gazela, je ideální řešení. 
  3. Zafixovaná cena může být past Fixace ceny zní jako férová nabídka. Ceny porostou a vaše výdaje nikoli. Většina dodavatelů už vám ale neřekne, že energie mohou zlevnit. Do zafixované ceny se zlevnění energií nepromítne a váš dodavatel bohatne na váš úkor. Férový dodavatel vám zlevňování přizná a na vašich vyúčtováních to bude znát.
  4. Pozor na vypečené srovnávače Není nic jednoduššího než si nabídku na internetu srovnat. Vždyť to už dneska zvládne každý. „Nezávislých“ srovnávačů je totiž plný internet. Většina z nich má za úkol vlákat vás do náruče konkrétního dodavatele. Ověřené a opravdu nezávislé spotřebitelské průzkumy jsou lepší cestou. Ten poslední z časopisu dTest třeba zjistil, že jedním z nejlevnějších dodavatelů je Gazela.
  5. Neplaťte zbytečně pobočkovou síť nebo obchodníky V dnešní moderní době, kdy je celý svět dostupný na dvě kliknutí, je opravdu zbytečné platit kamenné prodejny, dealery a další přežité věci. Dobrého dodavatele poznáte tak, že u něj všechno vyřídíte online. Místo složité byrokracie a cesty na pobočku stačí pár kliků. Třeba už zmíněná Gazela má jednu aplikaci, skrze kterou se odehrává většina kontaktu. Je intuitivní a jednoduchá, můžete v ní podepsat i vypovědět smlouvu či spravovat odběrová místa.
  6. Necháváme si diktovat neférové podmínky Slušného dodavatele poznáte také tak, že se vám nesnaží vnutit nefér podmínky, jako třeba hrozné pokuty za odstoupení od smlouvy. Takové prostředky do vztahu dodavatel–odběratel nepatří, a pokud je na vás někdo zkouší, rychle pryč. Maximální výpovědní lhůta se může vléct až 3 měsíce, což vůči spotřebiteli také není úplně fér. U Gazely je to 1 měsíc. A pokud si to rozmyslíte, neplatíte nic. Smlouvu vypovíte jednoduše prostřednictvím aplikace.

Vidíte, stačí si dát pozor na pár maličkostí, a můžete za rok ušetřit na energiích i několik tisíc, které můžete utratit za něco, co vás doopravdy těší. Najděte si dodavatele, který je fér, nezkouší na vás žádné finty a můžete se na něj spolehnout. Takový dodavatel je třeba Gazela.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak správně mrazit potraviny

5 tipů, jak správně mrazit potraviny

Autor: redakce ve spolupráci s Ivetou Motolovou, nákupčí mražených potravin online supermarketu Košík.cz., Datum: 6. 6. 2021 11:00

Od dob, kdy se potraviny uchovávaly ve vrstvě soli, aby vydržely, už nějaký čas uplynul. Dnes…

5 rad, jak správně a bezpečně zacházet s plynovými lahvemi

5 rad, jak správně a bezpečně zacházet s plynovými lahvemi

Autor: redakce ve spolupráci s Ivanem Indráček, výkonným předsedou České asociace LPG, Datum: 2. 6. 2021 10:00

Tlakové lahve s takzvaným zkapalněným ropným plynem (LPG) neboli propan-butanem jsou oblíbené u…

5 rad, jak na nežádoucí hmyzí návštěvníky

5 rad, jak na nežádoucí hmyzí návštěvníky

Autor: -gul-, Datum: 25. 5. 2021 15:00

Mouchy, komáři, vosy... Zbavte se hmyzu, který vám doma otravuje život!

Víte, co to je stévie?

Víte, co to je stévie?

Autor: -an-, Datum: 23. 5. 2021 11:00

Je sladší než cukr, přesto nemá skoro žádné kalorie. Její původní vlastí je Jižní Amerika.…

Jarní úklid za 5 dní

Jarní úklid za 5 dní

Autor: -gul-, Datum: 30. 4. 2021 15:00

V domě je řada míst a zákoutí, na která při běžném úklidu někdy zapomínáme – ale při velkém…

10 rad, jak uspořádat malou svatbu

10 rad, jak uspořádat malou svatbu

Autor: -an-, Datum: 22. 4. 2021 15:00

Doby, kdy svatba zákonitě představovala velkolepou událost pro celé příbuzenstvo a všech známých,…

Víte, jak chránit data?

Víte, jak chránit data?

Autor: redakce ve spolupráci s Marcelem Poulem, ředitel realizace projektů společnosti BCV solutions, Datum: 21. 4. 2021 10:00

Žebříček top nešvarů v online bezpečnosti a rady, jak se bránit úniku a zneužití dat.

Křen: Český žen-šen

Křen: Český žen-šen

Autor: -mav-, Datum: 19. 4. 2021 15:00

Pivo jako „křen“, říká se. A právě tohle lidové přirovnání víc než cokoli jiného ukazuje význam…

Tip šéfredaktorky

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

15. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Hany W. napsala Alžběta Morávková