Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Auto není „velká rouška“
Kia
Domácnost / Vychytávky

Auto není „velká rouška“

datum: 29. 10. 2020 15:00 autor: -vls-
Nosíme na obličeji ochranu v podobě roušek, respirátorů, dodržujeme rozestupy a nezdržujeme se nikde déle, než situace vyžaduje. Poctivě si dezinfikujeme ruce, nosíme rukavice, a i doma kašleme do loketní jamky. Pak ale nasedneme do auta, ledabyle si sundáme roušku a dotýkáme se neočištěných povrchů v interiéru našeho vozu.

V domnění, že auto je nám jednou velkou ochrannou rouškou, se bezstarostně přesouváme po městě, vystoupíme, vyřídíme si své a opět usedáme za volant. Neuvědomujete si totiž, že si s sebou zpátky do vozu přenášíme vše, v čem jsme se pohybovali předtím.

Auto je jak veřejná toaleta!

Problém tedy není to, že by nás snad auto nechránilo před vnějším prostředím. Během cesty autem je šance na nákazu od lidí na ulici nulová. Problém ale je, že když si do něj přineseme nezvaného návštěvníka, ať už na rukou nebo na klasické roušce, má dostatek času, aby se s námi důvěrně sblížil.

V autě se obecně viry a bakterie kupí podobně jako na veřejných toaletách. Na nich se přitom moc bezpečně necítíme. Proč bychom tedy měli trávit čas v takto zamořeném prostoru, kde jsme koncentraci lačných bakterií a zákeřných virů vystaveni ještě mnohonásobně více?

Nutná očista

Přestože bychom měli čištění auta věnovat pozornost celoročně, řada z nás to nedělá. Teď je ale vhodná chvíle na připomenutí hlavních zásad ochrany zdraví v autě. Exteriér i interiér má mnoho ploch, které jsou přímo určené k dotyku. Klikami dveří a kufru počínaje, volantem, blinkry, ovládacími tlačítky infotainmentu a stahování okýnek, řadicí pákou a zrcátky konče.

O sedadlech a oknech ani nemluvíme. A právě tato nejfrekventovanější místa dotyku je třeba pravidelně dezinfikovat. A všechny ostatní plochy pro jistotu taky.

Čím dezinfikovat?

Bakterie, viry, a konkrétně pak koronaviry ničí dezinfekce, ve které je nejméně 70 % alkoholu. Zároveň je ale potřeba dát si pozor na to, abychom nepoškodili citlivé povrchy v interiéru vozu, ať už jde o měkčené plasty, kůži, potahy a podobně. Ideální je, přečíst si v drogerii nebo na benzince návod k použití nebo se rovnou zeptat personálu, jaký přípravek doporučují. V případě nouze můžete použít i klasickou mýdlovou vodu, vhodné jsou i dezinfekční ubrousky. A pak to vezměte pěkně od podlahy. Nebo odshora. Ale poctivě.

Jak na to?

Nejdříve auto pořádně ukliďte, vysajte a omyjte dlouho nemyté povrchy. Teprve potom přijde na řadu dezinfekce. Nejlepší je použít hadřík z mikrovláken, který zabraňuje zbytečnému odření citlivých povrchů.

„U základní dezinfekce, kterou bychom měli zařadit do naší běžné rutiny, je potřeba otřít všechny plochy, kterých se řidič nebo spolujezdci dotýkají. Jde tedy hlavně o kliky dveří, volant, odkládací přihrádky a jednotlivá madla či řadicí páku nebo zpětné zrcátko. Zapomínat by se nemělo ani na samotné klíče od vozu. Jednou za čas je také dobré provést kompletní dezinfekci vozu, se kterou vám rádi pomůžou v autorizovaném servisu,“ říká Kateřina Vaňková z automobilky KIA.

Svěží dech pro vaše auto

Komplexní dezinfekce auta by měla zahrnovat také klimatizaci, která je dlouhodobým semeništěm virů a bakterií a kterou je třeba čistit alespoň jednou ročně. Do ventilace se během provozu dostává pyl, smog, bakterie, viry a další nečistoty. Ty se usazují v potrubí ventilace a výměníku klimatizační jednotky, kde je vlhké prostředí a kde tak mohou viry a bakterie přežívat a množit se. Ideální čas na očistu klimatizace je samozřejmě po zimě. V opačném případě totiž všechno, co bylo uloženo v jejích útrobách a čemu jsme dosud nevěnovali větší pozornost, s prvním jarním zapnutím klimatizace začne doslova skotačit po celém prostoru vozidla.

Pokud nechcete nebo nemůžete do servisu, vyzkoušejte třeba biocidní dezinfekční přípravek ve spreji. Jde o tlakovou nádobu, která se aplikuje uvnitř vozu při spuštěné ventilaci. Během 15 minut svou šikovnou cirkulací dezinfikuje klimatizaci, interiér i celou ventilační soustavu vozu. Koupit ho můžete například na benzinové pumpě. 

Nechci se tě dotknout…

Dalo by se s nadsázkou říct, že tato věta dnes dostává nový, nebo spíše zcela původní význam. Zejména při pobytu několika osob na jednom místě. Pokud tedy cestujeme v jednom autě ve více lidech (zvlášť pokud nejde o členy domácnosti), měli bychom se vzájemně chránit rouškami či respirátory.

V těchto dnech ani nebudeme za nezdvořáka, pokud si nepřisedneme hned k řidiči, ale sedneme si od něj co nejdál. Pokud je vás v autě více, zahrajte si hru na vytvoření co největšího prostoru mezi sebou. Nebojte se otevřít si i okénko, pokud to podzimní počasí dovolí.

A jedna rada navíc: Chraňte se, ale berte vše s klidem. Psychická pohoda je pro naši obranyschopnost zásadní a i když se nám často život obrátil naruby, není třeba panikařit a přemýšlet nad nejhoršími možnými scénáři.

Jak na správnou dezinfekci auta

Auto ukliďte, vyluxujte a otřete prach ● Použije dezinfekci s alespoň 70% obsahem alkoholu, dezinfekční ubrousky nebo mýdlovou vodu. Ujistěte se, že nepoškodí plasty nebo kůži v interiéru. ● Vydezinfikujte hlavně klíče od vozu ● Kliky u dveří zevnitř i zvenku ● Kliku od víka kufru ● Volant ● Zpětné zrcátko, tlačítka ovládající postranní zrcátka a okna ● Řadicí páku ● Ruční brzdu ● Celou přístrojovou desku a všechna tlačítka a páčky, která při řízení používáte, od světel přes stěrače až po ovládací tlačítka infotainmentu ● Madla všech dveří ● Jakékoli další povrchy, kterých se vy nebo spolujezdci dotýkáte.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

9 nejlepších tipů pro letní focení mobilem

9 nejlepších tipů pro letní focení mobilem

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 11. 8. 2023 0:05

Počkejte si na správné světlo a nebojte se experimentovat! Léto jistě patří k obdobím, kdy pořídíme…

5+1 dobrá rada, jak se v létě doma (ani v kanceláři) neupéct

5+1 dobrá rada, jak se v létě doma (ani v kanceláři) neupéct

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 6. 2023 0:05

Léto je období slunečního svitu, dovolených a pikniků, ale když máte trávit čas doma nebo v práci,…

8 rad, jak používat platební kartu v cizině

8 rad, jak používat platební kartu v cizině

Autor: -mav-, Datum: 23. 6. 2023 13:44

Letní dovolená – příležitost načerpat energii, dovézt si zdravé opálení a třeba i nějaký ten…

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?

Autor: -ava-, Datum: 10. 5. 2023 13:36

Za loňský rok uzavřelo v Česku tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu téměř 18 % párů. Podíl…

5 rad, jak zabezpečit motorku

5 rad, jak zabezpečit motorku

Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00

Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 rad, jak vytřídit šatník

5 rad, jak vytřídit šatník

Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 19. 3. 2023 11:00

Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

6 tipů, jak udržet brýle jako nové

Autor: -an-, Datum: 13. 3. 2023 15:30

Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…

7 výhod udržitelného bydlení

7 výhod udržitelného bydlení

Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2023 10:00

Možná už jste slyšeli o tzv. udržitelném bydlení. Ale přemýšleli jste o něm třeba? Udržitelné domy…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

3. 9. 2023 10:12 autor -red-