Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
4 rady, jak správně ošetřovat a udržovat nádobí s nepřilnavým povrchem
Fabini
Domácnost / Vychytávky

4 rady, jak správně ošetřovat a udržovat nádobí s nepřilnavým povrchem

datum: 13. 8. 2021 15:00 autor: -ava-
Víte, že ročně vyrobí kolem 400 milionů nepřilnavých pánví? Ty však mají omezenou životnost a za pár let končí na skládce.

Pánev s nepřilnavým povrchem se ve vaší rodině nejspíš předávat z generace na generaci nebude. I tak ale může sloužit v případě kvalitního provedení o něco déle než běžné 1–2 roky. Jak s ní zacházet, aby vydržela co nejdéle?

  1. Omezte nadměrné používání Denodenní vaření na nádobí s nepřilnavým povrchem pro přípravu většiny pokrmů není vůbec nutné! Naopak na něm celou řadu jídel, jakými jsou kvalitní steak nebo základ pro omáčku, vytvoříte daleko hůře. Nadměrné používání je tou nejzásadnější příčinou předčasných poškození povrchů. Nepřilnavý povrch ulehčí přípravu vajíček, ryb a palačinek. Dokonce i tyto tři pokrmy se však dají smažit na nerezovém povrchu. Nerezovou pánev stačí předehřát s olejem, díky čemuž se povrch potáhne tenkou vrstvou tuku, která nepřilnavý povrch jednorázově nahradí. A pokud chcete vařit bez oleje, můžete jej lehce odstranit papírovým ubrouskem. Pro běžné používání jsou vhodné pánve z vícevrstvé nerezové oceli, zejména díky jejich odolnosti, ale také perfektním tepelným vlastnostem. Ne nadarmo je nerezové nádobí nejpoužívanější mezi profesionály. Přitom exceluje hlavně v domácí kuchyni. Je všestranné, prakticky nezničitelné, rychle a rovnoměrně se zahřeje a navíc teplo udrží, což má nezanedbatelný vliv na výslednou chuť pokrmu.
  2. Do myčky jen svátečně Nepřilnavé pánve snadno umyjete kartáčkem a kapkou běžného čistícího prostředku. Někdy stačí jen horká voda a vysušit papírovým ubrouskem, který zachytí přebytečnou mastnotu. Možná jste netušili, že pro fungování a životnost nepřilnavých povrchů je mastnota důležitá! Myčka ale nádobí umyje a odmastí až moc dokonale. Co tedy s tím? Pokud máte pocit, že je nepřilnavý povrch příliš vysušený, zakápněte jej olivovým olejem, který rozetřete papírovým ubrouskem. Nejen kožená obuv, i nepřilnavý povrch potřebuje ošetřovat pomocí mastných prostředků.
  3. Pozor na škrábance nejen od nožů Na nepřilnavé povrchy se nesmí používat kovové náčiní, to ví každé malé dítě. Vhodné jsou silikonové stěrky, díky kterým připravíte ta nejkřehčí míchaná vejce, nebo dřevěné špachtle. Není to ale jen kovové náčiní a drátěnky, co vaši zbrusu novou pánev může zřídit. I houbičky na nádobí s hrubší stranou často obsahují kovové částice. Proto odborníci doporučují mýt pánve kartáčem na nádobí. U nekvalitní nepřilnavé pánve navíc hrozí při velkém poškrábání odloupnutí drobných částeček a jejich vniknutí do jídla.
  4. Vysoké teploty znamenají nízkou odolnost Nepřilnavé nádobí je křehčí a hůř snáší vysoké teploty. Pánve nikdy nezahřívejte samotné, používejte plotýnky v odpovídající velikost,i a pokud to bude možné, nedávejte je do trouby. Pánvím neprospívá ani intenzivní rozpálení na sporáku, nepřilnavé nádobí by se proto nemělo zahřívat na maximální výkon vařiče.
Používejte tak kvalitní nádobí, aby ho jednou mohly zdědit vaše děti

Nepřilnavé pánve vaření usnadní, nicméně jejich životnost je zhruba rok, dva. Pánve z jiných materiálů, například z vícevrstvé nerezové oceli, jsou při správném používání podobně nepřilnavé a v kuchyni vám poslouží účinněji, protože díky tepelným vlastnostem dokáží lépe rozvinout chuť a vůni pokrmů. U nepřilnavých, stejně jako jakýkoliv jiných kousků platí, že kvalitní nádobí neseženete ve smíšeném zboží za pár stovek.

„Takové produkty jen přispívají k šíření odpadu, protože jejich životnost je velice omezená. A to ani nemluvím o tom, že Česká obchodní inspekce každoročně nachází napodobeniny nepřilnavých materiálů, které jsou zdraví nebezpečné a při zahřátí uvolňují do pokrmů karcinogenní sloučeniny,” upozorňuje Jan Fabini, zakladatel značky Fabini.

Volte proto prověřené výrobce, kteří používají certifikované materiály a funkční výrobní postupy. Kvalitní nádobí z vícevrstvé nerezové oceli je prakticky nezničitelné a jednou ho zdědí vaše děti. A to se o levných kouscích říci nedá.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zdraví, psychika i finance v pořádku: Jak dát životu smysl?

Zdraví, psychika i finance v pořádku: Jak dát životu smysl?

, Datum: 13. 9. 2021 15:00

Pokud váš život neodpovídá tomu, jak jste si jej vysnila, nezoufejte. Nepříznivá životní situace má…

Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?

Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?

Autor: redakce ve spolupráci s fotografem Georgem Karbusem, Datum: 10. 9. 2021 15:00

Jistě to znáte. Chcete vytvořit krásnou rodinnou fotografii, ale vaše děti jsou neustále v pohybu a…

Desatero správného párování vína a sýrů

Desatero správného párování vína a sýrů

Autor: -ava-, Datum: 8. 9. 2021 15:00

Jen málokdo si dokáže představit podzim bez vinobraní. Ochutnejte letos lokální bio vína v…

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

Autor: -vls-, Datum: 6. 9. 2021 15:00

Připravte je na zimu, na jaře se vám udělají znovu radost!

Prodlužte si léto na terase

Prodlužte si léto na terase

Autor: -an-, Datum: 4. 9. 2021 11:00

Léto se s námi sice loučí, ale babí léto a podzim nabízí mnoho možností využití terasy či balkónu.…

Dýně: Pro zpestření jídelníčku i pro zdraví

Dýně: Pro zpestření jídelníčku i pro zdraví

Autor: -mav-, Datum: 23. 8. 2021 10:00

Cestu do českých kuchyní si prošlapávaly dost dlouho. Ještě před třiceti lety dýně pokrájené na…

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

Ekologická domácnost: Jak šetřit přírodu a zároveň i svou peněženku?

Ekologická domácnost: Jak šetřit přírodu a zároveň i svou peněženku?

, Datum: 3. 8. 2021 15:00

Ochrana životního prostředí je poslední dobou velký trend, a tak není divu, že proniká i do…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-