
4 rady, jak správně ošetřovat a udržovat nádobí s nepřilnavým povrchem
Pánev s nepřilnavým povrchem se ve vaší rodině nejspíš předávat z generace na generaci nebude. I tak ale může sloužit v případě kvalitního provedení o něco déle než běžné 1–2 roky. Jak s ní zacházet, aby vydržela co nejdéle?
- Omezte nadměrné používání Denodenní vaření na nádobí s nepřilnavým povrchem pro přípravu většiny pokrmů není vůbec nutné! Naopak na něm celou řadu jídel, jakými jsou kvalitní steak nebo základ pro omáčku, vytvoříte daleko hůře. Nadměrné používání je tou nejzásadnější příčinou předčasných poškození povrchů. Nepřilnavý povrch ulehčí přípravu vajíček, ryb a palačinek. Dokonce i tyto tři pokrmy se však dají smažit na nerezovém povrchu. Nerezovou pánev stačí předehřát s olejem, díky čemuž se povrch potáhne tenkou vrstvou tuku, která nepřilnavý povrch jednorázově nahradí. A pokud chcete vařit bez oleje, můžete jej lehce odstranit papírovým ubrouskem. Pro běžné používání jsou vhodné pánve z vícevrstvé nerezové oceli, zejména díky jejich odolnosti, ale také perfektním tepelným vlastnostem. Ne nadarmo je nerezové nádobí nejpoužívanější mezi profesionály. Přitom exceluje hlavně v domácí kuchyni. Je všestranné, prakticky nezničitelné, rychle a rovnoměrně se zahřeje a navíc teplo udrží, což má nezanedbatelný vliv na výslednou chuť pokrmu.
- Do myčky jen svátečně Nepřilnavé pánve snadno umyjete kartáčkem a kapkou běžného čistícího prostředku. Někdy stačí jen horká voda a vysušit papírovým ubrouskem, který zachytí přebytečnou mastnotu. Možná jste netušili, že pro fungování a životnost nepřilnavých povrchů je mastnota důležitá! Myčka ale nádobí umyje a odmastí až moc dokonale. Co tedy s tím? Pokud máte pocit, že je nepřilnavý povrch příliš vysušený, zakápněte jej olivovým olejem, který rozetřete papírovým ubrouskem. Nejen kožená obuv, i nepřilnavý povrch potřebuje ošetřovat pomocí mastných prostředků.
- Pozor na škrábance nejen od nožů Na nepřilnavé povrchy se nesmí používat kovové náčiní, to ví každé malé dítě. Vhodné jsou silikonové stěrky, díky kterým připravíte ta nejkřehčí míchaná vejce, nebo dřevěné špachtle. Není to ale jen kovové náčiní a drátěnky, co vaši zbrusu novou pánev může zřídit. I houbičky na nádobí s hrubší stranou často obsahují kovové částice. Proto odborníci doporučují mýt pánve kartáčem na nádobí. U nekvalitní nepřilnavé pánve navíc hrozí při velkém poškrábání odloupnutí drobných částeček a jejich vniknutí do jídla.
- Vysoké teploty znamenají nízkou odolnost Nepřilnavé nádobí je křehčí a hůř snáší vysoké teploty. Pánve nikdy nezahřívejte samotné, používejte plotýnky v odpovídající velikost,i a pokud to bude možné, nedávejte je do trouby. Pánvím neprospívá ani intenzivní rozpálení na sporáku, nepřilnavé nádobí by se proto nemělo zahřívat na maximální výkon vařiče.
Používejte tak kvalitní nádobí, aby ho jednou mohly zdědit vaše děti
Nepřilnavé pánve vaření usnadní, nicméně jejich životnost je zhruba rok, dva. Pánve z jiných materiálů, například z vícevrstvé nerezové oceli, jsou při správném používání podobně nepřilnavé a v kuchyni vám poslouží účinněji, protože díky tepelným vlastnostem dokáží lépe rozvinout chuť a vůni pokrmů. U nepřilnavých, stejně jako jakýkoliv jiných kousků platí, že kvalitní nádobí neseženete ve smíšeném zboží za pár stovek.
„Takové produkty jen přispívají k šíření odpadu, protože jejich životnost je velice omezená. A to ani nemluvím o tom, že Česká obchodní inspekce každoročně nachází napodobeniny nepřilnavých materiálů, které jsou zdraví nebezpečné a při zahřátí uvolňují do pokrmů karcinogenní sloučeniny,” upozorňuje Jan Fabini, zakladatel značky Fabini.
Volte proto prověřené výrobce, kteří používají certifikované materiály a funkční výrobní postupy. Kvalitní nádobí z vícevrstvé nerezové oceli je prakticky nezničitelné a jednou ho zdědí vaše děti. A to se o levných kouscích říci nedá.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

9 nejlepších tipů pro letní focení mobilem
Autor: Veronika Schieblová, Datum: 11. 8. 2023 0:05Počkejte si na správné světlo a nebojte se experimentovat! Léto jistě patří k obdobím, kdy pořídíme…

5+1 dobrá rada, jak se v létě doma (ani v kanceláři) neupéct
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 6. 2023 0:05Léto je období slunečního svitu, dovolených a pikniků, ale když máte trávit čas doma nebo v práci,…

8 rad, jak používat platební kartu v cizině
Autor: -mav-, Datum: 23. 6. 2023 13:44Letní dovolená – příležitost načerpat energii, dovézt si zdravé opálení a třeba i nějaký ten…

Je předmanželská smlouva projevem nedůvěry?
Autor: -ava-, Datum: 10. 5. 2023 13:36Za loňský rok uzavřelo v Česku tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu téměř 18 % párů. Podíl…

5 rad, jak zabezpečit motorku
Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 rad, jak vytřídit šatník
Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 19. 3. 2023 11:00Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…

6 tipů, jak udržet brýle jako nové
Autor: -an-, Datum: 13. 3. 2023 15:30Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…

7 výhod udržitelného bydlení
Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2023 10:00Možná už jste slyšeli o tzv. udržitelném bydlení. Ale přemýšleli jste o něm třeba? Udržitelné domy…
Komentáře