Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 rad, jak uspořádat malou svatbu
rotkaeppchen.cz
Domácnost / Vychytávky

10 rad, jak uspořádat malou svatbu

datum: 22. 4. 2021 15:00 autor: -an-
Doby, kdy svatba zákonitě představovala velkolepou událost pro celé příbuzenstvo a všech známých, jsou pryč. Stále častěji díky pandemické situaci všude po světě dávají snoubenci přednost komornější atmosféře, kdy se obřadu a následně hostiny účastní pouze nejužší rodina a přátelé. V Česku můžeme pořádat svatby v počtu 15 lidí, proto přinášíme tipy, jak vše potřebné k vašemu „dni D“ zařídit v krátké době.

Proč se rozhodnout pro malou svatbu? Důvodů je hned několik. V první řadě si toužíte svatbu jednoduše užít a nechcete brát ohled na povrchní zdvořilosti. Je to především přece jen den dvou zamilovaných lidí, kteří se rozhodli zpečetit vzájemný příslib lásky. K tomu nepotřebujete dohled desítek či snad stovek lidí. Stačí jen ti, se kterými se chcete o svou radost podělit a kterým na vašem společném štěstí skutečně záleží.

Věříme, že pokud se budete držet našich tipů, užijete si svůj den naplno:

  1. Rozpočet V případě, že svatbu budete plánovat sami, je nutné si stanovit rozpočet. Ideálně si promyslete, jaký finanční obnos jste ochotni do příprav a do samotné svatby investovat. Následně si udělejte předběžný seznam položek a jejich ceny. Pokud vaše předběžná kalkulace přesáhne stanovenou hodnotu, zkuste se zamyslet, na čem by se dalo ušetřit.
  2. Fotky a video Nemalé částky můžete ušetřit i na způsobu, jakým necháte zvěčnit svou svatbu. Moderní doba a všeobecná záliba v technologiích vám totiž dává možnost naložit focení a natáčení videa na bedra někoho jiného, než profesionálního kameramana či fotografa. Zkuste se místo toho dohodnout se šikovnými přáteli nebo příslušníky rodiny, kteří vlastní kvalitní fotoaparát. Určitě takového nadšence pro umění fotografie najdete. Díky jeho osobnímu vztahu k vám se navíc můžete těšit na fotografie plné emocí a skrytých příběhů. Pokud však toužíte i po nějakých skutečně profesionálních fotografiích, můžete si odborníka najmout například pouze na společné focení obřadu. Abyste nepřišli ani o jedinou momentku ze svatby, založte si sdílené album na jedné ze sociálních sítí, kam povolíte přístup všem svatebčanům. Ti mohou fotky do alba nahrávat v reálném čase, ale především vám usnadní práci při pátrání po snímcích. Takto je najdete všechny na jednom místě.
  3. Pohoštění Catering a svatební výzdoba jsou prvky, které od profesionálů stojí pravděpodobně nejvíce, a tak se na nich dá nejefektivnější ušetřit. Zapojte své hosty a domluvte se, že namísto drahých darů připojí ruku k dílu a společně připravíte hostinu. Určitě se najdou i tací, kteří vládnou kuchařskému umění a umí připravit skvělé pohoštění. Máte velkou výhodu, pokud máte mezi přáteli barmana. Zeptejte se ho, jestli by byl ochoten vytvořit pro vaši svatbu „signature“ koktejl, který by byl speciálně vytvořen jen pro tuto příležitost. V tento slavnostní den by měl být součástí koktejlu rozhodně sekt. Rotkäppchen Sec je elegantní šumivé víno, známé svým harmonickým buketem a velmi příjemným perlením. Je zároveň ideální pro novomanželský přípitek. Více inspirace najdete na www.rotkaeppchen.cz
  4. Dekorace Tvůrčí duše se mohou realizovat při výrobě dekorací. Pokud nechcete utratit příliš mnoho za svatební květiny, vsaďte na luční květiny nebo z vaší zahrádky. Výzdobu můžete doplnit dřevem, papírovými dekoracemi nebo obyčejnými balónky. Pokud toužíte po něčem ojedinělém, vydejte se do přírody a zapojte fantazii. Samotná hostina se může konat na vaší zahradě nebo na zahradě některého z vašich přátel, kam si můžete přinést vlastní zahradní nábytek. Další finančně dostupnou možností je pronájem chaty, kam se všichni vejdou, a nebude tedy problém, pokud se večerní zábava protáhne až do ranních hodin. Pokud ale patříte k dobrodruhům, připravte si spacáky a stany, nebo spěte rovnou pod širým nebem. Dokážete si snad představit romantičtější zážitek, než usínat pod spoustou hvězd?
  5. Šaty Pokud vyloženě netrváte na tom, že budete mít nové šaty ze salonů či ušité návrhářem, zkuste si projít cenově dostupné obchody v obchodních centrech nebo vsaďte na začínající lokální designéry, od kterých můžete získat jedinečné kousky za rozumné ceny. Stejně tak můžete zkusit přešít šaty po své matce či babičce a vytvořit z nich horkou módní záležitost. To by nemělo být vůbec těžké, protože trendy se vracejí a romantika nevyšla z módy ještě nikdy. Další variantou může být půjčení šatů z půjčovny. Tento způsob má velkou výhodu v tom, že vám na šaty nebude celá léta sedat prach a nemusíte se trápit s jejich uskladněním, které zvláště v případě skutečných svatebních rób představuje velký problém. Půjčit můžete i oblek pro ženicha.
  6. Hudba a zábava Najímat si kapelu nebo DJ-e vás bude stát hodně peněz, času a navíc, pokud na umělce nemáte řádně vyčleněný rozpočet, podepíše se to i na jeho kvalitě. Vyhněte se pohromě v podobě nesmyslného hudebního výběru či falešných tónin samozvaných zpěváků, a opět se obraťte do řad svatebčanů. Hudbu svým způsobem miluje každý, takže by bylo velkým překvapením, kdyby se mezi vašimi přáteli nenašel dostatečně zapálený nadšenec, který se vám postará o hudební doprovod vašeho velkého dne. Stačí sehnat slušné reproduktory (opět si je můžete půjčit), pak vám už postačí jen smartphone a nějaká aplikace na hudbu. Na svatbě si můžete nechat zazpívat i od vašich talentovaných blízkých. A kdoví, možná se dočkáte i písně složené pouze na počest vaší lásky.
  7. Prsteny Jak vidíte, ušetřit můžete téměř na všem, zkuste to i v případě snubních prstenů. Prstýnky jsou pomyslnou pečetí, proto by měla strávit zbytek života s vámi, stejně jako s vaším partnerem. Při výběru byste měli věnovat pozornost kvalitě. Pokud se vyhnete složitým detailům a zdobnosti, ušetříte spoustu peněz. Jednoduché kroužky navíc nikdy nevyjdou z módy. Nejdůležitější věcí na prstenu je, aby vám dokonale seděl, takže nepodceňujte výběr velikosti.
  8. Výběr hostů Než se pustíte do výpočtu těch, kterých byste na svatbě měli rádi, určitě si stanovte nějaký přibližný limit. Následně se však řiďte srdcem. Pozvěte pouze ty lidí, které skutečně milujete a chcete je mít po svém boku v tento velký den. To, že někdo pozval na svatbu vás, ještě nutně neznamená, že dotyční musejí být přítomni i na té vaší. Základním měřítkem je tedy vaše srdce a vaše vnitřní spokojenost. Pokud má člověk ve vašem životě důležité místo, patří i na seznam svatebčanů.
  9. Svatební oznámení Skutečnost, že vám na účasti dané osoby skutečně záleží, vyjádřete nejlépe individualizovaným svatebním oznámením. Můžete jej buď ručně vyrobit nebo alespoň ručně podepsat a připojit nějaký váš soukromý žertík nebo vtip. Pokud bude každé oznámení jiné, je zaručeno, že neskončí na dně žádného koše. Navíc v tomto případě výrazně ušetříte i vaši peněženku.
  10. Výslužka Netradiční výslužka udělá svatebčanům větší radost než krabice s cukrovím. Dovolte hostům, aby si například ze svatby odnesli některou z vyrobených dekorací. Nebo zvažte uvázání malé květiny pro každou ženu. Velmi sofistikovanou pozorností budou i vyšívané kapesníčky s monogramy novomanželů, kterými můžete nejdříve ozdobit slavnostní tabuli a později je rozdat jako vzpomínkový předmět spolu s poděkováním.

Ať se rozhodnete pojmout svůj den „D“ jakkoliv, mějte na paměti, že jde jen o vás a vašeho partnera. Zákonitě se vždy najde nějaký detail, který nebude dle vašich představ, to ale není důvod ke ztrátě úsměvu a optimismu. Nejdůležitější je váš zážitek, krásné vzpomínky a hřejivý pocit u srdce, že jste tuto událost strávili po svém a prožili ji skutečně naplno.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Autor: -ket-, Datum: 8. 7. 2024 15:00

Prázdniny začaly, takže pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, je nejvyšší čas! Ať už dáváte…

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2024 12:03

Jarní úklid není jen fyzickým procesem očištění domova od prachu a nepořádku, ale často také…

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Autor: redakce a národní sommelierka Klára Kollárová, Datum: 21. 12. 2023 0:05

Moravská a česká šumivá vína perlila na mezinárodních soutěžích. Ve světě se o nich už ví, takže je…

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Autor: -ava-, Datum: 14. 12. 2023 10:38

Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2023 14:36

Chladné období podzimu je pro mnohé náročným časem, co se týče udržení zdravého životního stylu a…

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Autor: -ava-, Datum: 26. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 10. 2023 0:05

Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-