
Sekt není šampaňské
Na trhu jsou k dostání různé druhy „bublinkových“ vín, které se kvalitou výrazně liší, a ne každý můžeme nazvat sektem. Pravý sekt nebo šumivé víno je vyrobeno z vína a obsahuje přírodní perlení (CO2), které vzniká přirozeným procesem kvašení. Naproti tomu sycené víno, které je levnější náhradou sektu, obsahuje bublinky, které se do něj přidávají uměle. Proto je důležité si před nákupem ujasnit, jaký je rozdíl mezi šumivým a syceným vínem.
Mnozí lidé předpokládají, že všechna bublinková vína jsou stejná a nevidí zásadní kvalitativní rozdíly. Vína s obsahem oxidu uhličitého (CO2), laicky řečeno s bublinkami, nabízené v obchodech dělíme na dvě skupiny – vína šumivá a vína sycená.
„Šumivé víno, označované také jako sekt, se vyrábí z kvalitní směsi vín, zvané cuvée. Do této směsi se přidávají kvasinky a přesná dávka cukru, které vyvolají proces druhotného kvašení. Kvašení a zrání trvá minimálně 6 měsíců a víno získává svou charakteristickou vůni a chuť. Během druhotného kvašení vína se cukr změní na alkohol a oxid uhličitý (CO2). Jelikož kvašení probíhá v uzavřených kvasných nádobách, resp. v tlakových lahvích, vzniklý CO2 se přirozeně váže na víno a zůstává v něm. Šumivé víno tak přirozeným způsobem získává bublinky a jemné perlení, které lahodně působí na jazyku,“ říká Daniela Odenthal produktová manažerka společnosti Rotkäppchen.
Při správném skladování a podávání si šumivé víno po otevření láhve dlouho zachovává příjemné perlení a nezatvrdne tak rychle jako víno sycené uměle.
Často lidé také mylně označují sekty jako „šampaňské“. Šampaňské je však označení pro sekt, který pochází pouze z oblasti „Champagne“ na severu Francie. Šumivá vína pocházející z jiných oblastí se označují jako sekt.
Šumivé víno je tedy přírodním produktem, které však navíc obsahuje jemné bublinky. Naopak do všech sycených alkoholických nápojů jsou bublinky přidávány uměle.
Právě proto by se výběr sektu neměl nechávat náhodě. Kvalitní šumivé víno dokáže zpříjemnit a dotvořit atmosféru všech rodinných oslav!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Slepičí, nebo rovnou pštrosí? Podívejte se vejci pod skořápku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2025 0:05Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…

Milujete kávu, ale káva nemá ráda vás? 4 důkazy, že to s jejím pitím přeháníte
Autor: -pv-, Datum: 25. 3. 2025 16:15Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…

5 tipů na jarní bylinky a zeleninu, které knedlíkům dodají šmrnc
Autor: redakce ve spolupráci s Petrem Kosinerem, šéfkuchařem Knedlíky Láznička., Datum: 14. 3. 2025 7:07S přicházejícím jarem se příroda zazelená. To je dobrá zpráva také pro všechny, kdo mají rádi…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…

Nový prací gel chrání světlé prádlo před zašednutím
Autor: -red-, Datum: 5. 3. 2025 14:16Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…

Jak ušetřit na předplatném streamovacích platforem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2025 0:05Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…

Peníze na zateplení či nová střešní okna pro všechny
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 2. 2025 9:02Na nová střešní okna nyní dosáhnete snadněji díky změnám v programu Nová zelená úsporám. Dva…

Mezinárodní den baterií aneb Zacházíme s nimi správně?
Autor: -ket-, Datum: 17. 2. 2025 13:2018. února je mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandro…